غنی: کشور با هجوم تروریسم بین المللی روبروست |
غنی: کشور با هجوم تروریسم بین المللی روبروست

غنی: کشور با هجوم تروریسم بین المللی روبروست

۴ / اسد ۱۴۰۰ | ۰ دیدگاه

کابل: رئیس جمهور اشرف غنی اظهار داشت که اوضاع تغییر کرده است و افغانستان با هجوم تروریسم بین المللی روبروست. رئیس جمهور غنی روز دوشنبه جلسه مقدماتی بورد مشترک نظارت و انسجام (JCMB) را برگزار کرد. وی در این نشست گفت که افغانستان امسال با هجوم تروریسم بین المللی روبروست.

با این حال، رئیس جمهور اطمینان داد که جمهوری حفظ خواهد شد زیرا براین باور است که جامعه جهانی در کنار مردم افغانستان ایستاده است. غنی همچنین از آمادگی نهادهای دولتی برای نشست بورد مشترک نظارت و انسجام قدردانی کرد و گفت که علی رغم مشکل خشکسالی و کرونا ویروس در افغانستان، تورم ۳ درصد و اقتصاد ۱ درصد بهبود یافته است.

به گفته وی، این خبر خوبی برای مردم کشور است. رئیس جمهور غنی همچنین اظهار داشت که افغانستان با هجوم تروریسم بین المللی روبرو است، آن هم در شرایطی که حدود ۹۰ درصد نیروهای خارجی افغانستان را ترک می‌کنند. این در حالی است که مأموریت این نیروها در افغانستان مبارزه با تروریسم بین المللی بوده است. ایالات متحده همزمان با اعلام خروج نیروهای خود از افغانستان، گفته بود که این کشور به اهداف خود در مبارزه با تروریسم رسیده است.

از سوی دیگر، امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهور گفت که از یک دیدگاه استراتژیک، دشمن افغانستان شامل پاکستان، طالبان و گروه‌های افراط‌گراست. صالح روز دوشنبه در یادداشتی در صفحه فیس بوک خود نوشت، برنامه مرزی پاکستان انجام یک حمله تهاجمی، راهنمایی استراتژیک و هماهنگی با واحدهای سرخ دشمن است.

وی گفت: اطلاعات پاکستان مسئول تأمین بی‌وقفه مهمات به دشمن در کاروان‌های کوچک است. معاون اول رئیس جمهور گفت که مقامات پاکستانی بدون حضور در صحنه، با استفاده از ابزارهای ارتباطی و نقشه‌های گوگل، دستورالعمل‌های عملی را برای دشمن صادر می‌کنند. وی گفت: واحد سرخ دشمن مسئول حملات تهاجمی ‌و ضربات متناوب و مداوم است. صالح گفت که طالبان به دلیل ترس از عواقب جنایات خود، ماسک سرخ زده بودند؛ آنها می‌ترسند هویت خود را فاش کنند، زیرا محلی نیستند.

به گفته صالح، سه گروه داوطلب خارجی در طالبان وجود دارد: یک گروه لشکر طیبه است که آموزش‌های مقدماتی و پیشرفته را از ارتش پاکستان می‌بیند و نظم بیشتری دارد، پس از آن، بازمانده‌های القاعده‌اند که کشتار در افغانستان را دروازه‌ای برای ورود به بهشت ​​می‌دانند و گروه‌های دیگر که خیلی بزرگ نیستند، اما طالبان از حضور آنها برای ایجاد رعب و باز کردن درِ معامله با اطلاعات کشورها استفاده می‌کنند.

صالح می‌گوید، با توجه به اطلاعات ارائه شده، ترکیب نیروهای دشمن از نظر استراتژیک با پاکستان، طالبان و گروه‌های افراطی و شبکه‌های تروریستی سازگار است. معاون اول رئیس جمهور گفت که هیچ تغییری در هدف و ترکیب ایدئولوژی طالبان ایجاد نشده و نادیده گرفتن آنها خطرناک است. وی افزود: هوشیاری و وحدت ملی مردم افغانستان می‌تواند این گروه بدنام و آدم‌کش را شکست دهد.

این در حالی است که سخنگوی نیروهای امنیتی اظهار داشته است که بیش از ۱۵۰۰ طالب در درگیری با نیروهای امنیتی طی هفته گذشته کشته شده اند. اجمل عمر شینواری، سخنگوی نیروهای امنیتی، روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که نیروهای امنیتی در هفته گذشته ۱۵۴ عملیات مشترک در سراسر کشور انجام داده‌اند که منجر به کشته شدن ۱۵۲۸ جنگجوی طالب و زخمی ‌شدن ۸۰۱ تن دیگر شده است.

وی افزود که در همان دوره زمانی، طالبان ۱۴ غیرنظامی ‌را کشته و ۲۹ تن دیگر را زخمی‌کرده‌اند. وی همچنین تأیید کرد که طالبان ۴۰۰ غیرنظامی‌ را از خانه‌های خود در منطقه سپین بولدک در ولایت قندهار بیرون کشیده و سپس ۱۰۰ نفر از آنها را به ضرب گلوله کشته‌اند. وی گفت که طالبان همچنین شماری از غیرنظامیان را در ولسوالی مالستان غزنی به قتل رسانده‌اند. وی افزود که تعداد زیادی از تسهیلات خدمات عمومی‌ در مناطق جنگ زده توسط این گروه تخریب یا به آتش کشیده شده است.

شینواری گفت که هیچ تغییری در رویکرد طالبان نسبت به جنگ ایجاد نشده است و این گروه به نقض حقوق بشر و قوانین جنگی ادامه می‌دهد. سخنگوی نیروهای امنیتی اظهار داشت که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور از حالت دفاعی به حالت تهاجمی ‌درآمده اند و به زودی به نقاط عطف زیادی در میدان جنگ دست خواهند یافت. با این حال، وی تأکید کرد که مبارزه با تروریسم نه فقط به عهده افغانستان، که مسئولیت همه کشورهای جهان است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید