میرویس بلخی به عنوان سرپرست وزارت معارف آغاز به کار کرد

بازتاب خبرهای 5 حمل

۵ / حمل ۱۳۹۷

میرویس بلخی به عنوان سرپرست وزارت معارف آغاز به کار کرد

میرویس بلخی که قرار بود در نتیجه توافق اخیر میان ارگ ریاست جمهوری افغانستان و عطامحمد نور، والی پیشین بلخ، به عنوان وزیر معارف معرفی شود، صبح امروز یک‌شنبه(۵ حمل) از سوی معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان به عنوان سرپرست وزارت معارف معرفی شد.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری به خبرنامه گفت که آقای بلخی صبح امروز(یکشنبه، ۵ حمل) از سوی محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری رسما به عنوان سرپرست وزارت معارف معرفی و آغاز به کار کرده است.

دکتر میرویس بلخی پیش از این به عنوان معاون و شارژدافیر سفارت افغانستان در هند فعالیت می‌کرد. او یک چهره علمی و استاد دانشگاه نیز هست و تحصیلاتش در رشته روابط بین‌الملل تا مقطع دکتوراست.

۵ / حمل ۱۳۹۷

زن 88 ساله جاپانی مدرک دکترای خود را دریافت کرد

یک زن جاپانی موفق شده که در سن ۸۸ سالگی مدرک دکترای خود را از رشته نساجی بگیرد.

در تاریخ تحصیلات عالی در جاپان، این زن مسن‌ترین فردی است که موفق به اخذ مدرک دکترای خود شده است.

موضوع تحقیق خانم «کیوکو اوزکی» درباره پارچه‌های عتیقه است.

این خانم بیش از سی سال در این زمینه تحقیق کرده تا چگونگی ساخت و بافت پارچه در دوران «جومون» را کشف کند.

Japanese woman

۵ / حمل ۱۳۹۷

تجاوز جنسی به دو زن در ولایت قندوز

مقام‌های محلی در ولایت قندوز می‌گویند که دو زن شب گذشته(شنبه ۴ حمل) از سوی افراد مسلح ناشناس در این ولایت مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند.

عبدالحمید حمیدی، فرمانده پولیس قندوز گفته که این رویداد در بازار شهرستان دشت ارچی این ولایت رخ داده و قربانیان آن از وابستگان پولیس محلی این شهرستان می‌باشند.

آقای حمیدی همچنان گفته که در پیوند به این رویداد دو فرد مسلح و یک پولیس محلی بازداشت شده‌ و تحقیقات بیشتر در این مورد جریان دارد.

kondoz

۵ / حمل ۱۳۹۷

سفر وزیر دفاع آلمان به افغانستان

«اورزولا فون درلاین»، وزیر دفاع آلمان روز شنبه(۴ حمل) همراه با شماری از نمایندگان پارلمان این کشور، برای بازدید از واحدهای نظامی آلمان وارد افغانستان شد.

این دیدار در پی تصمیم دولت آلمان برای افزایش سربازان خود در افغانستان صورت گرفته است.

خانم اوزولا فون درلاین در این سفر، از واحدهای نظامی آلمان در مزارشریف بازدید کرده است.

این نخستین سفر وزیر دفاع آلمان به افغانستان پس از تشکیل دولت ائتلافی جدید در این کشور است.Ambassador of the German Defense Minister

۵ / حمل ۱۳۹۷

گروه داعش مسئولیت حمله انتحاری بر یک مسجد در شهر هرات را به عهده گرفت

گروه داعش مسئولیت حمله انتحاری بر مسجد نبی اکرم(ص) متعلق به شیعیان شهر هرات افغانستان را به عهده گرفته است.

در یک پیامی که لحظاتی قبل در شبکه اعماق وابسته به گروه داعش منتشر شد، این گروه مسئولیت این حمله انتحاری به یک «مکان مقدس شیعیان» را به عهده گرفته و مکان آن را منطقه «چهارسو» شهر هرات عنوان کرده است.

سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت هرات تأیید می‌کند که دو حمله‌کننده انتحاری بر مسجد نبی اکرم(ص) شهر هرات حمله کرده‌اند، اما تنها یک حمله کننده موفق به انفجار خود شده و انتحارکننده دیگر از سوی محافظین مسجد از پای درآمده است.

Suicide attack in herat

عبدالاحد ولی زاده، سخنگوی پولیس هرات در مورد این حمله می‌گوید: «دو فرد انتحاری که سوار بر یک عراده موترسایکل سه چرخ بودند، حینی که پیاده شده و قصد حمله به مسجد نبی اکرم(ص) واقع کوچه رنگ‌ریزی مربوط ناحیه هفتم شهر هرات را داشتند، از سوی محافظین مسجد شناسایی می‌شوند».

وی افزود: در نتیجه یک انتحارکننده مواد انفجاری همراهش را منفجر نمود، اما فرد دوم با شلیک گلوله از سوی محافظین مسجد از پای درآورده شده است.

بر اساس آخرین آمار شفاخانه شهر هرات، در این حمله انتحاری، ۱ غیرنظامی کشته و ۸ تن دیگر مجروح گردیده‌اند، اما برخی منابع از کشته شدن سه تن و زخمی شدن ۹ تن دیگر خبر داده است.

۵ / حمل ۱۳۹۷

تکمیلی/ تأیید حمله انتحاری بر مسجد نبی اکرم(ص) در شهر هرات/ تاکنون 3 کشته و 9 زخمی تأیید شده است

سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت هرات تأیید می‌کند که انفجار لحظات پیش در نزدیکی مسجدی در شهر هرات، ناشی از حمله دو حمله‌کننده انتحاری بوده است.

عبدالاحد ولی زاده، سخنگوی پولیس هرات می‌گوید: «دو فرد انتحاری که سوار بر یک عراده موترسایکل سه چرخ بودند، حینی که پیاده شده و قصد حمله به مسجد نبی اکرم(ص) واقع کوچه رنگ‌ریزی مربوط ناحیه هفتم شهر هرات را داشتند، از سوی محافظین مسجد شناسایی می‌شوند».

Herat blast

وی افزود: در نتیجه یک انتحارکننده مواد انفجاری همراهش را منفجر نمود، اما فرد دوم با شلیک گلوله از سوی محافظین مسجد از پای درآورده شده است.

بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی، در این حمله انتحاری، ۳ تن کشته و ۹ تن دیگر مجروح گردیده‌اند.

List of injured and martyrs