لاوروف خروج ایالات متحده از افغانستان را پذیرش شکست توسط واشنگتن خواند |
لاوروف خروج ایالات متحده از افغانستان را پذیرش شکست توسط واشنگتن خواند

لاوروف خروج ایالات متحده از افغانستان را پذیرش شکست توسط واشنگتن خواند

۱۷ / سرطان ۱۴۰۰ | ۰ دیدگاه

کابل: سرگئی لاوروف‌، وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت: خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در واقع به این معنی است که ایالات متحده شکست در ماموریت بیست ساله خود را در این کشور را پذیرفته است.

وی در جریان سخنرانی در دانشگاه فدرال خاور دور گفت: “ایالات متحده صرفاً نیروهای خود را از افغانستان خارج نمی‌کند‌، بلکه در واقع شکست خود را در انجام ماموریت بیست ساله خود تشخیص داده است. “

در همین حال‌، تاجیکستان از اعضای یک بلوک نظامی به رهبری روسیه خواست که در مقابله با چالش‌های امنیتی ناشی از کشور همسایه، افغانستان‌، به این کشور کمک کنند. تاجیکستان درخواست خود را برای کمک به سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) مطرح کرد. حسن سلطانوف‌، نماینده دائمی تاجیکستان درCSTO‌، گفت که حدود ۱۵۰۰ سرباز افغان طی دو هفته گذشته با فرار از طالبان وارد تاجیکستان شده‌اند. وی خاطرنشان کرد که آخرین رویداد در ۵ جولای رخ داد‌، زمانی که طالبان کنترل کامل چندین ولسوالی را در ولایت بدخشان در شمال شرقی افغانستان به دست گرفتند. سلطانوف افزود‌، این منطقه ۹۱۰ کیلومتر با تاجیکستان مرز دارد. به گفته این نماینده، فقط در تاریخ ۵ جولای، حدود ۱۰۳۷ سرباز افغان به تاجیکستان وارد شده‌اند.

بختیار حکیموف‌، نماینده ویژه ریاست جمهوری روسیه در سازمان همکاری شانگهای روز چهارشنبه به TASS گفت‌، حتی وزرای خارجه سازمان همکاری شانگهای (SCO) بیانیه مشترکی را در مورد وضعیت افغانستان پس از مذاکرات دوشنبه در ۱۳ تا ۱۴ جولای تصویب می‌کنند. “روشن است که‌، با توجه به وضعیت فعلی افغانستان‌، ما باید تحولات این کشور را پیش از هر چیز بررسی کنیم.

ایران و هند نیز در مورد اوضاع امنیتی افغانستان گفتگو کرده‌اند. ابراهیم رئیسی رئیس جمهور منتخب ایران بعد از ظهر چهارشنبه میزبان وزیر امور خارجه هندوستان اس. جایشنکار در تهران بود. رئیسی گفت که “جمهوری اسلامی ایران از ثبات‌، امنیت و صلح در افغانستان حمایت می کند. وزیر امور خارجه هند با اشاره به اینکه افغانستان اکنون در وضعیت بسیار بحرانی قرار دارد‌، افزود:” همسایگان افغانستان باید برای حل مشکلات کشور همکاری کنند. “

از سویی پکا‌ هاویستو‌،گفت که پیشروی سریع طالبان در سراسر افغانستان ممکن است منجر به فرار پناهندگان از این کشور و پناهندگی در اروپا شود.‌ هاویستو در مصاحبه گفت: “اگر طالبان مناطق بیشتری را در افغانستان تصرف کنند و زندگی مردم دشوارتر شود‌، این احتمال وجود دارد که شاهد هجوم جدید آوارگان از افغانستان باشیم.” این وزیر افزود ترکیه می‌تواند به یک مسیر ترانزیتی برای پناهندگانی تبدیل شود که قصد فرار به اروپا را دارند. کانادا نیز قصد دارد صدها مترجم آسیب پذیر افغان‌، کارمندان سفارت و خانواده‌های آنها را با خروج ایالات متحده پس از دو دهه حضور نظامی در افغانستان به این کشور منتقل کند. مأموریت نظامی کانادا در افغانستان یک دهه پیش پایان یافت و پس از آن این کشور حدود ۸۰۰ افغان را که در نقش‌های مختلف برای این کشور کار کرده بودند‌، اسکان داد. یک منبع دولتی که خواست به دلیل حساسیت اطلاعات ناشناس بماند گفت که اکنون مترجمان شفاهی باقی مانده در افغانستان و کارمندان افغان در سفارت کانادا در کابل می‌خواهند آنجا را ترک کنند و کانادا به دنبال کارهای مهاجرت آنها است.

همه این تحولات در حالی صورت می‌گیرد که جو بایدن‌، رئیس جمهور آمریکا گفت که وی روز پنجشنبه‌، چند روز پس از خروج نیروهای آمریکایی از پایگاه اصلی نظامی خود، در مورد افغانستان صحبت خواهد کرد. در همین حال‌، هولوسی آکار وزیر دفاع ترکیه و لوید آستن‌، همتای آمریکایی وی روز چهارشنبه “جلسه سازنده و مثبتی” داشتند تا درباره برنامه ترکیه برای محافظت از فرودگاه کابل بعد از خروج  نیروهای ناتو گفتگو کنند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید