معاون سفارت افغانستان در تهران: افغانستان به حق‌آبه ایران پای‌بند است |
معاون سفارت افغانستان در تهران: افغانستان به حق‌آبه ایران پای‌بند است

بازتاب خبرهای 18 ثور

Image Title
۱۸ / ثور ۱۳۹۷

معاون سفارت افغانستان در تهران: افغانستان به حق‌آبه ایران پای‌بند است

در پی صحبت‌های وزیر امورخارجه ایران پیرامون موضوع حق آبه این کشور از حوزه آبی هلمند(هیرمند)، مقام‌ها در سفارت افغانستان در تهران می‌گویند که این کشور به حق آبه ایران از این حوزه پایبند است، اما به دلیل وضعیت بد اقلیمی در منطقه، میزان آب در حوزه هلمند نیز کاهش یافته است.

ایران به دلیل مشکلات زیست محیطی خواستار افزایش سهم از حوزه آبی هلمند به خصوص برای مهار بیابان‌زایی و مسأله گرد و خاک در تالاب هامون‌هاست، اما افغانستان می‌گوید که قسمت قابل توجهی از هامون‌ها که در داخل این کشور قرار دارد نیز خشک شده است.

روز یک‌شنبه(۱۶ ثور) دکتر جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در نشستی در مجلس این کشور، هشدار داد که دولت افغانستان قبل از این‌که ایران ناگزیر به اقدام متقابل شود، به نیازهای به حق و قانونی این کشور در موضوع حق‌آبه هلمند(هیرمند) توجه کند.

اما به گفته هارون نجم‌پور، دیپلمات بلندپایه و معاون سفیر افغانستان در ایران، متأسفانه افغانستان و منطقه در بدترین وضعیت از لحاظ اقلیمی در طول ۵۰ سال گذشته به سر می‌برد.

وی به خبرگزاری آوا در پاسخ به ادعای جواد ظریف گفته که افغانستان هنوز زیرساخت‌هایی در اختیار ندارد که بتواند منابع آبی خود به خصوص در حوزه هلمند را کنترل کند، بنابر این اگر آبی در حوزه هلمند بوده، همیشه جریان داشته است.

هارون نجم‌پور تصریح کرد: “ما به مفاد معاهده هلمند پایبند هستیم و آن را اجرا می‌کنیم، از دید ما هیچ تخطی صورت نگرفته، ولی متأسفانه همین لحظه خود ولایت نیمروز ما با خشک‌سالی و کمبود شدید آب مواجه است و آب حوزه هلمند بسیار کم شده است”.

haron najm poor

این دیپلمات بلندپایه افغانستان در عین حال افزوده که بر اساس معاهده آبی هلمند، هر وقت در حوزه دریایی هلمند خشک‌سالی به میان آید، حق آبه ایران نیز در حالت کم آبی کاهش پیدا می‌کند.

وی پیرامون این‌که ایران هشدار داده اقدام متقابل می کند، گفته است که هیچ وقت نمی‌توان از آب به عنوان یک اهرم فشار استفاده کرد و یا هم کشوری را با فشار و تهدید وادار به انجام کاری کرد.

هارون نجم پور تصریح کرد که این مسأله هیچ وقت باعث نمی‌شود که روابط دو کشور آسیب ببیند و افغانستان آماده گفتگو و همکاری با ایران است.

۱۸ / ثور ۱۳۹۷

محقق: با حکمتیار مشاجره لفظی نکرده‌ام

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان در پیوند به ادعای مشاجره‌ لفظی با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی واکنش نشان داده و گفته که او با گلبدین حکمتیار در پیوند به تذکره‌های الکترونیک مشاجره لفظی نکرده است.

آقای محقق امروز سه‌شنبه(۱۸ ثور) در صفحه رسمی فیس‌بوک خود نوشته: «در پیوند این جلسه شایعه‌هایی پخش شده است که گویا بین استاد محقق و حکمتیار بر سر تذکره‌های الکترونیک مشاجره شده است که این موضوع حقیقت ندارد. بدین‌وسیله تکذیب می‌شود؛ زیرا در این جلسه فقط بحث انتخابات بود، نه تذکره‌های الکترونیک».

پیشتر گزارش شده بود که محقق و حکمتیار در جلسه‌یی از رهبران احزاب سیاسی پیرامون انتخابات، در مورد تذکره‌های الکترونیک مشاجره‌ لفظی کردند و سپس آقای محقق به رسم اعتراض جلسه را ترک کرده است.

معاون دوم ریاست اجرایی افغانستان افزوده که «خارج شدن زود هنگامش از جلسه به خاطر جلسه‌ بزرگ عالمان کابل بود که همزمان با جلسه حزب‌‌ها سیاسی در خانه‌اش برگزار شده بود».

۱۸ / ثور ۱۳۹۷

سیگار: کمک‌های مالی زیاد به افغانستان و نظارت پایین، دلیل اصلی فساد در این کشور است

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان(سیگار) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که کمک‌های مالی زیاد به افغانستان و نظارت پایین بر مصرف این پول‌ها، دلیل اصلی فساد و طولانی شدن بحران در این کشور است.

جان ساپکو، بازرس ویژه آمریکا در افغانستان گفته که از سال ۲۰۰۲ به این‌سو، ۱۰ میلیارد دالر از سوی ۳۴ کشور به افغانستان داده شده است.

john sapka

آقای ساپکو گفته که «ما به خاطر سرازیری پول زیاد و سریع به یک کشور کوچک، باعث تشدید فساد شدیم و مسئله کلیدی این است که نظارت بسیار اندکی وجود داشته است».

به گفته‌ او، حتی بانک جهانی از ارزیابی و گزارش‌دهی در خصوص مصرف این پول‌ها ناتوان بوده است.

۱۸ / ثور ۱۳۹۷

فوری/ شهرستان تاله و برفک ولایت بغلان سقوط کرد

مقام‌های محلی در ولایت بغلان گفته‌ اند که شهرستان تاله و برفک این ولایت به دست مخالفان مسلح سقوط کرده است.

آریانانیوز به نقل از رئیس شورای ولایتی بغلان گزارش داده که شهرستان تاله و برفک پس از چند روز درگیری، لحظاتی پیش به دست مخالفان مسلح افتاده است.

جزییات بیشتر در این مورد تاکنون ارائه نشده است.

Breaking

۱۸ / ثور ۱۳۹۷

گزارش کمیسیون حقوق بشر؛ ثبت 108 پروند فرار از منزل در هفت ولایت حوزه مرکز افغانستان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که در یک سال گذشته ۱۰۸ مورد پرونده فرار از منزل را ثبت کرده است.

سیماسمر، رئیس کمیسیون حقوق بشر امروز سه‌شنبه(۱۸ ثور) حین ارائه گزارش فرار از منزل و وضعیت حقوق بشر در محلات سلب آزادی در کابل، هم‌چنان گفت که تنها ۷۵ مورد قضایای فرار از منزل در شهر کابل اتفاق افتاده است.

دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر قضایای فرار از منزل را در هفت ولایت حوزه‌ مرکز افغانستان(کابل، پروان، کاپیسا، پنجشیر، لوگر، غزنی و میدان وردک) بررسی کرده است.

HRC

خانم سمر همچنان گفت که ۱۲ تن به جرم فرار از منزل بازداشت و مجازات شده و ۶ تن دیگر در مسیر راه از سوی افراد ناشناس مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

براساس این گزارش، ۴۵ قربانی دیگر پس از فرار از منزل، خانواده‌های‌شان حاضر به پذیرفتن دوباره‌ آنان نشده و در خانه‌های امن به‌سر می‌برند.

۱۸ / ثور ۱۳۹۷

حمله طالبان بر شهرستان شهرک ولایت غور

مقام‌های محلی در ولایت غور به خبرنامه می‌گویند که گروه طالبان شب گذشته از سه جانب به شهرستان شهرک این ولایت حمله کرده‌اند.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور در گفتگو با خبرنامه، حمله طالبان بر شهرستان شهرک این ولایت را تأیید کرد، اما در مورد تلفات جنگجویان طالبان و نیروهای امنیتی چیزی نگفته است.

ghor

با این حال، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در حمله جنگجویان طالبان بر شهرستان شهرک ولایت غور، ۱۰ جنگجوی طالبان، ۳ تن از نیروهای خیزش مردمی و یک سرباز پولیس کشته شده‌اند.