تنش‌های تازه در مورد دیورند؛ افغانستان نسبت به ادامه‌یافتن تخطی‌های مرزی پاکستان هشدار داد |
تنش‌های تازه در مورد دیورند؛ افغانستان نسبت به ادامه‌یافتن تخطی‌های مرزی پاکستان هشدار داد

تنش‌های تازه در مورد دیورند؛ افغانستان نسبت به ادامه‌یافتن تخطی‌های مرزی پاکستان هشدار داد

خبرنگار خبرنامه

محمد رضا جعفری
خبرنگار خبرنامه

۱۶ / حمل ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

حکومت افغانستان اقدام پاکستان در مورد ایجاد موانع مرزی در امتداد خط دیورند را غیرقانونی دانسته و نسبت به ادامه آن هشدار داده است.

مقامات وزارت خارجه افغانستان پس از آن که پاکستانی ها در یک هفته گذشته اقدام به ساخت و ساز و ایجاد موانع در امتداد خط جنجالی دیورند نمودند، واکنش نشان داده و می گویند که افغانستان همواره تلاش کرده است تا مشکلات دو کشور از مجاری دیپلماتیک حل و فصل گردد اما، در صورتی که این تخطی های مرزی و اقدامات یک جانبه پاکستان در امتداد خط دیورند ادامه یابد، حکومت افغانستان نیز بی اعتنا نخواهد بود.

شکیب مستغنی سخن گوی وزارت خارجه افغانستان بعد از ظهر امروز ( ۱۶ حمل)، در یک کنفرانس خبری در کابل گفت با این که افغانستان وجود تنش در روابط دو کشور را به سود مردم این دو کشور نمی داند اما هشدار داد که در صورت ادامه تخطی های مرزی پاکستان، حکومت افغانستان آماده دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود می باشد.

آقای مستغنی افزود که حکومت در این مورد به مردم مراجعه خواهد کرد و ” هر آنچه که خواست مردم افغانستان باشد را دولت و نیروهای امنیتی و دفاعی آن برآورده خواهند ساخت.”

شکیب مستغنی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه افغانستان

شکیب مستغنی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه افغانستان

سخن گوی وزارت خارجه افغانستان تاکید کرد که این کشور طرفدار تنش در روابط با هیچ کشوری از جمله پاکستان نیست اما این امر به معنای آن نیست که دولت و نیروهای امنیتی این کشور، دفاع از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی خود را فراموش کرده باشند.

مراکز تمویل تروریستان

سخن گوی وزارت خارجه افغانستان با اشاره به اقدام مقامات پاکستانی در مورد ایجاد موانع در آن سوی خط دیورند باز هم تاکید کرد که این اقدام پاکستانی ها هیچ تاثیری در مبارزه با گروه های تروریستی ندارد چرا که به باور افغانستان، مراکز آموزشی برای تروریستان در امتداد خط دیورند نیست بل که در داخل خاک پاکستان است.

او افزود “مراکز گروه های تروریستی آن جایی است که اسامه بن لادن رهبر القاعده کشته شد. این مراکز در شهرهایی است که شوراهای پیشاور و کویته در آن به صورت آزادانه فعالیت دارند.”

مطلب مشابه: خط دیوند؛ تنش تازه و تاکید بر ضرورت حل چالش‌های مرزی میان افغانستان و پاکستان

اسامه بن لادن رهبر القاعده، ۵ سال قبل در حمله نیروهای آمریکایی در خاک پاکستان کشته شد. مقامات افغانستان کشته شدن او در خاک پاکستان را نشانه واضحی از حمایت پاکستانی ها از گروه های تروریستی می دانند که در خاک افغانستان دست به جنگ و خشونت می زنند.

آقای مستغنی گفته های پاکستانی ها در مورد این که ایجاد موانع در امتداد خط دیورند به منظور جلوگیری از ورود تروریستان است را زیر سوال برد و گفت این اظهارات پاکستان در مغایرت با اقدامات این کشور است.

او گفت “در هیچ منطقی نمی گنجد وقتی کشوری که میان گروه های تروریستی تفکیک قایل می شود و از گروه های تروریستی به عنوان ابزاری برای سیاست خارجی و رسیدن به منافع خود استفاده می کند و آن ها را حمایت می کند، حاضر باشد تا با اقداماتی مانند ایجاد موانع، به دنبال جلوگیری از ورود تروریستان در آن سوی خط دیورند باشد.

سرنوشت دیورند

در حالی که تنش ها بر سر مساله خط دیورند در روزهای اخیر بالا گرفته است اما مقامات افغانستان می گویند که تصمیم گیری در مورد سرنوشت این خط، مربوط به ساکنان دو سوی خط دیورند است و هیچ حکومت توانایی تصمیم گیری در این مورد را نخواهد داشت.

سخن گوی وزارت خارجه افعانستان در عین حال تصمیم گیری در مورد سرنوشت خط دیورند را منوط به ایجاد آرامش و امنیت در دو سوی خط دیورند دانست.

durand1

وزارت خارجه افغانستان “تا زمانی که صلح و امنیت در دو سوی خط دیورند ایجاد نگردد، فرصتی برای تصمیم گیری در مورد سرنوشت این خط نیز فراهم نخواهد شد”

او می گوید، تا زمانی که صلح و امنیت در دو سوی خط دیورند ایجاد نگردد، فرصتی برای تصمیم گیری در مورد سرنوشت این خط نیز فراهم نخواهد شد.

در روزهای گذشته نیز اظهارات لطیف پدرام یکی از نمایندگان مجلس افغانستان تنش هایی را در درون جامعه افغانستان به وجود آورد. گفته های او در مورد این که این خط را به رسمیت می شناسد با  واکنش های تند برخی از نمایندگان مجلس و بخشی از مردم افغانستان مواجه شده بود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان تنش‌های تازه حمایت از تروریزم حمایت از حراس‌افگنی خط دیورند روابط افغانستان-پاکستان وزارت خارجه

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید