رقم بزرگ؛ از هزینه ۷۶ میلیاردی تجهیزات نظامیان افغان تا نگرانی پنتاگون از تحرک گسترده شورشیان

رقم بزرگ؛ از هزینه ۷۶ میلیاردی تجهیزات نظامیان افغان تا نگرانی پنتاگون از تحرک گسترده شورشیان

خبرنگار

سرور سروش
خبرنگار

۲۱ / اسد ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

گزارش تازه آمریکا نشان می‌دهد که این کشور در ۱۶ سال گذشته بیش از ۷۶ میلیارد دالر را بر جنگ افزار و تجهیزات نظامی برای نیروهای امنیتی افغانستان مصرف کرده است.

دفتر محاسبات ایالات متحده امریکا که این گزارش را به نشر رسانده افزوده است که با وجود این همه هزینه هنوز نظامیان افغان قادر به انجام عملیات مستقلانه نمی‌باشند.

در این گزارش آمده است که “توسعۀ نیروی امنیتی افغان که به گونۀ مستقلانه توانمند باشد، بخش اساسی تلاش‌های آمریکا و ائتلاف برای مبارزه با تروریزم و ایجاد ثبات پایدار در افغانستان است. با این حال طوری که وزارت دفاع و خارجه گزارش کرد، ثبات و امنیت افغانستان هنوز هم با تهدیدات ناشی از شورشی گری طالبان، شبکه‌های جنایتکار، سازمان‌های هراس افگن به شمول داعش، مواجه است.”

در این گزارش که دفتر محاسبات امریکا به کمیته تسلیحات مجلس نمایندگان آن کشور فرستاده آمده است که صدها هزار تسلیحات و تجهیزات را در مدت ۱۶ سال گذشته در دست‌رس نظامیان افغان قرار داده است.

ansf2

براساس این گزارش وزارت دفاع آمریکا ۹۸ هواپیما، ۱۱۰ چرخبال، ۶۰۰ هزار اسلحه، ۱۶۳ هزار مخابره را برای تجهیز نظامیان افغان فرستاده است

هم‌چنان ۷۶ هزار وسیله نقلیه، ۳۰ هزار تجهیزات برای دفع مواد انفجاری مانند ربات‌های خنثی سازی بمب‌ها، ۱۰ هزار تجهیزات اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی مانند هواپیماهای بدون سرنشین در فهرست جنگ افزارها و تجهیزات کمک شده به نیروهای امنیتی افغان می‌باشد.

تسلط بر جغرافیا

این گزارش در حالی نشر می‌شود که در سال‌های اخیر نیروهای امنیتی افغانستان بخش‌های از جغرافیای خود را از دست داده است. با شدت گرفتن جنگ در افغانستان شماری از مقامات آمریکای خواستار افزایش نیروهای این کشور به افغانستان شده اند.

با این حال، دفتر بازرس ویژه ایالات متحده آمریکا “سیگار” برای بازسازی افغانستان چندی قبل در گزارش تازه خود گفته بود که بعد از پایان ماموریت نیروهای خارجی در افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی، زمانی که ماموریت جنگ به عهده نیروهای امنیتی این کشور قرار گرفت، تلفات آنان به صورت پیوسته افزایش یافته است.

taliban3

براساس گزارش سیگار، طالبان نزدیک به ۱۱٫۱ درصد از مناطق افغانستان را در کنترول خود دارند

این نهاد در گزارش تازه خود از تسلط مخالفان بر بخشی از خاک این کشور اشاره کرده و گفته بود که طالبان نزدیک به ۱۱٫۱ درصد از مناطق را در کنترول خود دارند و نبرد میان نیروهای حکومتی و گروه طالبان برای تسلط بر ۳۰ درصد باقی مانده از جغرافیای این کشور نیز، ادامه دارد.

سیگار در این گزارش از ولایت‌های هلمند، قندهار، ارزگان و زابل به عنوان مراکز قوی شورش گری یاد کرده و افزوده است که ۳ میلیون نفر یعنی یک دهم جمعیت، در مناطق زیر کنترول شورشیان زندگی می‌کنند و ۲۱ میلیون نفر دیگر در مناطقی هستند که حکومت بر آن تسلط دارد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
آمریکا افغانستان شورشیان طالبان فعالیت های هراس افگنی کنترول طالبان بر مناطق افغانستان نظامیان افغان نیروهای امنیتی افغان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید