کودک دستگیر نشود؛ فراخوان تویتری در اعتراض به اخراج احتمالی ۷۰ کودک افغانستانی از ایران

کودک دستگیر نشود؛ فراخوان تویتری در اعتراض به اخراج احتمالی ۷۰ کودک افغانستانی از ایران

خبرنگار

عادله حسینی
خبرنگار

۲۸ / سنبله ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

پس از بازداشت ۷۰ کودک کارگر افغانستانی در ایران و انتقال آنها به اردوگاهی در اطراف شهر تهران، شماری از نمایندگان مجلس این کشور و کاربران شبکه های اجتماعی خواستار رهایی آن‌ها شده اند. این کاربران با راه اندازی هشتگ کودک دستگیر نشود در تویتر، خواهان تغییر شیوه برخورد با کودکان کارگر شده‌اند.

شروع ماجرا

ماجرا از آنجا شروع شد که در روزهای گذشته مقامات شهرداری شهر تهران تعدادی از کودکان کارگر خیابانی را از سطح این شهر جمع آوری کردند که از این میان، ۷۰ کودک افغان نیز شامل بودند.

طیبه سیاووشی یکی از اعضای مجلس ایران گفته بود که تنها در یک روز ۱۳۰ کودک بازداشت شده که از این میان، ۷۰ کودک افغانستانی به اردوگاه محل نگهداری مهاجرین که در اطراف شهر تهران قرار دارد، منتقل شده‌اند تا رد مرز شوند.این نماینده مجلس ایران گفته است که بازداشت این کودکان خودش نوعی کودک آزاری است.

iran-child6

مقامات شهرداری ایران روز گذشته ۱۳۰ کودک مهاجر را دستگیر کرده اند که از این میان ۷۰ تن آنان افغان هستند

گفته شده است که بیشتر کودکان بازداشت شده، زیر ۱۸ سال سن دارند.

در معرض خطرهای جدی

این نماینده مجلس ایران گفته است که بازداشت کودکان کارگر خیابانی راه حل مناسبی برای مبارزه با این پدیده نیست. او خواهان تغییر در شیوه برخورد با مشکل کودکان کار از سوی مقامات ایرانی شده است.

طیبه سیاووشی به بازداشت کودکان افغانستانی و احتمال اخراج آن‌ها از ایران اشاره کرده و گفته است که “فرستادن کودکان مهاجر نه تنها اثری بر وضعیت آن‌ها ندارد بلکه آن‌ها را در معرض مخاطره جدی قرار خواهد داد.”

بی اطلاعی خانواده‌ها

در همین حال برخی رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که این کودکان افغان در حالی به اردوگاه ورامین در اطراف تهران منتقل شده و آماده اخراج از این کشور هستند که خانواده‌های آنان از این موضوع بی‌اطلاع هستند.

iran-child4

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که این کودکان افغان به اردوگاه ورامین در اطراف تهران منتقل شده و آماده اخراج از این کشور هستند

خجسته اسلامی نژاد، رییس هیات مدیره انجمن حامیان کودکان کار و خیابان ایران گفته بود که «بازداشت این افراد به هر شکل قانونی نیست. بیشتر کودکان دستگیر شده زیر ١٨سال بوده‌اند و بدون اطلاع خانواده به مراکز بهزیستی منتقل شده‌اند. فرزندان خانواده‌های افغان که اقامت قانونی دارند به خانواده‌ها بازمی‌گردند و از آنها تعهد گرفته می‌شود که دیگر به خیابان بازنگردند و افرادی که کارت اقامتی ندارند و غیرقانونی در کشورمان زندگی می‌کنند به همراه خانواده رد مرز می‌شوند.»

با این حال مقامات این کشور بازداشت این کودکان و بی‌خبری خانواده‌های آنان را رد کرده‌اند.

در همین رابطه، خبرنامه با وجود تماس‌های مکرر با سخن‌گوی وزارت امور مهاجرین افغانستان، موفق به دریافت نظر این نهاد نشد.

کودک دستگیر نشود

در همین حال و پس از بازداشت کودکان کارگر خیابانی در ایران که ۷۰ کودک افغانی نیز در بین آن‌ها بوده اند، کاربران شبکه‌های اجتماعی با راه اندازی فراخوانی خواهان تغییر شیوه برخورد حکومت ایران با پدیده کار کودکان در خیابان شده و از مقامات این کشور خواسته‌اند تا کودکان افغان را آزاد کنند.

کاربران تویتر با راه اندازی هشتگ “کودک دستگیر نشود” گفته‌اند که دستگیری کودکان بدون اطلاع والدین آنها نقض حقوق بشر است.

بصیر آهنگ یکی از کاربران تویتر نگاشته است که ردمرز شدن کودک کارگر بدون اطلاع والدین آنان نقص صریح حقوق بشر می‌باشد .

بسیاری‌ از کاربران در تویت‌های خود از انتقال ۷۰ کودک افغانستانی به اردوگاه انتقاد کرده‌اند.

شماری از کاربران با نزدیک شدن آغاز سال تحصیلی در ایران، گفته‌اند که به جای دست بند زدن به این کودکان، باید قلم و کتاب به دست‌شان داده می‍شد.

دختری که به اردوگاه محل نگه‌داری مهاجرین در اطراف تهران رفته، به برادرش در آن سوی میله‌های اردوگاه گفته که نگران نباشد، آزادش می‌کند.

نعمت از قصه تلخ دستگیرشدن خود در ایران نوشته و ابراز امیدواری کرده که کاش هیچ کودکی دستگیر نشود. البته آرزویی که او نیز به تحقق آن اطمینانی ندارد.

کاربر دیگری نوشته است که کودکان کار به علت نداشته شناسنامه، بخش رانده شده از جامعه هستند.

فرد دیگری، اخراج کودکانی که برای تامین مخارج خانواده‌شان کار می‌کنند را غم‌انگیز دانسته است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان ایران خانواده های مهاجر افغان کودکان افغان در ایران کودکان دستگیر شده افغان در ایران کودکان کارگر ایران کودکان مهاجر در ایران مهاجرین افغان در ایران

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید