تیرباران یک سرباز پولیس/ طالبان 11 غیرنظامی و 2 پولیس را با خود بردند |
تیرباران یک سرباز پولیس/ طالبان ۱۱ غیرنظامی و ۲ پولیس را با خود بردند

بازتاب خبرهای 11 ثور

Image Title
۱۱ / ثور ۱۳۹۷

تیرباران یک سرباز پولیس/ طالبان ۱۱ غیرنظامی و ۲ پولیس را با خود بردند

گروه طالبان در یک کمین در مسیر حرکت نیروهای پولیس افغانستان به سوی شهر شبرغان، مرکز ولایت جزجان،  یک سرباز پولیس را تیرباران کرده و ۱۱ غیرنظامی و ۲ سرباز پولیس دیگر را گروگان گرفتند.

این رویداد شب گذشته(دوشنبه، ۱۰ حمل) در شهرستان خماب ولایت جوزجان صورت گرفته است.

فرمانده پولیس شهرستان خماب با تأیید این رویداد به آریانا نیوز گفته است که این افراد راهی شهر شبرغان بودند که با کمین طالبان مواجه شدند.

jawozjan

به گفته غلام نبی فرهنگ، ۹۰ درصد شهرستان خماب به دست طالبان است و حملات نیروهای امنیتی برای تصرف منطقه با شکست روبرو شده است.

از جمله ۱۰ شهرستان ولایت جوزجان، شهرستان‌های درزاب، قوش‌تپه، مردیان، فیض‌آباد، خانقاه، آقچه، منگجک و خماب ناامن اند و طالبان در آن حضور دارند.

۱۱ / ثور ۱۳۹۷

تجاوز یک فرمانده گروه داعش بر یک دختر 19 ساله در جوزجان

منابع محلی در شهرستان درزاب ولایت جوزجان افغانستان می‌گویند که یک فرمانده گروه داعش بر یک دختر ۱۹ساله در این شهرستان تجاوز کرده ‌است.

به گزارش روزنامه ماندگار، تورن اسماعیل، فرمانده پولیس شهرستان درزاب جوزجان گفته که این رویداد در روستای مغل شهرستان درزاب اتفاق افتاده و دختری که مورد تجاوز قرار گرفته‌، نامزد بوده ‌است.

محمد رضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان می‌گوید که این موضوع حقیقت ندارد و تاکنون هیچ گونه اطلاعاتی در این زمینه به مقام ولایت نرسیده‌ است.

ISIS

بااین حال، فرمانده پولیس شهرستان درزاب می‌گوید که این نخستین بار نیست که گروه داعش چنین عملی را مرتکب می‌شود. او می‌گوید، مردم نیز از این اعمال اعضای داعش عصبانی و نگران اند.

فرمانده پولیس درزاب می‌گوید که گروه داعش شماری دیگر از زنان را نیز برای بردگی جنسی با خود برده‌اند. به گفتهٔ او اعضای داعش حتی به حیوانات نیز تجاوز می‌کنند.

با این حال، روزنامهٔ ماندگار به نقل از یک منبع آگاه نوشته که داعش در ولایت ننگرهار نیز «جهاد نکاح» را آغاز کرده‌است.

۱۱ / ثور ۱۳۹۷

درخواست پناهندگی خلبان زن نیروی هوایی افغانستان در امریکا پذیرفته شد

پس از ۱۶ ماه انتظار، درخواست پناهندگی نیلوفر رحمانی، خلبان پیشین نیروهای هوایی افغانستان از سوی امریکا پذیرفته شده است.

خانم رحمانی که در سال ۲۰۱۲ میلادی به نیروی هوایی افغانستان پیوسته بود، در سال ۲۰۱۶ میلادی، هنگامی که به خاطر آموزش خلبانی به امریکا رفته بود، درخواست پناهندگی داد و روز دوشنبه(۱۰ ثور) خبر پذیرفته‌شدن این درخواست را دریافت کرد.

afghan woman poilot

رحمانی دلیل درخواست پناهندگی به امریکا را تهدیدها در افغانستان علیه خود و خانواده‌اش عنوان کرده، اما حکومت افغانستان این تهدیدها را رد کرده است.

رحمانی در حال حاضر در امریکا بی‌کار است و به گفته وکیل او، تلاش دارد تا در نیروهای هوایی امریکا کار بگیرد.

۱۱ / ثور ۱۳۹۷

فوری/ انفجار جلال آباد دو کشته و 4 زخمی بر جای گذاشت

گزارش ها حاکی از آن است که انفجاری در کوچه آتش نشانی در شهر جلال آباد روی داده است. این انفجار دو کشته ۴ زخمی بر جای گذاشته است.

جزییات بخش در بخش تکمیلی خبر.

Breaking

۱۱ / ثور ۱۳۹۷

اشرف غنی: دروازه‌های بهشت به روی هراس‌افگنان بسته است

رییس جمهوری افغانستان در واکنش به حملات انتحاری روز دوشنبه(۱۰ ثور) گروه‌های داعش و طالبان در کابل و قندهار، گفته است که «جای مهاجمان انتحاری دوزخ است… و دروازه‌های بهشت به روی هراس‌افگنان بسته است».

محمد اشرف غنی که امروز سه‌شنبه(۱۱ ثور) در مراسم پایانی نشست ملی کار در کابل سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد که هراس‌افگنان با چنین حمله‌هایی می‌خواهند مردم افغانستان «بردگی» را بپذیرند، ولی «این ملت هیچ‌گاه بردگی را نمی‌پذیرد».

ghani

وی گفت که بر بنیاد تمام فتواهایی که در تمام کشورهای اسلامی صادر شده، جای انتحارکننده در جهنم است و اگر اینان فکر می‌کنند که از راه انتحاری به جنت می‌روند، کور خوانده‌اند.

۱۱ / ثور ۱۳۹۷

وزیر دفاع امریکا: شورش‌گری داعش و طالبان نشانه درماندگی آنان است

وزیر دفاع امریکا در واکنش به حملات روز دوشنبه(۱۰ ثور) گروه داعش و طالبان در افغانستان گفته است که طالبان خطر باخت خود را در انتخابات درک کرده‌اند و از این‌رو در تلاش متزلزل ساختن حکومت منتخب در افغانستان اند.

جیمز متیس می‌گوید که طالبان جنگ را بر انتخابات ترجیح داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد که تندروان در افغانستان با انجام چنین حملات در آستانۀ انتخابات، می‌خواهند مردم آن کشور را از شرکت در انتخابات دل‌سرد سازند.

Mattis

وزیر دفاع ایالات متحده شورش‌گری گروه داعش و طالبان را نشانۀ درماندگی آنان خواند و تاکید کرد که استراتژی رئیس جمهوری ترامپ با تمرکز بر افزایش حملات به ویژه حملات هوایی و تسریع روند آموزش قوای افغانستان، موفقیت‌آمیز بوده است.

وی خاطرنشان کرد که نظامیان این کشور برای مدت طولانی در افغانستان و سوریه باقی‌ می‌مانند تا به گفتۀ متیس، راه‌حل دپلوماتیک برای حل معضل این دو کشور پیدا شود.

روز دوشنبه کابل و قندهار شاهد سه حمله انتحاری گروه داعش و طالبان بود. در دو حمله پی‌هم انتحاری در کابل ۲۵ نفر به شمول ۹ خبرنگار کشته شند که مسئولیت آن‌را داعش پذیرفت و در حمله انتحاری قندهار که گمان می‌رود طالبان انجام داده‌اند، ۱۱ کودک جان باختند.