آزار جنسی یک کارمند زن سازمان ملل توسط یک مقام کمیسیون انتخابات افغانستان/ تأکید سازمان ملل بر پی‌گیری این پرونده

بازتاب خبرهای 4 ثور


۴ / ثور ۱۳۹۷

آزار جنسی یک کارمند زن سازمان ملل توسط یک مقام کمیسیون انتخابات افغانستان/ تأکید سازمان ملل بر پی‌گیری این پرونده

سازمان ملل خواستار پی‌گیری پرونده آزار جنسی یک مشاور خارجی کمیسیون انتخابات افغانستان و از کارمندان این سازمان، توسط یک مقام این کمیسیون در سال ۲۰۱۵ شده است.

یک نامه‌ رسمی برنامه پیشرفت و توسعه سازمان ملل متحد(UNDP) که شبکه خبری طلوع نیوز به آن دست یافته، نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۵ یک کارمند زن این سازمان که به عنوان مشاور در کمسیون مستقل انتخابات افغانستان کار می‌کرده، از سوی یکی از مقام‌های این کمسیون مورد آزار جنسی قرار گرفته است.

IEC stuffs

در این نامه رسمی که در همان ایام به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده شده، ادعا شده که یک کارمند زن سازمان ملل که در سال ۲۰۱۵ میلادی به عنوان مشاور فنی در کمیسیون مستقل انتخابات کار می‌کرد، بارها از سوی “عبدالرحیم نوختیار”، سرپرست روابط عامه این کمیسیون مورد آزار جنسی قرار گرفته است.

در این نامه، آقای نوختیار به نزدیک شدن به این بانو و لمس کردن بخش‌های از بدن وی متهم شده است.

حال UNDP از کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهد که این پرونده را به صورت جدی پی‌گیری کند. سازمان ملل می‌گوید که کمیسیون مستقل انتخابات به این شکایت آنان هیچ توجهی نکرده است.

ملیحه حسن، کمیشنر کمیسیون انتخابات تأیید می‌کند که این نامه سه سال قبل به این کمیسیون رسیده و مخفی شده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
۴ / ثور ۱۳۹۷

انتقاد محمد محقق از ضعف مدیریتی در کمیسیون مستقل انتخابات

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی می‌گوید که در نتیجه ضعف مدیریتى کمیسیون مستقل انتخابات و اطلاع رسانی ناکافی، مردم در روند ثبت‌نام رأى دهندگان کمتر اشتراک مى‌کنند.

آقای محقق در گفت‌وگویی با تلویزیون یک افغانستان، از علاقمندى رهبران حکومت وحدت ملى به برگزارى انتخابات پارلمانى سخن گفته، اما افزوده از تصمیم‌هایی که درباره شفافیت انتخابات گرفته مى‌شود، بی‌خبر است.

معاون دوم ریاست اجرایی از نیروهاى امنیتى خواسته که امنیت مراکز ثبت‌نام رأی‌دهندگان را تأمین کنند.

mohqeq

این در حالی است که وزارت داخله افغانستان از احتمال تجدید نظر در راهکار تأمین امنیت این مراکز خبر می‌دهد.

در حمله انتحاری روز یک‌شنبه(۲ ثور) بر یک مرکز توزیع تذکره در غرب کابل که در نزدیکی یک مکتب قرار دارد، شماری از کودکان دانش‌آموز جان باختند و برخی هم زخمی شدند.

کمیسیون مستقل انتخابات گفته که در یک و نیم هفته اخیر، بیش از ۳۷۰هزار رأی‌دهنده برای شرکت در انتخابات پارلمانی و شوراهای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند که از این میان، ۸۷هزار تن‌شان بانوان اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
۴ / ثور ۱۳۹۷

اعلام آمادگی چین برای میانجی‌گری میان حکومت افغانستان و طالبان

وزیر دفاع چین در پایان نشست وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در بیجینگ، اعلام کرد که این کشور آماده است در مذاکرات صلح حکومت افغانستان و طالبان، میانجی‌گری کند.

وزیر دفاع چین همچنان گفت که همکاری‌ها میان وزرات‌های دفاع کشورهای عضو شانگهای، نقش مهمی در حفظ ثبات در منطقه بازی کرده‌است.

چین در حالی برای میانجی‌گری در گفت‌وگوهای صلح حکومت افغانستان و طالبان اعلام آمادگی می‌کند که محمدحنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان، در یک سفر سه روزه از این کشور دیدار کرده و با مقام‌های چینی گفت‌وگوهایی وسیعی داشته است.

hanif atmar

مقام‌های چینی در این دیدار با آقای اتمر روی همکاری‌های این کشور با افغانستان در بخش‌های امنیتی و اقتصادی تأکید نموده و بار دیگر حمایت‌شان ‌را از تلاش‌های صلح حکومت افغانستان با طالبان ابراز داشتند.

این در حالی است که هم‌زمان با این دیدار آقای اتمر از چین، نشست وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای برگزار شد و اکنون وزیران خارجه عضو این سازمان در بیجینگ گردهم آمده‌اند.

وزیر خارجه چین امروز سه‌شنبه(۴ ثور) گفت که تمامی اعضای سازمان همکاری شانگهای برای از میان برداشتن تروریزم در منطقه، نظر مشترک دارند.

وی از تدویر نشستی در مورد اوضاع افغانستان در ماه آینده خبر داد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
۴ / ثور ۱۳۹۷

کشف یک جسد مومیایی شبیه به پادشاه ایران در تهران

گزارش‌هایی وجود دارد که یک جسد مومیایی شده شبیه به «رضا شاه پهلوی»، مؤسس سلسله پهلوی در ایران، در جریان عملیات خاک‌برداری در یک زیارت‌گاه در ولایت تهران این کشور به دست آمده است.

روز دوشنبه(۳ ثور) گزارش‌هایی از ایران منتشر شد که کارگران حفاری در «حرم عبدالعظیم» در شهر ری، با یک «جسد مومیایی شده» مواجه شده‌اند.

یک عضو شورای شهر تهران تعلق این جسد به رضا شاه پهلوی را محتمل دانسته و گفته عملیات حفاری در منطقه برای بررسی دقیق موضوع متوقف شده است.

Mummy

گزارش شده که جسد مومیایی به دست آمده، در داخل یک محفظه‌ سمنتی بوده و همراه آن، وسایلی چون شمشیر هم کشف شده است.

این در حالی است که برخی خبرگزاری‌های دولتی در ایران با انتشار گزارش‌هایی، احتمال این‌که جسد کشف شده پیکر رضاشاه باشد را مردود اعلام کردند.

در گذشته آرامگاه رضا شاه پهلوی در کنار حرم عبدالعظیم بناگذاشته شده بوده، اما این آرامگاه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران تخریب شده است.

به گزارش بی.بی.سی، رضا شاه پهلوی در پی اشغال ایران توسط نیروهای متفقین در جریان جنگ دوم جهانی از سلطنت کناره گرفت و پس از چند سال تبعید، در آفریقای جنوبی درگذشت. جنازه او مدتی در مصر به امانت گذاشته شد، اما حدود ۷۰ سال پیش، بعد از طواف خانه کعبه، از قاهره به تهران منتقل و در ثور سال ۱۳۲۹ خورشیدی، در آرامگاهی که در شهر ری تهران برای او طراحی و ساخته شده بود، دفن شد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
۴ / ثور ۱۳۹۷

هشدار ایران به خروج از ان.پی.تی در مقابل خروج امریکا از برجام

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هشدار داده اگر امریکا از توافق هسته‌یی با این کشور(برجام) خارج شود، ایران نیز از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌یی(ان.پی.تی) خارج خواهد شد.

علی شمخانی که امروز سه‌شنبه(۴ ثور) به سوچی روسیه سفر کرده، با اشاره به احتمال خروج آمریکا از توافق برجام گفته است: «جمهوری اسلامی ایران توانمندی‌های لازم را دارد و حتما اقدامات تعجب‌برانگیزی را برای طرف مقابل در دستور کار قرار می‌دهد».

به گفته وی، دولت آمریکا به عنوان یکی از ۷ طرف توافق هسته‌یی، «از روز آغاز اجرای تعهدات به اشکال مختلف کارشکنی انجام داده است. البته بر اساس معاهده ان‌پی‌تی کشورهای متعارف این حق را دارند که اگر احساس کنند منافع ملی‌شان در گرو ادامه وضعیت نیست، می‌توانند به راحتی از آن خارج شوند و این گزینه محتمل جمهوری اسلامی ایران است».

shamkhani

آقای شمخانی باقی ماندن ایران در توافق برجام را در صورت همراهی اروپا محتمل دانسته و گفته «ما از این رویکرد اروپا استقبال می‌کنیم، اما اگر آن‌ها تصور می‌کنند مفهوم استقبال ما از این رویکرد، دادن باج به آن‌هاست، خطای راهبردی می‌کنند. جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی‌دهد هیچ کشوری از خطوط قرمزش عبور کند».

با نزدیک شدن مهلت تعیین‌شده از سوی رئیس‌جمهور آمریکا برای اصلاح برجام ، قرار است رئیس‌جمهور فرانسه و نخست‌وزیر آلمان این هفته در واشنگتن با دونالد ترامپ دیدار و او را به باقی ماندن در برجام تشویق کنند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
۴ / ثور ۱۳۹۷

رأی تأیید کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا به مایکل پمپئو

با رأی تأیید کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا، مایکل پمپئو در یک قدمی انتخاب به عنوان وزیر امورخارجه جدید این کشور قرار گرفت.

بر اساس گزارش‌ها، آقای پمپئو با اکثریت اندک آرای کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا، رأی تأیید این کمیته را به دست آورده است.

در رای‌گیری در مورد انتصاب آقای پمپئو، از تمامی ده عضو کمیته از حزب دموکرات به استثنای یک نفر، به این انتصاب رأی منفی دادند، اما تمامی یازده عضو کمیته از حزب جمهوری‌خواه، با آن موافقت کردند.

pompes

به این ترتیب، پیشنهاد انتصاب مایکل پمپئو احتمالا اواخر هفته جاری در صحن سنای آمریکا مطرح و به رأی‌گیری گذاشته خواهد شد و انتظار می‌رود مصوبه کمیته روابط خارجی با اکثریت آرا به تصویب سنا برسد.

به این ترتیب، وزیر خارجه جدید آمریکا طی روزهای آینده کار خود را آغاز خواهد کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا اوایل ماه گذشته میلادی رکس تیلرسون را از سمت وزارت خارجه برکنار کرد. گفته می‌شود که بین دونالد ترامپ و رکس تیلرسون در مورد شماری از موضوعات مهم سیاست خارجی امریکا، از جمله آینده توافق هسته‌یی ایران(برجام) و نحوه مدیریت روابط تجارت خارجی ایالات متحده اختلاف نظر وجود داشته است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0