سیستم های راداریVSAT در میدان هوایی بگرام فعال می‌شوند |
سیستم های راداریVSAT  در میدان هوایی بگرام فعال می‌شوند

سیستم های راداریVSAT در میدان هوایی بگرام فعال می‌شوند

۱۳ / سرطان ۱۴۰۰ | ۰ دیدگاه

کابل: مقامات قوای هوایی افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کردند که رادار و سیستم‌های VSAT  برای هدایت پروازها از میدان هوایی بگرام و فرودگاه بین المللی حامد کرزی دوباره فعال شدند. پیش از تخلیه پایگاه هوایی بگرام در شمال کابل، هر دو سیستم غیرفعال شده بودند.

این اتفاق پس از آنکه ساکنان محلی منطقه بگرام در ولایت پروان اقدام به غارت پایگاه نظامی بلافاصله پس از پرواز آخرین هواپیمای حامل نیروهای آمریکایی از این پایگاه هوایی کردند، صورت می‌گیرد. ظاهرا مردم محلی به پایگاه هجوم بردند و اواخر جمعه شب تجهیزات زیادی را با خود بردند. ارتش و پلیس ملی افغانستان مجرمین را دستگیر و عده‌ای را با شلیک گلوله زخمی کردند. پرسنل امنیتی افغانستان گفتند که سربازان آمریکایی بدون هماهنگی یا اطلاع رسانی به آنها این پایگاه هوایی را ترک کردند و همین سبب وقوع غارت شده بود.

پایگاه هوایی بگرام، بزرگترین و مهمترین پایگاه نظامی ایالات متحده و نیروهای ائتلاف در نبرد با طالبان و شکار عاملان القاعده، دو روز پیش تخلیه شد و تعداد کل نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان را به حدود هزار نفر رساند. اگرچه پنتاگون تاریخ دقیق خروج آخرین سرباز خود از افغانستان را روشن نکرده است، اما می‌گوید حدود ۱۰۰۰ نیروی آمریکایی تا زمان تحویل فرودگاه کابل به سربازان ترکیه و تامین امنیت آن در کابل باقی خواهند ماند. وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که آنها به زودی استفاده از این میدان هوایی را برای سرکوب طالبان آغاز خواهند کرد.

برپایی کمپ ها در ازبکستان

در همین حال، ساکنان محلی به اوراسیانت گفتند، یک اردوگاه که در آن کمپ برپا شده در خارج از شهر تِرمز در جنوب ازبکستان مهیا شده است چرا که به دلیل خشونت مداوم در افغانستان هجوم موجی از مهاجران پیش‌بینی می‌شود.

روزنامه نگار ساکن ترمز، آبرور کوربانمورادوف، که در تاریخ ۳ جولای از منطقه ای در نزدیکی پاسگاه مرزی حیرتان، تنها گذرگاه رسمی از افغانستان بازدید کرد، به اوراسیانت گفت که به او اجازه بازدید از کمپ‌ها داده نشد، اما “یک افسر [خدمات امنیت دولتی] ازبکستان گفت که کمپ‌ها برای موارد اضطراری یا اتفاقات غیر منتظره برپا شده اند. هنوز هیچکس در آنها نیست.”

روزنامه نگار دیگری با اطلاع از طرح این اردوگاه به اوراسیانت گفت که حداقل ۸۰ کمپ بزرگ مجهز به تخت و مقداری تجهیزات ارتباطی و میدانی در این مکان مستقر شده است.

در همین حال بر اساس گزارش بلومبرگ در تاریخ ۲ جولای، دولت بایدن از ازبکستان و همچنین قزاقستان و تاجیکستان خواسته است که در صورت امکان حداکثر ۹۰۰۰ افغان را که به دلیل همکاری با نیروهای نظامی آمریکا با انتقام جویی مواجه خواهند شد به طورموقت اسکان دهند. گفته می‌شود که در حدود ۱۸۰۰۰ نفر از این افغانها درخواست تقاضای ویزای مهاجرت ویژه را دارند که به آنها این حق را می‌دهد که بعداً درخواست پناهندگی کنند.

مشخص نیست که این اردوگاه در شهر ترمز برای آن دسته از متقاضیان ویزا در نظر گرفته شده است یا افرادی که از ناآرامی‌ها فرار می‌کنند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید