اگر پسران شربت‌ گل اعضای طالبان می‌بودند، او تاج سر ما بود! |
اگر پسران شربت‌ گل اعضای طالبان می‌بودند، او تاج سر ما بود!

اگر پسران شربت‌ گل اعضای طالبان می‌بودند، او تاج سر ما بود!

خبرنگار خبرنامه

عبدالله رحمانی
خبرنگار خبرنامه

۸ / عقرب ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه
Image Title

دختر افغان که با عکس چاپ شده‎اش در مجله‌ی سال ۱۹۸۴میلادیِ نیشنل جیوگرافیک که در یک کمپ پناه‌جویان در حومه‌ی شهر پشاور گرفته شده‌بود و شهرت جهانی یافت، اکنون در پاکستان دست‌گیر و زندانی است.

تصویری منتشرشده از شربت گل در نشنل جیوگرافی

بانوی رنگین چشم افغانستان، روز چهارشنبه هفته‌ی‌ گذشته در شهر پشاور پاکستان، به اتهام جعل‌کاری در شناسنامه‌‌اش، توسط پولیس آن کشور بازداشت شده بود.

شربت گل، که دیروز (جمعه ۷عقرب) دادگاه خودرا سپری کرد، قرار است به حکم دادگاه، تا دو هفته‌ی دیگر در زندان نفس بکشد.

دست‌گیری و حبس این بانوی مشهور و محبوب افغان، واکنش‌ها و حمایت‌های گسترده‌ای را در افغانستان و سراسر جهان در پی داشته است.

حضرت عمر زاخیل‌وال سفیر افغانستان در پاکستان گفته است که تلاش خواهد کرد تا شربت گل به زودترین فرصت آزاد شود.

عمرزاخیل‌وال در صفحه‌ی فیس‌بوک خود چنین نگاشته است

عمرزاخیل‌وال در صفحه‌ی فیس‌بوک خود چنین نگاشته است

رییس‌جمهور قبلی افغانستان نیز به حمایت از تلاش های زاخیل‌وال سفیر افغانستان در پاکستان در صفحه‌ی تویتر خود نگاشته است که من از دولت پاکستان می‌خواهم تا شربت‌گل، کسی که تصویر چهره‌اش نشان‌دهنده‌ی زیبایی، مبارزه و رنچ در افغانستان است، را آزاد کند.

ستیو مک گوری، عکاس آن عکس مشهور نیز در یکی از پست‌هایش در مورد شربت گل در صفحه‌ی انستاگرام خود نوشته است که شربت گل نماد دهه‌ها پناهندگی است که حالا تبدیل به یک مهاجر ناخواسته شده‌است.

به عنوان یک بیوه، او چهار فرزند خود را با تلاش بزرگ کرده است. او نمایندگی از تمام مردان و زنان شجاعی می کند که تمام درد‌ها و سختی‌هایی را برای محافظت از باارزش‌ترین چیز خود –فرزندان شان- تحمل می‌کند.

این عکاس معروف در ادامه نگاشته است که در چند ساعت گذشته ما با یک وکیل برجسته‌ی حقوق بشر در پاکستان که قرار است پرونده‌ی شربت گل را به پیش ببرد، ارتباط برقرار کرده‌ایم. آنان همچنان از جامعه بین‌المللی خواسته اند تا در مورد این بانو و میلیون‌ها کسانی که مانند او نیازمند جایی هستد که در آن‌جا بدون ترس زندگی کنند، کاری کند.

عتیق الله شاهد، کاریکاتوریست معروف افغانستان نیز به حمایت از این بانوی رنگین چشم با ترسیم کاریکاتوری نگاشته است که “شربت‌گل را زود آزاد کنید به افغانستان بر‌اش گردانید”

این واکنش‌ها به اروپا نیز سرایت کرده‌است، در تصاویری که در صفحات اجتماعی به نشر رسیده، نشان داده‌ می‌شود که به پشتیبانی از آزادی شربت گل در جاده‌هایی در قاره‌ی سبز نیز عکس سه دهه قبلِ او را نقاشی می‌شود.

عمران خان، کاربر پاکستانی این شبکه‌ی اجتماعی اما واکنش تندی نسبت به دست‌گیری این افغان در برابر حکم محکمه‌ی کشوری خود داشته است. او در تویتی نگاشته است که “اگر پسران شربت گل طالبان افغانی می‌بود آن‌گاه پاکستان خیلی از او استقبال می‌کرد. ما افغانانی که یک‌دیگر را نمی‌کشند، دوست نداریم.”

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
دختر چشم سبز افغان شربت گل شربت گله عکس سال 1984 کرزی نشنل جیوگرافیک واکنش به زندانی شدن

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید