تیراندازی یک مهاجم مسلح در بلژیک ۳ کشته برجای گذاشت

بازتاب خبرهای 8 جوزا

۸ / جوزا ۱۳۹۷

تیراندازی یک مهاجم مسلح در بلژیک ۳ کشته برجای گذاشت

در نتیجه تیراندازی یک مهاجم مسلح بر نیروهای پولیس در شهر لیژ بلژیک، ۳ تن به شمول دو افسر پولیس کشته و دو پولیس دیگر زخمی شده‌اند.

پولیس شهر لیژ اعلام کرده که فرد مهاجم پس از گشودن آتش به سوی نیروهای پولیس، کشته شده است.

Belguim police

مقام های بلژیک تاکنون درباره انگیزه عامل تیراندازی اظهار نظری نکرده‌اند.

با این حال، مقام‌های پولیس گفته‌اند که فرد مهاجم سابقه‌ جرمی داشته و به خاطر دزدی و دست داشتن در خرید و فروش مواد مخدر، بازداشت و زندانی شده بود.

فرد یا گروهی تاکنون مسئولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است.

۸ / جوزا ۱۳۹۷

بیش از 140 جنرال وزارت داخله بازنشسته شدند

رئیس‌جمهور غنی فرمان بازنشستگی بیش از ۱۴۰ جنرال وزارت امورداخله را امضا کرده است.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله گفته که فرمان بازنشستگی این جنرالان بر اساس قانون ذاتی افسران امضا شده است.

آقای دانش همچنان گفت: «درگام نخست بربنیاد فرمان تقنینی رییس‌ جمهور بیشتر از ۱۴۰ جنرال که بیشترشان در بست احتیاط وزارت داخله مصروف بودند، در مطابقت با قانون امورذاتی پولیس به تقاعد سوق داده شدند».

فرمان بازنشستگی بیش از ۱۴۰ جنرال وزارت داخله در حالی امضا شده که هفته‌ گذشته ۶۱ جنرال وزارت دفاع افغانستان نیز با حکم رئیس‌جمهور غنی بازنشسته شدند.

Moi generals

۸ / جوزا ۱۳۹۷

نشست سراسری علمای جهان اسلام در مورد صلح افغانستان برگزار می‌شود

شورای عالی صلح افغانستان از برگزاری نشست سراسری علمای جهان اسلام با حضور علمای دینی ۳۳ کشور اسلامی در مورد روند صلح این کشور خبر می‌دهد.

مولوی عطاالرحمن سلیم، معاون شورای عالی صلح امروز سه شنبه (۸ جوزا) در نشست «نقش جوانان در پروسه صلح» در کابل گفت که این نشست به منظور حمایت از روند صلح افغانستان در عربستان برگزار خواهد شد.

هرچند آقای سلیم از زمان دقیق برگزاری این نشست چیزی نگفت، اما تأکید کرده که در نشست سراسری علمای جهان اسلام، علمای دینی بیش از ۳۳ کشور اسلامی به هدف محکومیت جنگ افغانستان گردهم آمده و از روند صلح افغانستان اعلام حمایت خواهند کرد.

peace high concil2

معاون شورای عالی صلح افغانستان در این نشست همچنان گفته که برگزاری چندین نشست علمای دینی در داخل و خارج از کشور پیرامون محکومیت جنگ افغانستان و حمایت از روند صلح، زمینه‌ساز برگزاری نشست سراسری علمای جهان اسلام شده است.

این در حالی است که پیش از این برخی گزارش‌ها از برگزاری نشست سازمان کشورهای اسلامی به هدف حمایت از روند صلح افغانستان در شهر ریاض، پایتخت عربستان سعودی خبر داده بود.

۸ / جوزا ۱۳۹۷

گزارش تازه: دسترسی قربانیان خشونت در برابر زنان به عدالت، ناکافی است

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) با نشر گزارش تازه‌یی از دسترسی قربانیان خشونت در برابر زنان به عدالت ابراز نگرانی کرده و آن را ناکافی خوانده است.

این گزارش که امروز سه‌شنبه (۸ جوزا) زیر نام «بی‌عدالتی و معافیت: میانجی‌گری جرایم خشونت علیه زنان» به نشر رسید، در آن تجربیات فردی زنان افغان و نجات‌یافتگان از خشونت در سراسر این کشور از آگست ۲۰۱۵ تا دسامبر ۲۰۱۷ مستندسازی شده است.

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان حین ارائه این گزارش گفت: «استفاده از میانجی‌گری در قضایای جرمی نه تنها باعث عادی شدن خشونت علیه زنان می‌گردد، بلکه همچنان باعث می‌شود که اعتماد به سیستم عدلی جرمی در کل تضعیف گردد. یافته‌های این گزارش به شمول جزئیات در مورد معافیت بدون کنترول از مجازات در قتل‌های ناموسی و قتل زنان، نشان می‌دهد که عدالت برای قربانیان خشونت علیه زنان هنوز هم به شدت ناکافی باقی مانده است».

voilent againstn women

در گزارش یوناما آمده که قضایای جرمی خشونت در برابر زنان در اکثر موارد از طریق مکانیزم حل اختلاف میانجی‌گری شده است، در حالی که قانون محو خشونت در برابر زنان و قانون جزای افغانستان اجازه استفاده از میانجی‌گری در قضایای جرمی را نداده است.

بر اساس این گزارش، میانجی‌گری نباید برای حل جرایم جنایی در برابر زنان به شمول قتل، قتل‌های ناموسی و جرایمی که در ماده‌های ۱۸ تا۲۲ قانون محو خشونت در برابر زنان آمده است، استفاده گردد.

در همین حال، دنیل بیل، رئیس بخش حقوق بشر یوناما گفت: «بسیاری از زنانی که برای این گزارش با آن‌ها مصاحبه شده، گفته که آن‌ها بنابر فشار، شکایت رسمی خود را پس گرفته و برای میانجی‌گری توافق کرده‌اند، طوری که هیچ جرم واقعی اتفاق نیافتاده است».

به گفته‌ او، میانجی‌گری رویدادهای بی‌رحمانه خشونت در برابر زنان، اساسا اعمال جرمی را به منازعات خانوادگی تبدیل کرده و این میانجی‌گری‌ها مستقیما معنا و مفهوم قانون محو خشونت در برابر زنان را نقض می‌کند.

۸ / جوزا ۱۳۹۷

کناره‌گیری معاون سخنگوی ریاست جمهوری برای نامزدی در انتخابات

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان از مقامش استعفا کرد.

آقای مینه پال دلیل استعفایش را نامزدی در انتخابات مجلس نمایندگان عنوان کرده است.

photo_2018-05-29_13-52-20

او در صفحه رسمی فیس‌بوکش نوشته که خود را به نمایندگی از کوچی‌ها در انتخابات مجلس آینده نامزد خواهد کرد.

ارگ ریاست جمهوری تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده است.