۹ حقیقت تلخ و قابل توجه که باید در مورد وضعیت افغانستان بدانید |
۹ حقیقت تلخ و قابل توجه که باید در مورد وضعیت افغانستان بدانید

۹ حقیقت تلخ و قابل توجه که باید در مورد وضعیت افغانستان بدانید

۱۵ / سرطان ۱۴۰۰ | ۰ دیدگاه

رویدادهای شدید آب و هوایی، افزایش فقر، کووید-۱۹ و ۴۰ سال جنگ توانی برای مردم رنج‌دیده افغانستان باقی نگذاشته است. درگیری همچنان موجب آسیب شدید جسمی و روانی می شود و سالانه هزاران نفر را مجبور به ترک خانه و کاشانه خود می‌کند. تقریباً ۵ میلیون نفر در سراسر این کشور آواره هستند.

تعداد تلفات غیرنظامیان ثبت شده در سه ماه نخست امسال به طور قابل توجهی بیشتر از سال قبل است و با آغاز مذاکرات بین الافغانی در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۰ اوضاع امنیتی وخیم‌تر شده است. تلفات غیرنظامیان در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۲۰ حدود ۲۹ درصد افزایش داشته است. در این نوشتار ۹ حقیقت تلخ را از دل بحران افغانستان می‌بینیم. با خبرنامه همراه باشید!

۱. تعداد افرادی نیازمند طی یک سال تقریباً دو برابر شده است

بیماری همه گیر باعث شده تا تعداد نیازمندان تقریبا دو برابر گذشته شود. این رقم از ۹٫۴ میلیون نفر در جولای ۲۰۲۰ به ۱۸٫۴ میلیون نفر در جولای ۲۰۲۱ رسیده است. ادامه درگیری‌ها، دسترسی محدود به خدمات اساسی و صحی و تأثیرات کووید-۱۹ همچنان آسیب پذیری‌های موجود را تشدید می‌کند.

۲. میلیون‌ها نفر با عدم امنیت غذایی و سوء تغذیه روبرو هستند

در حال حاضر چهارده میلیون نفر در شرایط بحرانی یا اضطراریِ عدم امنیت غذایی قرار دارند و تقریبا نیمی از کودکان در افغانستان در سال جاری دچار سوء تغذیه شدید خواهند شد.

۳. صدها هزار نفر به دلیل درگیری و جنگ آورده شده‌اند

سال گذشته، بیش از ۴۰۰ هزار نفر در اثر درگیری و جنگ آواره شدند. در سال جاری نیز بیش از ۱۰۰ هزار نفر از جنگ فرار کرده اند. بسیاری از آنها آواره می مانند، زیرا درگیری و فقر مانع از بازگشت آنها به مناطق اصلی‌شان می شود.

۴. ثبت تعداد زیادی بازگشت کننده بدون سند

سال گذشته بیشترین تعداد بازگشت کنندگان بدون سند از مرزهای افغانستان ثبت شده است. نزدیک به ۸۶۸ هزار مهاجر افغان که فاقد اسناد و مدارک هستند، عمدتاً از ایران بازگشته و نیاز فوری به کمک‌های بشردوستانه داشتند.

۵. نیاز شدید و ویژه به خدمات رسانی و حفاظت از زنان و دختران

درگیری‌ها و جنگ، بلایای طبیعی و بحران‌های سلامتی به طور متفاوتی بر زنان و دختران تأثیر گذاشته است. همه گیری و نابرابری جنسیتی که از گذشته وجود داشت این چالش‌ها را تشدید می‌کند و دسترسی به خدمات ضروری برای زنان و دختران را تضعیف می‌کند.

۶. کشته شدن بیشترین تعداد زنان در طی یک سال

از سال ۲۰۰۹ که ماموریت کمک سازمان ملل متحد در افغانستان مستند سازی این ارقام را آغاز کرد، بیشترین تعداد زنان کشته شده در طی یک سال ثبت شده است.  تعداد زنان کشته شده در سال ۲۰۲۰، ۱۳ درصد افزایش یافته است. زنان و کودکان با هم ۴۳ درصد تمام تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰ را تشکیل می‌دهند. در سه ماه اول امسال نیز تعداد زنان کشته و زخمی ۳۷ درصد در مقایسه با سه ماهه اول سال گذشته افزایش یافته است.

۷. افغانستان یکی از خطرناک ترین کشورهای جهان برای امدادگران

سال گذشته، ۲۳ امدادگر در افغانستان کشته، ۵۳ نفر زخمی و ۱۲۰ نفر ربوده شدند. از سپتامبر تا دسامبر، تعداد حوادث تاثیرگذار بر امور  بشردوستانه بسیار بالاتر از میانگین سه ساله قبلی بود.

۸. با وجود چالش‌ها، تقریباً ۱۲ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ کمک دریافت کردند

در سال ۲۰۲۰ ، حدود ۱۶۵ همکار بشردوستانه با کمک‌های نجات زندگی در تمام ۴۰۱ ولسوالی افغانستان به ۱۱٫۷ میلیون نفر کمک رسانیده‌اند. هدف کمک به افراد و تعداد افراد نیازمند که برای سال ۲۰۲۰ تعیین شده بود بیش از این رقم بود، اما کمبود بودجه میزان کمک‌های ارائه شده را محدود کرد.

۹. بودجه فوری برای کمک‌های بشردوستانه لازم است

علی رغم دو برابر شدن تعداد افراد نیازمند، مبالغ کمی به جهت تامین ۱٫۳ میلیارد دالر مورد نیاز برای کمک به ۱۵٫۷ میلیون نفری که نیازمند کمک هستند، دریافت شده است. این روند فشار زیادی روی توانایی افراد و نهادهای فعال در  امور بشردوستانه برای پاسخگویی به تهدیدهای موجود و جدید وارد کرده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید