۵ ماده غذایی که برای گرده (کلیه) سمی هستند |
۵ ماده غذایی که برای گرده (کلیه) سمی هستند

۵ ماده غذایی که برای گرده (کلیه) سمی هستند

۱۹ / دلو ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

غذایی که می خورید به طور غیر مستقیم گرده‌ها  را تحت تأثیر قرار می‌دهند زیرا وظیفه آنها فیلتر کردن مواد زائد و سموم پس از متابولیسم مواد مغذی در کبد است. پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ایمن برای گرده‌ها  برای حفظ سلامت و عملکرد آنها اهمیت زیادی دارد. اگر مواد غذایی سمی برای کلیه ها (گرده‌ها) را بیش از حد استفاده کنید، ممکن است به آنها آسیب برسانید.

در این نوشتار ۵ ماده غذایی سمی برای کلیه ها را می‌بینید.

۱. گوشت قرمز و سایر مواد غذایی حاوی پروتئین زیاد

پروتئین یک منبع انرژی مهم برای بدن است، اما مقدار زیاد آن می‌تواند آسیب‌رسان باشد. جایی برای ذخیره پروتئین اضافی در بدن وجود ندارد، بنابراین باید از طریق گرده‌ها  فیلتر شود. پروتئین در مقادیر کم،  به راحتی پردازش می‌شود. اما در مقادیر زیاد می‌تواند فشار روی گرده‌ها  را افزایش دهد.

علاوه بر این، گوشت قرمز به عنوان یک ماده غذایی سمی برای کلیه ها، با افزایش خطر بیماری و نارسایی مرتبط است. سطح اسید اوریک که گوشت قرمز در بدن تولید می‌کند می‌تواند باعث سنگ کلیه شده و عملکرد این ارگان را مهار کند.

مطلب مرتبط: ۸ نکته فوق العاده برای مراقبت از سلامت کلیه ها

۲٫ مواد غذایی سمی برای کلیه ها؛ نمک

هر کس برای حفظ عملکرد بدن خود به نمک در رژیم غذایی خود نیاز دارد، اما نمک زیاد از بسیاری جهات مضر است. نمک بیش از حد در خون باعث می‌شود که گرده‌ها  مایعات بیشتری را ذخیره کنند و همچنین می‌تواند تعادل سدیم و پتاسیم در کلیه ها را تغییر داده و عملکرد کلی این ارگان را کاهش دهد.

سدیم همچنین کلسیم ادرار را افزایش می‌دهد، که می‌تواند باعث سنگ کلیه شود، به ویژه در افرادی که از قبل فشار خون بالا دارند.

مطلب مرتبط: ۱۰ نشانه هشداردهنده که کلیه های تان درست کار نمی کنند

۳. کافئین

قهوه در حد متوسط ​​می‌تواند برای سلامتی مزایایی داشته باشد، اما کافئین زیاد در دسته مواد غذایی سمی برای کلیه ها قرار می‌گیرد و می‌تواند باعث آسیب شود. کافئین یک ماده محرک است و باعث افزایش جریان خون و فشار خون می‌شود که گرده‌ها  را تحت فشار قرار می‌دهد. یک مطالعه نشان داده‌است که کافئین باعث افزایش کلسیم در ادرار می‌شود که می‌تواند باعث بروز سنگ کلیه شود حتی در افرادی که مستعد ابتلا به آن نیستند.

مطلب مرتبط: ۹ عادت ناسالم که به کلیه ها آسیب وارد می کند

۴. نوشابه

مطالعات نشان می‌دهند که نوشیدن دو یا چند نوشابه گازدار، به طور روزانه ممکن است خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیه را افزایش دهد. نوشیدنی‌های گازدار و نوشابه های انرژی زا هر دو با تشکیل سنگ گرده (کلیه) ارتباط دارند.

مطلب مرتبط: این نوشیدنی های محبوب، آسیب طولانی مدت به بدن وارد می کنند

۵. شیرین‌کننده‌های مصنوعی

شیرین‌کننده‌های مصنوعی پس از محبوبیت در اوایل دهه ۱۹۰۰، در همه چیز از نوشابه رژیمی گرفته تا غذاهای مخصوص دیابتی‌ها و بدون قند یافت می‌شوند. اما متداول‌ترین ماده شیرین کننده مصنوعی، آسپارتام، در میان مواد غذایی سمی برای کلیه ها است و می‌تواند اثرات بدی بر گرده‌ها  بگذارد. رایج ترین نتیجه آسپارتام اضافی، خارج شدن کلسیم از طریق ادرار است که باعث ایجاد سنگ می‌شود.

یک مطالعه نشان داد کسانی که از نوشابه های گازدار رژیمی استفاده می‌کنند، کاهش عملکرد بهینه گرده را تجربه می‌کنند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید