سازمان پیمان امنیت دسته جمعی؛ نگرانی از گسترش فعالیت داعش در شمال افغانستان |
سازمان پیمان امنیت دسته جمعی؛ نگرانی از گسترش فعالیت داعش در شمال افغانستان

سازمان پیمان امنیت دسته جمعی؛ نگرانی از گسترش فعالیت داعش در شمال افغانستان

خبرنگار خبرنامه

محمد رضا جعفری
خبرنگار خبرنامه

۱۳ / میزان ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دسته جمعی از گسترش فعالیت گروه تروریستی داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان و به ویژه ولایت‌های شمالی این کشور ابراز نگرانی کردند.

کشورهای روسیه، روسیه، تاجیکستان، ارمنستان، قزاقستان، قرغیزستان و بلاروس که شش عضو اصلی این سازمان هستند در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به بررسی اوضاع امنیتی در افغانستان پرداخته و تقویت گروه‌های تروریستی و افراطی در این کشور را تهدیدی علیه امنیت خود دانستند.

در اعلامیه این سازمان آمده است که “وخیم‌تر شدن وضعیت امنیتی در افغانستان، سطح بالای فعالیت‌های تروریستی، تصرف مناطق جدید از سوی جنگجویان و مخالفین مسلح در مناطق مختلف این کشور برای دولت‌های عضو سازمان پیمان امنیت دسته جمعی نگران کننده است.”

این کشورها به صورت مشخص به فعالیت‌های گروه داعش در افغانستان اشاره کرده و گفته‌اند که تقویت مواضع این گروه در ولایت‌های شمالی افغانستان، به صورت وسیع امنیت و ثبات در کشورهای آسیای میانه را نیز در معرض تهدید قرار می‎دهد.

isis-training

کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دسته جمعی از گسترش فعالیت گروه تروریستی داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند

مواد مخدر

نگرانی دیگر کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دسته جمعی که افغانستان نیز به عنوان ناظر در آن شرکت دارد، افزایش کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان است.

اعضای این پیمان امنیتی در این مورد نیز ابراز نگرانی کرده و از حکومت افغانستان و جامعه جهانی خواسته‌اند تا “گام‌های استواری را در امر مبارزه با خطر ناشی از مواد مخدر” در افغانستان بردارند.

صلح

این کشور‌ها هم‌چنین انجام گفتگوهای صلح را تنها راه حل بحران افغانستان دانسته و تاکید کرده‌اند که جز این برای حل مشکلات این کشور، بدیل دیگری وجود ندارد.

اعضای سازمان پیمان امنیت دسته جمعی بر انجام “گفتگوهای بین الافغانی” تاکید کرده و معتقدند که مردم افغانستان باید نقش کلیدی را در روند آشتی ملی ایفا کنند و در صورت نیاز، مقامات افغانستان می‌توانند در این راستا از کمک‌های کشورهای منطقه و سازمان‌ها و نهادهای بین المللی برخوردار شوند.

Collective-Security-Treaty-Organization1

اعضای سازمان پیمان امنیت دسته جمعی معتقدند که مردم افغانستان باید نقش کلیدی را در روند آشتی ملی ایفا کنند

همکاری منطقه‌ای

با این حال اعضای سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی، همکاری‌های منطقه‌ای را برای تامین امنیت در افغانستان، دارای اهمیت کلیدی دانسته و بر افزایش این همکاری‌ها تاکید کرده است.

این کشورها در اعلامیه خود خواهان گسترش مناسبات بین افغانستان و کشورهای همسایه شده‌اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان امنیت امنیت افغانستان برقراری صلح در افغانستان داعش روسیه سازمان امنیت دسته جمعی صلح در افغانستان فعالیت های داعش در شمال نیروهای امنیتی افغان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید