خروج کامل نیروهای ایتالیا و جمهوری چک از افغانستان |
خروج کامل نیروهای ایتالیا و جمهوری چک از افغانستان

خروج کامل نیروهای ایتالیا و جمهوری چک از افغانستان

۹ / سرطان ۱۴۰۰ | ۰ دیدگاه

کابل: رم روز چهارشنبه اعلام کرد، ایتالیا خروج نیروهای خود از افغانستان را به پایان رسانده و به حضور ۲۰ ساله خود به عنوان بخشی از نیروهای ناتو پایان می‌دهد. پس از آنکه رییس جمهور بایدن خواهان پایان طولانی ترین جنگ واشنگتن شد، متحدین آمریکا در ناتو نیز به توافق رسیدند که ماموریت ۹۶۰۰ نفری خود را به پایان برسانند.

لورنزو گوئرینی، وزیر دفاع ایتالیا پس از فرود ده ها سرباز در فرودگاه بین المللی پیزا از هرات، در بیانیه ای گفت: “شب گذشته، ماموریت ایتالیا در افغانستان رسما پایان یافت. با این حال، تعهد جامعه بین المللی نسبت به افغانستان، در اینجا پایان نمی‌یابد. این کار به اشکال دیگر ادامه خواهد یافت، از تقویت همکاری‌های توسعه‌ای تا حمایت از نهادهای جمهوری.” طبق گفته‌های این وزارتخانه، پس از حملات ۱۱ سپتامبر که منجر به حضور ایالات متحده و ناتو در این کشور شد، طی ۲۰ سال گذشته ۵۰۰۰۰ سرباز ایتالیایی به افغانستان اعزام شدند. رم روند خروج آن دسته از شهروندان افغان را که به نیروهای ایتالیایی کمک کرده اند، را آغاز کرده است. این ارتش، ۲۷۰ نفر واجد شرایط را بین ۴۰۰ پرونده شناسایی کرده است. هشتاد و دو افغان، که بیشتر آنها مترجم‌اند با خانواده‌هایشان، در ۱۴ جون وارد فرودگاه فیومیچینو رم شدند.

در جریان عملیات نیروهای ایتالیایی در افغانستان ۵۳ سرباز کشته و ۷۲۳ نفر زخمی شدند. ایتالیا در کنار ایالات متحده، ترکیه، انگلیس و آلمان به عنوان بخشی از “حمایت قاطع” یکی از پنج کشوری بود که در افغانستان، بیشترین درگیری را داشت. هدف این مأموریت غیر نظامی به رهبری ناتو، آموزش  نیروهای افغان برای تأمین امنیت کشورشان پس از عزیمت نیروهای خارجی بود.

ارتش جمهوری چک نیز تأیید کرد، حتی ۱۲ سرباز آخر چک که در چارچوب مأموریت ناتو در افغانستان مستقر بودند، روز یکشنبه به همراه کلیه تجهیزات به خانه بازگشتند. از سال ۲۰۰۲، در مجموع بیش از ۱۱۵۰۰ سرباز جمهوری چک در مأموریت ناتو در افغانستان، عمدتا در شفاخانه‌های صحرایی، به عنوان اعضای واحدهای مراقبت، کیمیایی و حفاظت بیولوژیکی یا به عنوان بخشی از تیم‌های جراحی و بازسازی خدمت کردند. که چهارده نفر در حین انجام وظیفه در افغانستان کشته شده اند.

هفته گذشته آندره بابیچ، نخست وزیر چک طی یک کنفرانس در مورد مسائل امنیتی، با تکرار بیانیه رئیس جمهور میلوس زم گفت که با خروج نیروهای ناتو از افغانستان مخالف است. یاکوب کولانهک، وزیر امور خارجه جمهوری چک (سوسیال دموکرات ها) نیز این اقدام را زیر سال برده است.

آلمان نیز روز سه شنبه اعلام کرد که تمام نیروهایش افغانستان را ترک کرده‌اند زیرا بزرگترین خروج، یعنی خروج ایالات متحده، در جریان است. این خروج باعث بروز این نگرانی شده که طالبان دوباره در کشور قدرت پیدا کنند.

در همین حال، نی – حامی رسانه‌های های آزاد در افغانستان اظهار داشته که روزنامه نگاران و کارمندان رسانه ها نباید اهداف نظامی قرار بگیرند. نی افزوده که به نظر می‌رسد روزنامه نگاران و کارگران حرفه‌ای رسانه برای ارائه اطلاعات در مناطق تحت کنترل حکومت و طالبان در شرایط دشواری قرار دارند، زیرا ناامنی در شمال افزایش می‌یابد.

نی گفته که طرفین مخالف انتظار دارند که رسانه‌ها اطلاعاتی را ارائه بدهند که مورد علاقه آنها باشد، و تأکید کرد که قطعنامه ۱۷۳۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد روزنامه نگاران، رسانه ها و پرسنل مربوط به آن را غیرنظامی می‌داند که باید مورد محافظت و احترام قرار گیرند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید