در میان خروج نیروهای آمریکا، چین مترصد فرصتی برای ورود به افغانستان است |
در میان خروج نیروهای آمریکا، چین مترصد فرصتی برای ورود به افغانستان است

در میان خروج نیروهای آمریکا، چین مترصد فرصتی برای ورود به افغانستان است

۱۹ / سرطان ۱۴۰۰ | ۰ دیدگاه

واشنگتن: به نظر می‌رسد در میان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان‌، پکن مترصد فرصتی برای ورود به این کشور جنگ زده است.

از دید شی جین پینگ و حزب کمونیست چین‌، افغانستان از اهمیت ژئوپلیتیکی برخوردار است. این کشور پورتالی را ارائه می‌دهد که به وسیله آن ارتش چین ممکن است از طریق ایران یا پاکستان به دریای عرب دسترسی داشته باشد. به گزارش فاکس نیوز، این کشور جنگ زده می‌تواند دسترسی به ایران و خاورمیانه و در عین حال مسیری را به اقیانوس هند و آفریقا فراهم کند.

گوردون چانگ‌، نویسنده و کارشناس حزب کمونیست چین در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: “از آنجایی که چینی‌ها شرورتر هستند‌، بله‌، من فکر می‌کنم شانس بیشتری برای دستیابی به اهداف خود در افغانستان دارند. اما داشتن شانس بیشتر به معنای موفقیت آنها نیست. من فکر می‌کنم زمان رسیدن به شکست توسط آنها طولانی‌تر است.”

وی با اشاره به اینکه افغانستان یکی از ۱۴ کشور همسایه چین است‌، گفت که ما شاهد برقراری روابط چین در مناطق غیرقابل کنترل بوده‌ایم‌، اما این تعهد بسیار بزرگتری برای آنها خواهد بود. “

وی در ادامه گفت که یکی از منافع کلیدی چین در افغانستان، دسترسی است.

مطابق با گزارش‌ها رهبران چین قبلاً در حال مذاکره در مورد توافق با مقامات کابل برای سرمایه گذاری در زیرساخت‌های افغانستان از طریق “ابتکار یک کمربند و یک راه” بوده‌است.

این برنامه تریلیون دالری پروژه‌های متعددی را تأمین مالی کرده است و این پروژه‌ها عموماً بر زیرساخت‌های سخت مانند فرودگاه‌ها‌، جاده‌ها و بنادر دریایی در سراسر آسیا‌، آفریقا و خاورمیانه متمرکز بود‌ه‌اند.

وی گفت که این برنامه توسط حزب کمونیست چین برای افزایش نفوذ خود از طریق ارائه وام‌های زیربنایی به کشورهای فقیرتر در ازای کنترل منابع محلی، که افغانستان به میزان فراوان دارد، مورد استفاده قرار گرفته است‌.

استفاده از منابع عظیم طبیعی افغانستان از دیرباز مورد هدف چین بوده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید