نشانه های پنهان دیابت: ۱۰ نشانه که از این بیماری رنج می برید |
نشانه های پنهان دیابت: ۱۰ نشانه که از این بیماری رنج می برید

نشانه های پنهان دیابت: ۱۰ نشانه که از این بیماری رنج می برید

مترجم

سارا فیضی
مترجم

۱۶ / جوزا ۱۴۰۰ | ۰ دیدگاه

بسیاری از نشانه‌های پنهان دیابت نوع ۱ و ۲ مشابه هستند. دیابت نوع ۲ می‌تواند خود را آهسته‌تر نشان دهد و متوجه وجودش نشوید تا اینکه در یک آزمایش خون معمولی تشخیص داده می‌شود.

اما نوع ۱ می‌تواند نشانه‌هایی شبیه نوع ۲ را با سرعت و شدت بسیار نشان دهد.

تشخیص زودهنگام هر نوع بیماری، از جمله دیابت، به درمان موثرتر آن کمک بسیاری می‌کند. با ما همراه باشید تا با تعدادی از نشانه‌های پنهان دیابت آشنا شوید:

۱. تشنگی بیش از حد و تکرر ادرار

آیا بیش از ۶ بار در روز ادرار می‌کنید؟ آیا با تشنگی بیش از حد و غیرقابل رفع همراه است؟

در حالیکه این تغییر می‌تواند به دلیل نوسانات طبیعی بدن و عوامل خارجی باشد، اما یکی از نشانه‌های مهم در هر دو نوع دیابت است. قند خون بالا عامل اصلی که کلیه‌ها را وادار به تولید ادرار بیشتر می‌کند.

این نشانه برای نوع ۱، نوع ۲، و پیش‌دیابت است.

۲. کاهش وزن بی‌دلیل

وقتی به صورت مکرر ادرار می‌کنید و گلوکوز اضافه را از بدن خارج می‌کنید، کالری‌ها را هم با آن دفع می‌کنید. این امر می‌تواند باعث کاهش کالری‌های مورد نیاز بدن برای سوخت و ساز، و در نتیجه کاهش وزن سریع شود.

این نشانه در نوع ۱ رایج‌تر است.

۳. عفونت‌های پوستی و قارچی مداوم و کبودی‌هایی که التیام نمی‌یابند

آیا بریدگی، عفونت، یا کبودی دارید که التیام یافتنشان مدت‌ها طول می‌کشد؟

قند خون بالا به مدت طولانی، می‌تواند فرایند التیام پوست را آهسته سازد و به این ترتیب شما را مستعد ابتلا به عفونت‌ها کند. عفونت‌های قارچی نیز می‌تواند هم در مردان و هم در زنان رایج باشد.

این نشانه برای نوع ۱ و نوع ۲ است.

۴. خشکی دهان یا تشنگی

این نشانه پنهان دیابت هم مثل بیشتر نشانه‌ها با قند خون بالا در ارتباط است. سطح بالای قند خون باعث تشنگی زیاد و تکرر ادرار می‌شود که نهایتاً به تشنگی غیرقابل برطرف شدن منتهی می‌شود.

این نشانه در نوع ۱ و ۲ مشترک است.

۵. اشتهای بیشتر پس از مصرف غذا

آیا تا به حال پیش آمده است که یک وعده غذا بخورید،‌ بعد ظرف چند ساعت احساس گرسنگی شدید و ضعف به شما دست بدهد؟ ممکن است دیابت داشته باشید. گلوکوز اضافه در بدن شما حاضر است. اما سلول‌ها مانند حالت عادی آن را جذب نمی‌کنند. بدن‌تان هم نمی‌تواند گلوکوز اضافه را  به عنوان سوخت بسوزاند، پس از طریق ادرار دفع می شود.

این امر باعث می‌شود که بدن سوخت بیشتری بخواهد و به شما علامت بدهد بیشتر بخورید. این چرخه، با توجه به فرد، می‌تواند به افزایش یا کاهش وزن منتهی شود.

گرسنگی زیاد بعد از خوردن غذا می‌تواند در دیابت نوع ۱ و ۲ رخ بدهد. در پیش‌دیابت نیز به عنوان یک نشانه هشداردهنده اولیه رایج است.

۶. درد شکم همراه یا بدون استفراغ و تهوع

این درد با عصب واگ در ارتباط است و آسیب به آن در بیماری دیابت متداول است، به خصوص اگر درمان نشود. آسیب به عصب واگ می‌تواند هضم را آهسته سازد که منجر به درد می‌شود. تهوع و استفراغ نیز می تواند اتفاق بیفتد.

هر دونع دیابت می‌توانند این نشانه را تجربه کنند اما در نوع ۱ رایج‌تر است.

۷. خستگی مفرط

دلیل واقعی خستگی در افراد دیابتی هنوز در دست بررسی است، اما پزشکان و دانشمندان اتفاق نظر دارند که این خستگی وجود دارد و از آن شکایت می‌شود. این نشانه‌ها از سندروم خستگی مزمن تقلید می‌کنند و بسیاری از افراد دیابتی آن را به عنوان تشخیص ثانویه دریافت می‌کنند.

۸. احساس لرزش

یکی از نشانه های پنهان دیابت احساس لرزش در بدن می‌باشد. وقتی قند خون تغییر می‌کند، ممکن است احساس لرزش کنید. یادتان باشد این اتفاق می‌تواند با افت یا خیزش قند خون رخ دهد. تثبیت و حفظ سطح قند خون سالم می‌تواند این نشانه را برطرف کند.

این نشانه در هر دو نوع دیابت دیده می‌شود.

۹. سوزن سوزن شدن دست و پا

آیا در دست‌ها یا پاهایتان احساس کرختی یا سوزن سوزن شدن داشته‌اید که نتوانید توضیح دهید؟

نوروپاتی دیابتی می‌تواند از دلایل آن باشد. ظهور این نشانه می‌تواند سال‌ها طول بکشد چرا که آسیب به عصب‌ها به مرور رخ می‌دهد.

با این حال، اگر دیابت شما تشخیص داده نشده باشد و با قند خون بالا زندگی کرده‌ باشید، می‌تواند اولین نشانه شما باشد. این نشانه در هر دو نوع دیده می‌شود.

۱۰. تاری دید

تاری دید یکی از نشانه‌های اولیه‌ای است که بسیاری از افراد نادیده می‌گیرند. اولین گام برای شما مراجعه به چشم‌پزشک و بررسی دید شما است. شاید بینایی‌تان به قدری تغییر کرده که قابل چشم‌پوشی باشد.

با این حال، در صورت عدم درمان، این تاری دید می‌تواند تبدیل به رتینوپاتی دیابتی شود که منجر به نابینایی می‌شود. اگر تاری دید ناگهانی را تجربه می‌کنید، به پزشک و چشم‌پزشک مراجعه کنید.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید