کمیسیون حقوق بشر ممنوعیت دختران از ترانه خوانی در مکاتب را خلاف قانون اساسی خواند |
کمیسیون حقوق بشر ممنوعیت دختران از ترانه خوانی در مکاتب را خلاف قانون اساسی خواند

کمیسیون حقوق بشر ممنوعیت دختران از ترانه خوانی در مکاتب را خلاف قانون اساسی خواند

۲۱ / حوت ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

یک روز پس از اعلام وزارت معارف مبنی بر ممنوعیت ترانه خوانی دختران بالای ۱۲ سال در مکاتب کمیسیون حقوق بشر می گوید که همه اطفال دختر و پسر می‌توانند از حقوق شان مساویانه و آزادانه در محدوده قوانین استفاده کنند و ایجاد هر نوع محدودیت خلاف قانون اساسی و قانون حمایت از حقوق طفل است.

کمیسیون حقوق بشر امروز پنج‌شنبه (۲۱حوت) در اعلامیه ای گفته است که حق آموزش، آزادی بیان و دسترسی به مهارت‌های هنری از حقوق اولیه و اساسی همه کودکان، بدون تبعیض مبتنی بر سن و جنس، است.

این کمیسیون افزوده که همه اطفال دختر و پسر می‌توانند از حقوق خویش به صورت مساویانه و آزادانه در محدوده قوانین استفاده کنند.

کمیسیون حقوق بشر تاکید کرده: «ایجاد هر نوع محدودیت بر حقوق و آزادی‌های کودکان، خلاف اصول عمومی حقوق بشر، کنوانسیون حقوق کودک و قوانین ملی افغانستان، به‌ویژه قانون اساسی و قانون حمایت از حقوق طفل، است.»

این کمیسیون خاطرنشان کرده که انتظار می‌رود هر نوع تصمیم وزارت معارف جهت خودداری از اشتراک کودکان در نشست‌ها و برنامه‌های عمومی، تجلیل و پذیرایی، در راستای حمایت از اصول آزادی، برابری و حفظ منافع علیای کودکان باشد و ترویج‌کننده تبعیض جنسیتی نباشد.

ممنوعیت ترانه خوانی دانش آموزان دختر در مکاتب

این در حالی است که روز گذشته ریاست معارف شهر کابل در مکتوبی ارسالی  به تمامی مکاتب دولتی و خصوصی و سوادآموزی هدایت داده بود که پس از  دانش‌آموزان دختر بالاتر از سن ۱۲سال اجازه‌ی اجرا و خواندن ترانه و سرود را در محافل عمومی ندارد.

در این مکتوب گفته شده بود که تلاش شود تا مکاتب گروه‌های ترانه و سرود دانش‌آموزان دختر را به‌گونه‌ای تنظیم کنند که سنین اعضای گروه بالاتر از ۱۲ سال نباشد.

ریاست معارف همچنان تاکید کرده بود که به گروه‌های ترانه و سرود دانش‌آموزان دختر به جز از مربیان و آموزگاران زن از طرف مربیان مرد تمرین و آموزش داده نشود.

این تصمیم وزارت معارف با واکنش گسترده شهروندان نیز همراه شده بود، نجیبه ارین سخنگوی وزارت در توضیح این تصمیم گفته بود این تصمیم براساس درخواست و شکایت دانش‌آموزان و والدین آنان به دلیل حجم زیاد درسی دانش آموزان دوره متوسطه و لیسه گرفته شده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید