لوای 777 ویژه قوای هوایی و واحد نیروهای ویژه افغانستان ادغام می شوند |
 لوای ۷۷۷ ویژه قوای هوایی و واحد نیروهای ویژه افغانستان ادغام می شوند

 لوای ۷۷۷ ویژه قوای هوایی و واحد نیروهای ویژه افغانستان ادغام می شوند

۲۲ / سرطان ۱۴۰۰ | ۰ دیدگاه

کابل: اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان روز سه شنبه اعلام کرد که واحد ویژه را با لوای ۷۷۷ قوای هوایی افغانستان ترکیب خواهد کرد. در اوج درگیری‌ها‌، رئیس جمهور افغانستان ابراز اطمینان کرد که قوای هوایی روند جنگ را تغییر داده و ثبات لازم را فراهم می‌کند.

رئیس جمهور اشرف غنی عصر دوشنبه در گفتگو با برخی از خلبانان لوای ویژه قوای هوایی این موضوع را مطرح کرد. ویدئویی از این مکالمه در صفحه رسمی کاخ ریاست جمهوری در فیس بوک منتشر شده است. غنی گفت: “لوای ۷۷۷ کاملاً ویژه باقی خواهد ماند‌، توجه ویژه ای مبذول شما خواهد شد‌، و در عین حال‌، سایر وظایف شما حذف شده، واجد شرایط عملیات شبانه خواهید بود.”

 مقامات دفاعی افغانستان می‌گویند حملات هوایی در هفته‌های اخیر تلفات زیادی به طالبان وارد کرده است. رئیس جمهور غنی در حالی از معکوس کردن جنگ توسط قوای هوایی گفت که نا امنی ها در ولایات افزایش یافته است.

عبدالله عبدالله‌، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز گفت که طالبان نمی‌توانند از نظر نظامی پیروز شوند. وی با تأکید بر اینکه طالبان نمی‌توانند خواست خود را به مردم تحمیل کنند‌، اظهار داشت: ” برخی از مردم با نظرات آنها موافق هستند‌، اما بسیاری هم آنها را قبول ندارند.”

در همین حال‌، رئیس جمهور غنی صبح سه شنبه برای ارزیابی اوضاع امنیتی و دیدار با مقامات ولایتی و بزرگان محلی‌، در راس یک هیئت عالی رتبه دولتی به مزار شریف‌ سفر کرد.

مقامات محلی در ولایت تخار نیز گزارش دادند که طالبان دوشنبه شب حملاتی را علیه مناطق شوراب و سرای سنگ طالقان انجام دادند که با مقاومت شدید نیروهای امنیتی و نیروهای مردمی روبرو شدند. پلیس این ولایت اظهار داشت که در جریان این درگیری‌ها ۱۵ شورشی طالب کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند و اطمینان داد که نیروهای امنیت ملی و نیروهای مردمی با روحیه بالا و هماهنگی کامل با طالبان در سراسر شهر می‌جنگند.

قول اردوی ۲۱۷ پامیر نیز گزارش داد که طالبان صبح روز سه شنبه از چندین جهت حملاتی علیه پاسگاه‌های نیروهای امنیتی را در ولسوالی کیرا و مونجان در ولایت بدخشان انجام دادند که با مقاومت شدید نیروهای امنیتی روبرو شدند. این قول اردو افزود که در حمله متقابل توسط نیروهای امنیتی ۳۲ شورشی طالب کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شدند. علاوه بر این‌، چهار وسیله نقلیه طالبان و تعدادی اسلحه و مهمات در جریان حمله منهدم شده است.

با این حال‌، منابع محلی در ولایت بامیان گفته اند که نیروهای امنیتی به طور تاکتیکی از ولسوالی کهمرد عقب نشینی کردند.

همچنین‌، پلیس کابل تایید کرد که سه پرسنل امنیتی توسط افراد مسلح ناشناس در ولسوالی بگرامی کابل کشته شدند. فردوس فرامرز‌، سخنگوی پلیس کابل گفت که این حادثه ساعت ۸:۰۵ بامداد سه شنبه در منطقه حسین خیل ولسوالی بگرامی رخ داده است. تاکنون، هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفته است. سخنگوی پلیس کابل گفت که تحقیقات در مورد این حادثه آغاز شده است. چند روز پیش‌، یک کارمند نیروی امنیتی نیز در منطقه ۸  کابل ترور شد.

در خبرهای دیگر آمده، بسته شدن گذرگاه‌های اسلام قلعه‌، ابونصر فراهی‌، آی خانوم‌، شیرخان بندر و دند پاتان در ولایت‌های هرات‌، فراه‌، تخار‌، کندز‌، قندهار و پکتیا دولت‌، بخش خصوصی و مردم کشور را نگران کرده است. وزارت مالیه، وزارت اقتصاد‌، وزارت زراعت‌، آبیاری و مالداری‌، وزارت صنعت و تجارت و نمایندگان بخش خصوصی طرحی را تنظیم کرده اند که گزینه‌های جایگزین صادرات و واردات کالاهای تجاری را فراهم می‌کند.

احمد فواد احمدی سخنگوی وزارت صنعت و تجارت گفت که وزارتخانه‌ها و بخش خصوصی طرحی را تهیه کرده‌اند و به زودی آن را به ریاست جمهوری ارائه می‌دهند. بر اساس این طرح‌، از دهلیز های هوایی برای صادرات و واردات کالاهای تجاری استفاده می‌شود. احمدی افزود که آنها همچنین از ذخایر استراتژیک استفاده خواهند کرد. به گفته اکبر رستمی‌، سخنگوی وزارت زراعت‌، در حال حاضر بیش از ۷۵۰۰۰ تن گندم در ذخایر استراتژیک وجود دارد.

از سوی دیگر‌، عبدالستار میرزاکوال‌، سرپرست وزارت داخله، بعد از ظهر روز دوشنبه با لوری بریستو‌، سفیر انگلیس دیدار و در مورد همکاری همه جانبه در زمینه‌های مبارزه با تروریسم گفتگو کرد. میرزاکوال از کمک و همکاری انگلیس قدردانی کرد و گفت که نیروهای امنیتی افغانستان، به ویژه پولیس ملی، قادر به محافظت و دفاع از میهن خود هستند و به هیچ گروه تروریستی اجازه برهم زدن نظم را نمی‌دهند. بریستو گفت که حمایت و تقویت نیروهای امنیتی افغانستان تنها گزینه مناسب برای خنثی کردن تهدیدهای احتمالی تروریسم است و کشور وی متعهد به پشتیبانی و همکاری با این نیروها‌، به ویژه پولیس ملی است.

سفیر انگلیس همچنین با محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه دیدار و در مورد تقویت روابط و همکاری‌های دوجانبه گفتگو کرد. بریستو بر اهمیت حفظ دستاوردهای مشترک دو دهه گذشته‌، به ویژه حقوق زنان و کودکان‌، حقوق اقلیت‌ها و آزادی بیان تأکید کرده، به اتمر در مورد حمایت مستمر کشورش برای محافظت از این دستاوردها در فصل جدید روابط بین افغانستان و جامعه جهانی اطمینان داد. اتمر نیز با اشاره به افزایش خشونت طالبان‌، نقش مهم انگلستان را در تقویت اجماع منطقه ای و بین المللی برای موفقیت در روند صلح برجسته خواند و بر همکاری بین المللی برای تقویت و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی تأکید کرد.

در همین حال‌، میرویس ناب معاون وزیر خارجه با خسرو نوذیری معاون وزیر خارجه تاجیکستان دیدار و در مورد تحولات سیاسی و امنیتی و روابط دوجانبه گفتگو کرد. ناب با استقبال از نقش فعال تاجیکستان در حمایت از روند صلح افغانستان‌، هشدار داد که افزایش خشونت طالبان نه تنها تهدید جدی برای افغانستان‌، بلکه برای منطقه است‌، و اظهار داشت که نیروهای امنیتی افغانستان علی رغم محدودیت‌های تجهیزاتی در حال مبارزه با تروریسم هستند. ناب افزود که مبارزه با تروریسم نیاز به همکاری و هماهنگی بیشتر کشورهای منطقه از طریق مکانیزم‌های چند جانبه دارد.

نوذیری وضعیت امنیتی کنونی افغانستان را برای تاجیکستان و منطقه نگران کننده توصیف کرده، گفت که کشته شدن غیرنظامیان و جنگ کنونی در افغانستان مغایر قوانین حقوق بشر و ارزشهای اسلامی است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید