جنجال بودجه سال مالی 1400؛ هشدار وزارت مالیه به مجلس: تاخیر در تصویب بودجه پیامد‌های ناگوار دارد |
جنجال بودجه سال مالی ۱۴۰۰؛ هشدار وزارت مالیه به مجلس: تاخیر در تصویب بودجه پیامد‌های ناگوار دارد

جنجال بودجه سال مالی ۱۴۰۰؛ هشدار وزارت مالیه به مجلس: تاخیر در تصویب بودجه پیامد‌های ناگوار دارد

۲۳ / دلو ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

مسولان وزارت مالیه می گویند که با گذشت دوماه از سال مالی ۱۴۰۰ و عدم تصویب بودجه این سال از سوی مجلس نمایندگان، در مسوده سوم بودجه سال مالی ۱۴۰۰ به تمامی خواست های معقول و عملی اعضای مجلس نمایندگان رسیدگی شده و تاکید می کنند که باید این سند تصویب شود.

محمدخالد پاینده، سرپرست وزارت مالیه امروز پنج‌شنبه (۲۳دلو) در نشست خبری گفت که در مسوده سوم بودجه سال مالی ۱۴۰۰ نگرانی مجلس نمایندگان رفع و نواقص در بودجه اصلاح شده است و نیز به تمامی خواسته‌های «معقول، عملی و در حد امکانات دولت» مجلس نمایندگان رسیدگی شده است.

پاینده افزوده که وزارت مالیه اماده هرنوع  همکاری، تفاهم و کار مشترک در بخش تخنیکی با مجلس است.

مجلس نمایندگان پیش از این یکسان سازی معاشات کارمندان دولتی را خط سرخ خود اعلام کرده بود اما سرپرست وزارت مالیه تاکید کرده که در بودجه سال مالی ۱۴۰۰ معاشات معلمین و کارمندان پایین رتبه دولتی افزایش قابل ملاحظه به عمل امده است.

به گفته او برای رسیدن به افزایش معاشات کارمندان دولتی نیاز به انجام کارهای تخنیکی، صرفه جویی در بعضی مصارف و تعدیلات در قوانین است که دست‌کم دو ماه را در برمی‌گیرد.

پاینده تاکید کرد که تعهد حکومت این است که در بررسی وسط سال معاشات معلمین کارمندان پایین رتبه دولتی افزایش یابد.

سرپرست وزارت مالیه خاطرنشان کرد که برای اضافه سازی معاشات یک کد اختصاصی در مسوده سوم بودجه ایجاد شده و در آن یک عشاریه یک میلیارد افغانی اختصاص داده شده و تا بررسی وسط سال مالی از صرفه جویی معاشات «ان تی آ » به ۵ الی ۶ میلیارد می رسد.

نگرانی از تاخیر تصویب بودجه

سرپرست وزارت مالیه با ابراز نگرانی از عدم تصویب بودجه سال مالی ۱۴۰۰ از سوی مجلس نمایندگان گفت از آن‌جایی که افغانستان اقتصاد کوچک دارد و اکثر کارهای سکتور خصوصی و دولتی به تصویب بودجه وابسته است، نیاز است که سند بودجه به زودترین فرصت تصویب شود. او هشدار داد که تاخیر در تصویب بودجه، پیامد‌های ناگواری در پی دارد.

 پاینده تاکید کرد که تاخیر در تصویب بودجه، رسیدن به درآمدهای پیش بینی شده را دشوار و به اقتصاد کشور آسیب جدی می زند. به گفته او این تاخیر بخش خصوصی را متضرر، بیکاری و فقر افزایش می دهد و نیز آسیب‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا جبران نمی شود.

از سوی هم عبدالحبیب زدران، معاون مالی وزارت مالیه نیز در این نشست خبری گفت که برای اولین بار در بیست سال گذشته پروژه‌هایی در بخش مدیریت آب برای ساخت بندها، حل مشکلات زراعت در صورت خشکسالی احتمالی، خرید واکسن کرونا و پروژه‌هایی در بخش اتصال منطقه‌ای در بودجه در نظر گرفته شده است.

به گفته او، در صورت تاخیر در تصویب بودجه در عملی شدن این پروژه‌ها نیز مشکلات به میان خواهد آمد.

مجموع بودجه ملی افغانستان برای سال ۱۴۰۰، بیش از ۴۷۳ میلیارد افغانی است که ۳۱۱ میلیارد آن بودجه عادی و ۱۶۱ میلیارد افغانی آن هم بودجه انکشافی است.

ادامه جنجال بودجه سال مالی ۱۴۰۰

وزارت مالیه در حالی از پیامد های تاخیر تصویب بودجه سال مالی ۱۴۰۰ هشدار می دهد که مسوده بودجه تاکنون دو بار از سوی مجلس نمایندگان رد شده است.

مجلس نمایندگان کدهای احتیاطی و عدم یکسان سازی معاشات کارمندان دولتی را از جمله مشکلات عمده بودجه سال مالی جاری عنوان کرده است.

عدم تصویب بودجه از سوی مجلس نمایندگان گمانه زنی های را مبنی بر این که شماری از نمایندگان مجلس به خاطر منافع شخصی بودجه را به گروگان گرفته اند نیز در میان نمایندگان افزایش داده است.

میررحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان در نشست عمومی روز  گذشته این مجلس گفت چهار روز می شود که مسوده سوم بودجه سال مالی ۱۴۰۰ به مجلس نمایندگان ارسال شده است.

رییس مجلس با اشاره به تنش‌های ایجاد شده میان حکومت و مجلس نمایندگان در مورد تصویب بودجه سال ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد که بحث روی بودجه در تمام پارلمان‌های دنیا پر تنش است، هیچ بحث سیاسی و شخصی در رابطه به بودجه وجود ندارد.

او با بیان اینکه بودجه به گروگان گرفته نشده، گفت هدف مجلس ایجاد اصلاحات، مفید سازی و تغییر دادن بودجه به نفع مردم است.

رحمانی تاکید کرده بود: «گفته می‌شود که حکومت در نظر دارد مقروضیت شماری از مقامات حکومتی نزدیک به ارگ را از کدهای احتیاط پرداخت کند که این نقض صریح قانون و یک امتیاز غیرقانونی است.»

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید