خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان؛ از تاکید بایدن بر پایان جنگ طولانی تا اطمینان ارگ از دفاع مستقلانه |
خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان؛ از تاکید بایدن بر پایان جنگ طولانی تا اطمینان ارگ از دفاع مستقلانه

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان؛ از تاکید بایدن بر پایان جنگ طولانی تا اطمینان ارگ از دفاع مستقلانه

۲۶ / حمل ۱۴۰۰ | ۰ دیدگاه

جو بایدن رییس جمهور آمریکا همزمان با اعلام زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان شب گذشته گفت که وقت آن رسیده تا آمریکا به جنگ طولانی افغانستان پایان دهد. اما در این سو ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده است که نیروهای امنیتی افغانستان توانایی دفاع از کشور را در برابر تهدیدات فعلی دارند.

آقای بایدن شب گذشته در سخنرانی اش در باره افغانستان گفته است که پس از خروج کامل نیروهای آمریکایی از این کشور به حمایت خود از کابل ادامه خواهد داد.

بایدن تاکید کرده که حمایت آمریکا از افغانستان نظامی نخواهد بود.

رییس جمهور آمریکا با بیان اینکه زمان آن رسیده تا طولانی‌ترین جنگ آمریکا پایان یابد افزوده که روند خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان تا ۱۱ ماه سپتامبر، ‌هم‌زمان با بیستمین سالگرد حملات القاعده بر برج‌های تجارت جهانی در نیویورک، پایان می‌یابد.

او خاطرنشان کرده: ما نمی‌توانیم چرخه تمدید یا گسترش حضور نظامی خود را در افغانستان به امید ایجاد شرایط ایده‌آل ادامه دهیم و انتظار نتیجه متفاوتی را داشته باشیم.

بایدن اضافه کرده که به شکل نظامی در مسأله افغانستان درگیر نخواهد بود، اما فعالیت دیپلماتیک و کمک‌های بشردوستانه خود را ادامه می دهد.

به گفته او آمریکا همچنان متعهد به ادامه حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی است.

اطمینان ارگ از دفاع افغانستان

در همین حال ارگ ریاست جمهوری نیز با نشر اعلامیه ای گفته است که دولت افغانستان به تصمیم اخیر رئیس جمهور بایدن در مورد خروج نیروهای آن کشور از افغانستان تا ماه سپتمبر سال روان احترام می‌گذارد و در راستای انجام این روند همکاری لازم خواهد کرد.

ارگ افزوده که از زمان توافق آمریکا و طالبان در ماه فبروری سال ۲۰۲۰، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اکثریت مطلق عملیات را به طور مستقلانه انجام داده اند.

در اعلامیه تاکید شده: نیرو های امنیتی و دفاعی ما توانایی دفاع از افغانستان در برابر تهدیدات فعلی را دارند. تاکید می‌کنیم که روند کنونی صلح نیز نتیجه جان‌فشانی های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده و ملت افغانستان مدیون این فداکاری ها است.

ریاست جمهوری افغانستان خاطرنشان کرده که آمریکا وسایر متحدان کشور اطمینان داده اند که به حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و کمک های بشردوستانه و انکشافی شان با دولت افغانستان همچنان ادامه می یابد.

به گفته ارگ افغانستان گفتگو هایش با ایالات متحده و سایر متحدان در مورد فصل نو مناسبات، به ویژه تسریع روند صلح را ادامه خواهد داد و نیز آماده است تا فصل نو همکاری را با در نظر داشت منافع مشترک، اعتماد و احترام متقابل آغاز کند.

از سوی هم رییس جمهور غنی در توییتر اش نگاشته است که شام روز گذشته جوبایدن رییس جمهور آمریکا در گفتگوی تیلفونی از تصمیم اش مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی در افغانستان وی را آگاه کرده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید