از میل جنسی تا حافظه : ۱۱ تاثیر شگفت انگیز رنگ بر جسم و روح انسان |
از میل جنسی تا حافظه : ۱۱ تاثیر شگفت انگیز رنگ بر جسم و روح انسان

از میل جنسی تا حافظه : ۱۱ تاثیر شگفت انگیز رنگ بر جسم و روح انسان

مترجم

سارا فیضی
مترجم

۹ / جوزا ۱۴۰۰ | ۰ دیدگاه

دنیای شاداب و سرزنده ما مملو از رنگ است، و این رنگ‌ها بیش از آن‌چه که تصور می‌کنید بر زندگی شما اثر می‌گذارند. رنگ‌ها می‌توانند حس و حال و رفتارتان، شاید حتی رژیم غذایی‌تان، و کسی که جذبش می‌شوید را هم تغییر دهند. بهتر است قبل از تغییر چیدمان منزل، لباس پوشیدن، یا سرو وعده غذایی بعدی‌تان این نکته را به یاد داشته باشید. در این نوشتار با ما همراه باشید تا تاثیر رنگ بر جسم و روح انسان را بیشتر بررسی کنیم.

۱. حافظه

رنگ‌ها می‌توانند بر آن‌چه که به خاطر می‌آورید اثر بگذارند. اگر رنگ قرمز زیادی اطرافتان باشد، احتمال یادآوری کلمات منفی بیشتر است. از سوی دیگر، رنگ سبز معمولاً باعث می شود به کلمات مثبت بیندیشید. این امر می‌تواند به شما کمک کند که دیدگاه شادتری نسبت به زندگی و وضعیت ذهنی سالم‌تری داشته باشید. اگر دچار مشکلات حافظه شده‌اید، بد نیست بدانید همیشه زوال عقل مقصر نیست.

۲. میل جنسی

مردانی که رنگ قرمز می‌پوشند از نظر زنان جذاب‌تر هستند. و  صد البته به نظر می‌رسد مردان هم جذب یک “بانوی قرمزپوش” می‌شوند. اما این تنها یک اثر فیزیکی است – رنگ باعث نمی‌شود هیچ فردی مهربان‌تر یا دوست داشتنی‌تر به نظر برسد.

۳. روابط

همه ما می‌خواهیم اطرافیانمان شاد باشند و رنگ‌آمیزی دیوارهای خانه با رنگ‌های صورتی، سبز، یا سفید می‌تواند به ظهور این احساسات کمک کند. این رنگ‌ها درک حالات چهره خوشحال دیگران را آسان‌تر می‌سازد. و البته می‌تواند تشخیص ناراحتی را دشوارتر سازد!

۴. ساعت زیستی

دانشمندان متوجه شده‌اند که رنگ آبی روشن می‌تواند به تنظیم دوباره ساعت زیستی بدن کمک کند.  مطالعات نشان داده است که رنگ آبی بیشترین تاثیر را بر الگوهای جسمی، ذهنی، و رفتاری دارد که روزانه تجربه می‌کنید.

۵. عواطف

به نظر می‌رسد رنگ سبز عواطف مثبت را تقویت و عواطف منفی را تضعیف می‌کند. سفید و صورتی هم می‌توانند تاثیر مشابهی داشته باشند. با این حال تاثیر رنگ قرمز برعکس است و عواطف منفی – مثلا مرتبط با خطر یا شکست – را برمی‌انگیزد.

۶. خلاقیت

رنگ سبز می‌تواند به برانگیختن خلاقیت کمک کند. دانشمندان آن را با سفید، خاکستری، قرمز، و آبی مقایسه کردند و دیدند رنگ سبز به افراد کمک می‌کند در فعالیت‌های کلمه‌محور و تصویری بهتر عمل کنند. پس شاید بهتر باشد دفترتان را سبز رنگ کنید. حتی می‌توانید با استفاده از این چهار رنگ بهره وری تان را بیشتر کنید!

۷. وقتی قرمز می‌بینید

رنگ قرمز در مقوله تاثیر رنگ بر جسم و روح انسان بسیار جالب است. وقتی قرمز می‌بینید واکنش‌های شما ممکن است سریع‌تر و قوی‌تر شود زیرا مغز آن را نشانه خطر تلقی می‌کند. این رنگ می‌تواند در ورزشی همچون وزنه‌برداری کمک کند اما در ورزش‌های خلاقانه و استراتژیک می‌تواند موجب حواس‌پرتی شود.

۸. سطح انرژی

وقتی در محیطی به رنگ سبز ورزش می‌کنید احتمالاً شاداب‌تر بوده و کمتر احساس خستگی می‌کنید. پس منطقی است کسانی که در فضای باز و سرسبز ورزش می‌کنند احساس بهتری دارند. و داشتن فضای سبز بیشتر در محل زندگی سلامت ذهنی شما را تقویت می‌کند.

۹. اشتها

رنگ بشقاب شما می‌تواند بر مقدار غذایی که می‌خورید اثر بگذارد. نکته مهم تضاد است: هرچه رنگ بشقاب با رنگ غذای داخل آن متفاوت‌تر باشد غذای کمتری می‌خورید. در مطالعه‌ای کسانی که به جای بشقاب قرمز از بشقاب سفید استفاده کرده ۳۰٪ فتوچینی بیشتری برای خود کشیدند. اگر به دنبال کاهش اشتها با روش‌های فوق‌العاده موثر هستید، بد نیست این مطلب را بخوانید!

۱۰. بدغذایی

اگر رنگ‌های متنوعی در بشقاب باشد، به نظر می‌رسد بچه‌ها غذای بیشتری بخورند. یک راه برای ترغیب کودکان به خوردن میوه و سبزیجات بیشتر، استفاده از ترکیب رنگ‌های شاد و زنده است.

۱۱. تسکین میگرن

اگر میگرن دارید شاید بهتر باشد از نور دوری کنید. رنگ‌های متنوع یا “طول موج” نور – آبی، کهربایی، قرمز – به نظر می‌رسد همه میگرن را تشدید می‌کنند. همه به استثنای رنگ سبز که برخلاف سایرین کمک‌کننده است! و این مورد از تاثیر رنگ بر جسم بسیار جالب است!‌ فقط مشکل این است که جدا کردن سبز از سایر رنگ‌ها خارج از آزمایشگاه کار دشواری است. حباب‌های لامپ یا عینک‌های آفتابی مخصوص که رنگ سبز را تفکیک می‌کنند در دسترس هستند اما باید با قیمت ارزان عرضه شوند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید