نی خواهان ارائه اسناد از سوی حکومت مبنی بر بازداشت عاملین ترور یما سیاوش شد |
نی خواهان ارائه اسناد از سوی حکومت مبنی بر بازداشت عاملین ترور یما سیاوش شد

نی خواهان ارائه اسناد از سوی حکومت مبنی بر بازداشت عاملین ترور یما سیاوش شد

۱۸ / حمل ۱۴۰۰ | ۰ دیدگاه

پس از آنکه امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری اعلام کرد که عاملان ترور یما سیاوش بازداشت شده اند نی حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان خواهان ارایه اسناد از سوی حکومت در این زمینه شده است.

حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان امروز چهارشنبه (۱۸حمل) در اعلامیه ای گفته است که اگر خبر بازداشت عاملان ترور یما سیاوش خبرنگار پیشین طلوع نیوز با واقعیت هم‌خوانی داشته و بازداشت شدگان عاملین اصلی ترور وی باشد خبر خوبی است.

نی تاکید کرده: «حکومت باید هر چه زودتر اسناد مرتبط به این بازداشت را که بازگوکنندۀ رابطه افراد بازداشت‌شده با قتل یما سیاووش را نشان دهد، ارائه نماید. در غیر آن به هر دلیلی نمی‌توان گفت که در راستای بررسی قتل‌های هدفمند خبرنگاران، پیش‌‌‌‌رفتی صورت گرفته است.»

به گفته نی حکومت یک بار دیگر نیز ادعا کرده بود که عامل قتل یما سیاوش بازداشت شده اما اکنون بار دیگر در ادعای تازه از بازداشتی های تازه خبر داده است.

نی خاطرنشان کرده که خانواده سیاوش این بازداشت‌ها را «دروغین» توصیف کرده‌ اند.

بازداشت عاملان ترور یما سیاوش

این در حالی است که امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری امروز در توییتی نگاشته است که یک گروه ۱۱ نفری در پیوند به ترور یما سیاوش، مجری پیشین تلویزیون طلوع و کارمندان بانک مرکزی بازداشت شده است.

صالح افزوده که این افراد عضویت گروه طالبان را دارد و در قتل یما سیاوش و نیز بسیاری از حملات انفجاری در شهر کابل دست دارند.

او مکان بازداشت این افراد را کابل گفته از رسانه‌ها، سازمان‌های حقوق‌بشری، فعالان جامعه مدنی و نهادهای مدافع خبرنگاران خواسته است که با افراد بازداشت شده از نزدیک مصاحبه کرده و مردم را از برنامه‌های گروه طالبان آگاه سازند.

یما سیاوش و دو همکار دیگرش در ۱۷ عقرب سال گذشته در انفجار ماین مقناطیسی در ساحه‌ی مکروریان ناحیه‌ی اول شهر کابل کشته شدند.

ترور یما سیاوش از جمله ترورهای خبر ساز سال گذشته در افغانستان بود. خانواده او نیز بارها خواهان پیگیری عاملان آن از سوی حکومت شده بود و در کنار این درخواست به سازمان های بین المللی نیز شکایت کرده اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید