دفتر دادستانی کل افغانستان  خواستار تحقیق در مورد قتل های غیرنظامیان ‌در سپین بولدک است |
دفتر دادستانی کل افغانستان  خواستار تحقیق در مورد قتل های غیرنظامیان ‌در سپین بولدک است

دفتر دادستانی کل افغانستان  خواستار تحقیق در مورد قتل های غیرنظامیان ‌در سپین بولدک است

۴ / اسد ۱۴۰۰ | ۰ دیدگاه

کابل: دفتر دادستانی کل، AGO اعلام کرد که به نهادهای امنیتی و اطلاعاتی دستور داده است تحقیقات در مورد ادعای کشته شدن ده‌ها غیرنظامی ‌و بزرگان قبیله‌ای در ولسوالی سپین بولدک قندهار را آغاز کنند و یافته‌های‌شان را به این نهاد گزارش دهند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها و سازمان‌های حقوق بشری، طالبان پس از تصرف ولسوالی سپین بولدک ده‌ها غیرنظامی ‌را کشته‌اند. در گزارش‌ها آمده بیش از ۴۰۰ غیرنظامی‌ یک شبه توسط شورشیان طالب از خانه‌های خود بیرون آورده شده و حدود ۱۰۰ تن از آنها به قتل رسیده‌اند. گفته می‌شود که بیشتر قربانیان از قبیله اچکزی و نزدیکان عبدالرازق خان اچکزی، فرمانده کشته شده پلیس قندهار هستند.

گروه طالبان این گزارش‌ها را تکذیب کرده است. دادستانی کل گفت که طبق معاهدات بین المللی، این حادثه ناگوار نمونه بارزی از جرایم بین المللی است و در قانون مجازات افغانستان به صراحت تحت جرایم نسل کشی و جنایات جنگی مستوجب کیفر است.

در همین حال، پلیس فاریاب اعلام کرد که طالبان عصر یکشنبه چندین گلوله توپ را به سمت شهر میمنه شلیک کردند. این حمله منجر به تلفات غیرنظامیان شد. کریم یورش سخنگوی پولیس فاریاب گفت که آنها به خانه‌ها و مناطق مسکونی آسیب زدند و موجب خسارات مالی هنگفت و تلفات غیرنظامیان شدند.

سخنگوی پلیس فاریاب گفت که هنوز تعداد دقیق تلفات حملات طالبان به میمنه مشخص نشده است. اما دست کم یک نفر کشته و چندین نفر دیگر به شفاخانه‌ها منتقل شدند. تصاویر منتشر شده از این حادثه نشان می‌دهد که خانه‌های مسکونی در شهر میمنه تخریب شده‌اند. گفته می‌شود که طالبان این حملات را با هدف قرار دادن فرودگاه و لوای ارتش مستقر در میمنه انجام داده‌اند. با این حال،‌ سخنگوی پلیس فاریاب گفت که تمام توپ های طالبان به خانه‌های غیرنظامیان اصابت کرده است. طالبان هنوز در مورد این موضوع توضیحی نداده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید