واکنش ها به اظهارات جنجالی مولوی انصاری؛ قتالی: هرات جای برای تولید داعش نیست |
واکنش ها به اظهارات جنجالی مولوی انصاری؛ قتالی: هرات جای برای تولید داعش نیست

واکنش ها به اظهارات جنجالی مولوی انصاری؛ قتالی: هرات جای برای تولید داعش نیست

۲ / حوت ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

به دنبال واکنش ها به سخنان مولوی مجیب‌الرحمان انصاری خطیب مسجد گازرگاه هرات که خدمت در نظام افغانستان را «گناه کبیره» خوانده بود، سید وحید قتالی والی هرات می‌گوید فصل تولید اندیشه های افراطی به دستور بیگانه ها گذشته است و هرات جایی برای تولید داعش نیست.

آقای قتالی امروز شنبه (۲حوت) در نشست خبری گفت که هرات پایتخت تمدن اسلامی و در این شهر نمادهای اسلامی وعلم تبلور می کند.

قتالی از مسجد جامع،  بهزاد، گوهرشاد و فخر المدارس هرات نام برده افزوده که هرات سرزمین اسلامی بوده است.

او گفت مردم هرات بخاطر اسلام در این شهر ۲۴ حوت به وجود آورده با انگلیس و روس جنگیده وکسی نمیتواند برای این شهر جهاد را معنی کند.

قتالی تاکید کرد: «واضح برای شما بگویم در شرایط که امارات به مریخ و فضا می رسد، ایران در فکر آبادی، نفت و اتم است، سعودی می خواهد زبیاترین عروس شهرها راه بسازد، کشورهای منطقه به اقتصاد خود فکر می کند و در رفاه زندگی می کنند هرات جای برای تولید داعش نیست.»

والی هرات خاطرنشان کرده که او به ارامش مردم، نگرانی مردم از فقر، یک میلیون چهل هزار متعلم که در هرات مصروف تعلیم اند، به گمرک سوخته و دها هزار خانواده بیجا شده و عودت کننده فکر می کند.

والی هرات بااشاره به سخنان مولوی انصاری تصریح کرد که میلیون ها زن و کودک هرات از وحشت به فکر ترک هرات بودع که آیا هرات به سوریه یا عراق می شود و یا هم موصل می شود.

این مقام ارشد محلی هرات همچنان تاکید کرد: «به مردم هرات تعهد می کنم که نه داعش آمدنی است و نه وحشت. مگر ما مرده باشیم که در این شهر دوباره وحشت بیاید و بیرق های پلید، سیا و شرم خود را پایین کنند و این خوش خدمتی ها را نکنند.»

واکنش های مقامات ارشد حکومت

در همین حمدالله محب مشاور امنیت ملی نیز درباره سخنان مولوی انصاری گفته است که کسی‌که نیروهای امنیتی را مورد اهانت قرار بدهد «باغی» است.

محب تاکید کرد که به امنیت ملی وظیفه سپرده شده‌است تا اظهارات مولوی انصاری را با توجه به این احتمال که دست استخبارات منطقه پشت آن باشد، بررسی کند.

از سوی هم سخنگویان ریاست جمهوری نیز به سخنان این مولوی هراتی واکنش نشان داده اند فاطمه مورچل، معاون سخنگوی رییس جمهور در توییتی نوشته است که نیروهای امنیتی دفاعی و امنیتی افغانستان «پاسبانان مقدس» خاک این کشور اند و مبارزه شبانه‌روز آن‌ها برای دفاع از وطن عبادت است.

موچل افزود: «هر گونه صحبت غیرمسوولانه علیه این نیروهای شجاع و دلیر در حقیقت صحبت غیرمسوولانه علیه نظام کنونی بوده و در ذات خود یک گناه است»

دواخان مینه‌پال معاون دیگر سخنگوی ریاست جمهوری نیز گفته است که نیروهای امنیتی افغانستان مسلمانان کامل و حافظان پنج بنای مسلمانی اند و مبارزه و قربانی مقدس نیروهای امنیتی «شرعی» است.

مینه پال تاکید کرده هر نوع اظهارات علیه نیروهای امنیتی «غیرشرعی و گناه بزرگ» است.

مولوی انصاری چی گفته بود؟

مجیب‌الرحمان انصاری خطیب مسجد در منطقه گازرگاه هرات از چهره‌های جنجالی در ولایت هرات است که اظهارات او همواره واکنش بر انگیز می شود.

مولوی انصاری در آخرین مورد اظهارات جنجالی اش روز گذشته گفته بود: «برای مأمورین ملکی و نظامی و کسی که با قلم خود، پول خود، از نظام حمایت می‌کنی، مرتکب گناه کبیر شدی. هر جنایتی که در این نظام شود، تو عسکر، تو پولیس و مأمور به تمام جنایات شریک هستی.»

انصاری تاکید کرده بود که هر عالم دینی که این نظام را تایید کند در روز قیامت در کنار «علمای یهود و نصارا» در جهنم حشر می شود.

او با بیان اینکه این دلیل نمی شود که ما از گرسنگی فقر در این نظام خدمت می کنیم از نیروهای پولیس و ارتش خواسته بود خدمت در این نظام را ترک کنند.

این اظهارات مجیب‌الرحمان انصاری واکنش‌های گسترده را در پی داشته است و بریده از سخنان او در صفحات مجازی به صورت گسترده اشتراک گذاری شده است.

او پیش از این نیز وضع محدودیت ها به دلیل شیوع ویروس کرونا در هرات را نادیده گرفته بود و باری نیز در مصاحبه با رسانه‌ها گفته بود که در منطقه گازرگاه هرات «حدود شرعی» را بر افراد اجرا کرده و برخی‌ها را نیز به دلیل آن‌چه او سرپیچی از حدود شرعی خوانده، شلاق‌ زده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید