وزارت دفاع افغانستان گفته است که 1500 سرباز تازه نفس آمریکا تا یک ماه دیگر، جای‌گزین سربازان دیگری خواهند شد که اکنون در افغانستان حضور دارند.

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته است که آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان، وظیفه این سربازان تازه نفس آمریکایی است که به افغانستان فرستاده می‌شوند.

بر اساس گزارش‌ها، این سربازان تازه نفس تا یک ماه دیگر وارد افغانستان خواهند شد؛ اما مشخص نیست که در کدام ولایات مستقر می‌شوند. گفته شده است که این تعداد سرباز آمریکایی، به مدت 9 ماه، به آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای افغان در جنگ با گروه‌های تروریستی خواهند پرداخت.

پیش از این نیز در مورد مستقر شدن نیروهای خارجی در ولایت‌های فراه و هلمند، گزارش‌هایی منتشر شده بود.

جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان گفته بود که 200 سرباز ناتو به درخواست والی این ولایت وارد شهر فراه مرکز این ولایت شده اند.

US-troops1

محمد ناصر مهری سخن‌گوی والی فراه به خبرنامه گفته بود که، دلیل فرستاده شدن نیروهای ناتو به این ولایت “تحرکات زیاد دشمن” بوده است و نیاز بود که نیروهای خارجی هم در کنار نیروهای امنیتی افغان، در عملیات سرکوب و پاک‌سازی این ولایت از تروریستان قرار بگیرند.

سخن گوی والی فراه گفته بود که، این نیروهای خارجی که بیشترشان ایتالیایی هستند، تا زمانی که تهدیدات امنیتی رفع شود، در فراه باقی می‌مانند.

در همین راستا، مقامات آمریکایی نیز گفته اند که به درخواست فرماندهان نیروهای آمریکایی در افغانستان، نزدیک به ۳۰۰ تن از سربازان آمریکایی برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان در بهار پیش رو، به ولایت هلمند فرستاده می‌شوند.

ولایت‌های هلمند و فراه در جنوب و جنوب غرب افغانستان، از ولایت‌هایی هستند که در تابستان سال جاری، مورد حملات سنگین گروه طالبان قرار داشتند. تا آنجا که لشکرگاه مرکز هلمند و فراه مرکز ولایت فراه، تا آستانه سقوط به دست طالبان هم پیش رفتند، اما ارسال نیروهای کمکی از دیگر ولایات و هم‌چنین حمایت هوایی نیروهای خارجی، مانع از سقوط این شهرها به دست طالبان گردید.

US-troops

کشف دو انبار سلاح و مهمات طالبان در لوگر

از سوی دیگر، ریاست عمومی امنیتی ملی افغانستان از کشف دو انبار سلاح و مهمات گروه طالبان، در ولایت لوگر خبر داده است.

ولایت لوگر در جنوب کابل واقع شده و با ولایت‌های میدان وردک، غزنی، پکتیا و ننگرهار نیز مرز مشترک دارد.

مقامات در اداره امنیت ملی افغانستان گفته اند که این دو انبار سلاح، مربوط به دو فرمانده طالبان به نام‌های برهان و قند آغا بوده است که در مناطق “کتب خیل” و “پاد خواب شانه” در مرکز لوگر کشف شده است.

دو قبضه راکت انداز آر پی جی با 15 مرمی، مقداری سلاح و هزارها مرمی سلاح های سبک و سنگین به دست نیروهای امنیتی ملی افتاده است.

در اعلامیه‌ی این ریاست آمده است که ” تروریستان قصد داشتند، با استفاده از این سلاح و مهمات، حملات تهاجمی را در این ولایت انجام دهند.”

nds