رئیس جمهور جدید ایران خواهان گسترش روابط و همکاری با افغانستان است |
رئیس جمهور جدید ایران خواهان گسترش روابط  و همکاری با افغانستان است

رئیس جمهور جدید ایران خواهان گسترش روابط و همکاری با افغانستان است

۱ / سرطان ۱۴۰۰ | ۰ دیدگاه

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب ایران در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور افغانستان بر لزوم تعمیق روابط و گسترش همکاری‌ها میان تهران و کابل تأکید کرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، پیروزی رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران را تبریک گفته، برای او آرزوی موفقیت و کامیابی کرد. مطابق با گزارش رسمی رئیس جمهور افغانستان، غنی در این گفتگوی تلفنی گفت: “افغانستان و ایران دو کشور همسایه و برادر هستند و من امیدوارم که انتخاب شما به عنوان رئیس جمهور ایران روابط و همکاری‌ها را در زمینه‌های مختلف بین دو کشور بیشتر گسترش دهد.”

رئیسی با ابراز قدردانی از تماس تلفنی رئیس جمهور غنی، بر لزوم تعمیق روابط و گسترش همکاری‌های دو کشور تأکید کرد.

در همین حال، یک شریک منطقه‌ای دیگر، وزیر امور خارجه هند اس. جیشانکار، قرار است روز چهارشنبه در مناظره شورای امنیت سازمان ملل متحد (UNSC) در مورد افغانستان گفتگو کند.

حساب رسمی توئیتر نمایندگی دائمی هند در سازمان ملل، نیویورک، گفت: “وزیر امور خارجه جیشانکار فردا در مناظره شورای امنیت درباره افغانستان صحبت خواهد کرد.” پیشتر، هند به تصمیم ایالات متحده برای خروج نیروهای خود از افغانستان اشاره کرده، نگرانی‌ خود را در مورد احتمال افزایش خشونت‌ها و قتل‌های هدفمند در این کشور جنگ زده ابراز داشته بود.

وزارت امور خارجه هند، در بیانیه‌ای در ماه اپریل، اعلام کرد که دیدگاه دهلی نو این است که روند صلح افغانستان باید به رهبری افغانستان، تحت مالکیت افغان‌ها و تحت کنترل افغان‌ها باشد و هرگونه توافق سیاسی باید جامع بوده، دستاوردهای اقتصادی و سیاسی ۱۹ سال گذشته را حفظ کند. هند همچنین خواستار آتش بس فوری و گسترده شده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید