۳مین مدال طلای اعجوبه شنای افغانستان؛ عباس کریمی شناگر ۱۸ساله معلول افغانستان کیست؟

۳مین مدال طلای اعجوبه شنای افغانستان؛ عباس کریمی شناگر ۱۸ساله معلول افغانستان کیست؟

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲ / ثور ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

عباس کریمی، شناگر معلول افغان در مسابقات جهانی شنا (World Para Swimming) در آمریکا مقام نخست را گرفته و مدال طلا را به گردن آویخت.

این مسابقات که شب جمعه (۳۱ حمل) در آمریکا پیگیری شد، عباس کریمی در بخش «۵۰ متر» مقام نخست این مسابقات را کسب کرد. این شناگر افغان سال گذشته نیز در دو مسابقه جهانی شنا در آمریکا صاحب مدال طلا شده بود.

این شناگر ۱۸ ساله افغان با وجود این‌که از دو دست معلول می‌باشد، موفقیت‌های چشم‌گیری در شنا داشته است. او سال گذشته (۱۳۹۶) توانست در رقابت‌های جهانی مکزیکو سیتی مدال نقره را بر گردن بیندازد. این مدال کریمی باعث شد تا وی برای حضور در رقابت‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو امیدوار برای کسب مدال برای افغانستان باشد.

عباس کریمی پنج سال پیش به تیم ملی شنای افغانستان پیوست و برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ در مسابقات قهرمانی معلولان در ترکیه  به میدان رفت و جایزه این مسابقات را زیر نام «معلولیت ناتوانی نیست» به‌دست آورد.

اعجوبه شنای افغانستان

عباس کریمی، عضو تیم ملی شنای افغانستان است. مسوولان فدراسیون شنای افغانستان می‌گویند که عباس کریمی از قهرمانان استثنایی در تاریخ افغانستان است. او با وجود که از دو دست معلول می‌باشد، موفقیت‌های چشم‌گیری در شنا داشته است.

abbas-karimi5

عباس کریمی، عضو تیم ملی شنای افغانستان است

احسان طاهری، رییس سابق فدراسیون شنای افغانستان به‌خبرنامه گفت: «هیچ‌وقت معلولیت برای او مساله‌ای نبوده است، بجز اینکه زحمت بکشد تمرینات خود را ادامه دهد و سبک‌های مشخصی را در آب‌بازی انتخاب کند. همین زحمت‌های مثمر او بود که امروز توانست اولین مدال فدراسیون آب‌بازی افغانستان را در تاریخ افغانستان و در منتطقه و جهان، به نام خود کمایی کند.»

وقتی عباس به دنیا آمد پدر و مادر او به‌جای این که از تولدش خرسند شوند، از سرنوشت و آینده این فرزندشان به شدت نگران شدند؛ زیرا عباس از بدو تولد بدون دو دست به دنیا آمد. حالا اما او برای مردم افغانستان یک قهرمان است.

عباس پس از چهارده سال از روز تولدش، به خانواده و جامعه‌اش نشان داد که معلولیت نمی‌تواند به عنوان یک مانع در زندگی یک فرد باشد. آقای کریمی در سال ۲۰۱۳ میلادی زمان که تنها ۱۴ سال سن داشت، توانست در رقابت‌های بین‌المللی شنا در ترکیه برای اولین‌بار به نمایندگی از افغانستان برنده جایزه مسابقات «معلولیت ناتوانی نیست» شود. در این مسابقه شناگران معلول از ۳۵ کشور جهان شرکت کرده بودند و عباس در آن مدال طلا و عنوان قهرمانی را کسب کرد.

حالا به‌عباس تنها به‌عنوان یک معلول نگاه نمی‌شود، او قهرمان خانواده و کشورش است. آقای کریمی حالا تحت مدیریت یک مربی امریکایی در این کشور به تمرینات خود ادامه می‌دهد و قرار است در آینده نزدیک در یکی از مسابقات دیگر شنا نیز شرکت کند.

مهارت‌های منحصر به‌فرد

برای عباس نداشتن دو دست، مانند سایر معلولان دردآور و مشکل‌ساز نبوده است. او با پاهایش مهارتی در نوشتن، رانندگی و سایر کارها دارد که فرد سالم با دستان‌اش ندارد.

abbas-karim-2

حالا به‌عباس تنها به‌عنوان یک معلول نگاه نمی‌شود، او قهرمان خانواده و کشورش است

علی کریمی، برادر عباس کریمی در مصاحبه‌ای گفته است که بسیاری از مهارت ها و استعدادهای او را پیش از این که مستقیما خبر شود، از طریق رسانه‌ها شنیده است. او می گوید که «من شنیده بودم که عباس رانندگی می کند اما خودم ندیده بودم، ولی زمانی که عباس موتر خودم را رانندگی کرد من تعجب کردم که چگونه این امکان دارد.»

اولین‌باری که خانواده عباس متوجه استعدادش شد، مهارت او در یادگیری مضمون‌های مکتب بود. خانواده او در نخستین روزهایی که عباس به مکتب می‌رفت متوجه شد که او استعداد فوق‌العاده‌ای دارد و در درس خواندن نسبت به هم‌صنفان و سایر اعضای خانواده پیش‌تاز است.

این معلول یادداشت‌های صنف را با پایش نوشته است و حتا قادر است تا با یک پایش بایستد و با پای دیگرش روی تخته صنف بنویسد.

عباس کریمی در حالی که با پایش می‌نویسد، نظر به تمام هم‌صنفان و اعضای خانواده‌اش، خوش‌نویس‌تر و با سلیقه‌تر است. کریمی نمادی از تفاوت و درخشش است. رسانه‌های افغانستان به ویژه تلویزیون‌ها گزارش‌هایی از نوشتن، رانندگی و ورزش او نشر می‌کنند. عباس حالا به الگوی یک معلول موفق در داخل این کشور تبدیل شده است.

الگوی برای همه

این سومین‌بار است که عباس برنده مدال طلا  از رقابت‌های بین المللی می‌شود. او پیش از این در مسابقات داخل افغانستان نیز مدال طلا به‌دست آورده است.

 احسان طاهری، رییس سابق فدراسیون ملی شنای افغانستان به خبرنامه گفت که در مسابقاتی که بین آب‌بازان در کابل برگزار شده بود، عباس نیز توانست مقام اول را کسب کند.

abbas-karimi3

عباس کریمی در حالی که با پایش می‌نویسد، نظر به تمام هم‌صنفان و اعضای خانواده‌اش، خوش‌نویس‌تر و با سلیقه‌تر است

در همین حال رییس فدراسیون شنای افغانستان می‌گوید عباس کریمی نخستین مدال طلا را به نام ورزشکاران معلول این کشور ثبت کرده است.

مسوولان فدراسیون شنا می‌گویند که به دست آوردن مدال طلا توسط عباس کریمی سبب شده تا تمام ورزشکاران معلول برای به دست آوردن افتخارات بیشتر، تلاش کنند.

آقای طاهری به خبرنامه گفت که در رقابت‌های پارالمپیک جهانی که تا چند ماه دیگر در مکسیکو برگزار می‌شود، عباس در آن نیز به نمایندگی از افغانستان شرکت می‌کند و جایگاه خود را در این رقابت‌‎ها ثبت خواهد کرد.

رییس سابق فدراسیون شنای افغانستان گفت: «دروازه فدراسیون شنا برای همه‌ی آب‌بازان کشور باز است و هر شنا‌گر می‌تواند از آدرس این فدراسیون راهی رقابت‌های خارجی و بین‌المللی شود.»

عباس در ابتدا به ورزش‌های رزمی رو آورده بود و بعدا علاقمند شد تا شنا یاد بگیرد. قسیم حمیدی، مربی تیم ملی شنای افغانستان در مورد نخستین روزهایی که عباس به شنا رو آورد، می‌گوید: « عباس جان در ابتدا کم و خیلی با سختی شنا می کرد. من که متوجه شدم، علاقمند شدم تا کار کنم که این جوان از این حالت نجات پیدا کند.»

به گفته‌ی آقای حمیدی عباس تنها در مدت ۱۵ روز تمرین توانست شنا را یاد بگیرد. مربی عباس می‌گوید این جوان حتا زودتر و خوبتر از افراد سالم توانست شنا را بیاموزد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید