ایران گفتگوهای بین الافغانی را بهترین راه حل برای بحران افغانستان می داند |
ایران گفتگوهای بین الافغانی را بهترین راه حل برای بحران افغانستان می داند

ایران گفتگوهای بین الافغانی را بهترین راه حل برای بحران افغانستان می داند

۷ / سرطان ۱۴۰۰ | ۰ دیدگاه

کابل: سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه اظهار داشت، تهران بر این باور است که گفتگوها میان گروه های مختلف افغان می‌تواند بحران جاری در این کشور را حل کند و افزود طالبان نماینده کل افغانستان نیستند.

خطیب زاده طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: “ما در حال مذاکره با طرف‌های مختلف افغانستان هستیم. ما معتقدیم که گفتگوی واقعی بین الافغانی تنها راه حل برای افغانستان است و  همیشه گفته‌ایم که برای تسهیل گفتگوها آمادگی داریم.”

وی افزود: “طالبان همه افغانستان نیستند. آنها بخشی از افغانستان و بخشی از حکومت و راه حل آتی افغانستان هستند. این موضوعی است که بارها عنوان شده و آنچه اهمیت دارد ایجاد یک دولت فراگیر است که همه گروه های اصیل افغان را در بر می‌گیرد و برای رسیدن به یک راه حل صلح آمیز و پایدار در افغانستان اثرگذار است.”

خطیب زاده خاطرنشان کرد: “امنیت جمهوری اسلامی ایران و افغانستان بسیار به هم مرتبط هستند. آنچه برای ما اهمیت درد امنیت، وحدت، و ایجاد یک حکومت فراگیر و اصیل در افغانستان است.

وی گفت: “خشونت در افغانستان به سطوح نگران کننده‌ای افزایش یافته و برخی اقلیت‌ها تحت فشار هستند. ما می خواهیم همه به حقوق آنها احترام بگذارند. تنها یک راه حل سیاسی می‌تواند آینده افغانستان را تضمین کند.”

در همین حال، وزارت امور خارجه افغانستان در بیانیه ای اعلام کرده است که محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان با نماینده ویژه وزیر امور خارجه ایران در امور افغانستان محمد ابراهیم طاهریان دیدار کرد. در این بیانیه آمده است: “طاهریان در مورد نتیجه سفر اخیر خود به پاکستان به اتمر اطلاع داد.”

طاهریان با اشاره به اهمیت اجماع منطقه‌ای و تقویت روابط بین ایران، افغانستان و پاکستان، برگزاری یک جلسه سه جانبه را بین وزرای خارجه پیشنهاد داد. اتمر با تأکید بر لزوم تحکیم بیشتر روابط دوستانه بین کابل و تهران، خاطرنشان کرد که گسترش و تحکیم روابط دو جانبه و چند جانبه از اهمیتی حیاتی برخوردار است.

وی از نشست سه جانبه پیشنهاد شده حمایت و ابراز امیدواری کرد که این امر در تقویت بیشتر اجماع منطقه‌ای درباره موفقیت روند صلح افغانستان موثر باشد. اتمر با توجه به اهمیت همکاری عملی بین دو کشور، بر برگزاری ششمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی بین افغانستان و ایران تأکید کرد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید