نگرانی پنتاگون از وضعیت موجود در افغانستان |
نگرانی پنتاگون از وضعیت موجود در افغانستان

نگرانی پنتاگون از وضعیت موجود در افغانستان

۲۱ / سرطان ۱۴۰۰ | ۰ دیدگاه

کابل: جان کربی، دبیر مطبوعاتی پنتاگون، روز یک شنبه گفت: مقامات پنتاگون “با نگرانی عمیق” پیشرفت‌‌های طالبان در افغانستان را مشاهده و شرکای افغان خود را تشویق می‌کنند که “در میان خروج نیروهای آمریکایی” آماده باشند و از کشور خود دفاع کنند.

کربی به فاکس نیوز گفته پنتاگون “از اوضاع موجود غافل نیست”. او گفت: “ما مطمئنا با نگرانی عمیق شاهد بدتر شدن اوضاع امنیتی و خشونت هستیم، که البته بسیار زیاد است و در عین حال پیشرفت‌‌ها و حرکاتی را که ظاهرا این روزها طالبان دارند، مد نظر داریم.”

کربی گفت که مقامات بر فعالیت‌های طالبان در کشور نظارت دارند و با ارتش افغانستان همکاری “و آنها را تشویق می‌کنند تا از ظرفیت و توانایی خود استفاده کنند و ما می‌دانیم که آنها واقفند که چگونه باید از کشورشان دفاع کنند.” وی افزوده که ظرفیت‌‌ها و توانایی‌‌های افغانستان شامل یک قوای هوایی “بسیار توانمند” و نیروهای ویژه “بسیار پیشرفته” است که می‌توانند به دفاع از کشورشان در برابر تجدید قوای طالبان کمک کنند. کربی درباره شرکای افغان خود گفت: “زمان آن فرا رسیده است که آن‌ها قدم بردارند و از کشورشان دفاع کنند.”

در شرایطی که مطابق با تخمین فرماندهی مرکزی ایالات متحده بیش از ۹۰ درصد روند خروج تکمیل شده است، کربی گفت که حتی اگر سربازان آمریکایی در بخش نظامی از افغانستان پشتیبانی نکنند، ایالات متحده به حمایت از این کشور و مردم آن ادامه خواهد داد. کربی گفت: “ما از این رابطه خارج نمی‌شویم. ما به حمایت خود از نظر مالی، چشم انداز لجستیکی و مطمئنا تعمیر و نگهداری هواپیماها ادامه خواهیم داد.”

در همین حال، جنرال سر نیک کارتر، رئیس ستاد ارتش انگلستان گفته است “خیلی زود است که بگوییم افغانستان به زودی وارد دوران سختی و بیچارگی می‌شود “. او ادعا کرد که “گزارش‌‌هایی از برخی مناطق تحت تصرف طالبان نشان می‌دهد که آن‌ها در واقع به دختران اجازه می دهند به مکتب بروند” و گفت “برای پیش بینی آنچه به واقع رخ خواهد داد، خیلی زود است”.

“می‌دانید، این یک جامعه مدنی رو به رشد است، یک رسانه دارد که از بسیاری جهات قابل توجه است. و البته، آنها اکنون یک سیستم آموزشی دارند. و در واقع، طالبان این موضوع را تشخیص می‌دهند. بنابراین، فکر می‌کنم تصور اینکه اوضاع در این کشور بسیار بد و ناخوشایند خواهد شد، درست نیست. “

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید