فوری / قاری ذاکر مسول عملیات های انتحاری شبکه حقانی کشته شده است |
فوری / قاری ذاکر مسول عملیات های انتحاری شبکه حقانی کشته شده است

بازتاب خبرهای 7 حمل

Image Title
۷ / حمل ۱۳۹۷

فوری / قاری ذاکر مسول عملیات های انتحاری شبکه حقانی کشته شده است

ملاعبدالروف ذاکر مشهور به قاری ذاکر فرمانده ارشد شبکه حقانی و مسول حملات انتحاری این گروه کشته شده. رحمت الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی افغانستان در تویتی گفته است که آقای ذاکر در حملات هواپیمای بی سرنشین منطقه غوزوری کروم ایجنسی پاکستان در ماه اکتبر ۲۰۱۷ از بین رفته اما شبکه حقانی این خبر را پنهان نگه داشته است. تا کنون منابع دیگر این خبر را تایید نکرده اند.

Breaking

۷ / حمل ۱۳۹۷

«سل» سالانه جان ده هزار شهروند افغانستان را می‌گیرد

همزمان با فرارسیدن روز جهانی سل(توبرکلوز)، وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که سالانه حدود ۱۰ هزار تن در این کشور در نتیجه ابتلا به بیماری سل جان می‌دهند.

داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان می‌گوید که بیماری سل، هنوزهم در میان ده بیماری کشنده در سطح جهان قرار دارد.

به گفته وى، در افغانستان سالانه از هر صد هزار تن، ١٨٩تن به این بیمارى مبتلا مى‌شوند، که از این میان، ٣٣ تن جان خود را از دست می‌دهند .در مجموع، سالانه حدود ده هزار تن در نتیجه ابتلا به بیماری سل در افغانستان جان می‌دهند.

epa04138786 A patient suffering from Tuberculosis (TB) receives medical treatment at a hospital on World Tuberculosis Day, in Peshawar, Pakistan, 24 March 2014. The World Tubercolosis Day (World TB Day) is observed on 24 March. EPA/BILAWAL ARBAB

به گفته داکتر فیروز، وزارت صحت عامه افغانستان سال گذشته در همکاری با شرکای بین‌المللی، با ایجاد ٢ هزار و مرکز تشخیص و درمان سل در سرتاسر این کشور، توانسته بیش از ۴٧ هزار مورد را تشخیص و درمان کند.

امسال از روز جهانی مبارزه با بیمارى سل، با شعار «برای عاری ساختن جهان از توبرکلوز رهبر شوید و با پایان دادن به توبرکلوز تاریخ بسازید»، گرامی‌داشت شد.

۷ / حمل ۱۳۹۷

جنرال نیکلسون: طالبان حملات انتحاری خود را افزایش می‌دهند

فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان از افزایش حملات انتحاری طالبان در سال جاری برای اثبات حضورشان خبر می‌دهد.

Gen nicolson

جنرال جان نیکلسون می گوید که در سال پیش رو،‌ گروه طالبان بر گرفتن شهرهای بزرگ تمرکز نخواهند کرد، بلکه برای اثبات حضورش، بر شمار حملات انتحاری خود خواهد افزود.

به گفته وی، رویکرد طالبان نشان می‌دهد که فشار دولت و ائتلاف بین‌المللی بر آنان مؤثر بوده است.

فرمانده امریکایی نیروهای ناتو خاطرنشان کرد: «دوری کردن آن‌ها(طالبان) از نبردهای گسترده، یورش به پایگاه‌های دورافتاده و حمله‌های انتحاری پر سر و صدا، نشان می‌دهد که جاه‌طلبی نظامی این گروه کاهش یافته است».

۷ / حمل ۱۳۹۷

دیدار رییس‌جمهور افغانستان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تاشکند

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه نشست تاشکند برای صلح در افغانستان، با اشرف‌غنی، رییس‌جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، خانم موگرینی تأکید کرد که اتحادیه اروپا از روند صلح تحت مالکیت و رهبری افغانستان حمایت می‌کند و آماده همکاری با تمام مراحل این روند است.

ghani moghrini

در این دیدار هر دو جانب در خصوص برگزاری انتخابات پارلمانی، شوراهای شهرستان و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، فراهم‌آوری زمینه‌ها برای آموزش‌های حرفه‌ای و حمایت از زنان، مبارزه با تروریزم و شبکه‌های اقتصادی جرمی بحث و تبادل نظر کردند.

۷ / حمل ۱۳۹۷

پیروزی تیم ملی فوتبال افغانستان در برابر کمبودیا

تیم ملی فوتبال افغانستان امرو (سه‌شنبه، ۷ حمل ) در مسابقات راه‌یابی به جام ملت‌های آسیا، با نتیجه ۲ بر ۱ در برابر تیم ملی کمبودیا به پیروزی رسید.

این بازی در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

اما تیم ملی فوتبال افغانستان با وجود این پیروزی در برابر کمبودیا نمی‌تواند به مسابقات نهایی جام ملت‌های آسیا راه پیدا کند، چون نتیجه مطلوبی از بازی‌های قبلی به دست نیاورده است.

afghan football team