کمیته مصئونیت خبرنگاران از افزایش 26 درصدی خشونت علیه خبرنگاران خبر داد |
کمیته مصئونیت خبرنگاران از افزایش ۲۶ درصدی خشونت علیه خبرنگاران خبر داد

کمیته مصئونیت خبرنگاران از افزایش ۲۶ درصدی خشونت علیه خبرنگاران خبر داد

۱۶ / دلو ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

کمیته مصئونیت خبرنگاران افغان می‌‎گوید که میزان خشونت علیه خبرنگاران در جریان سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۱۹، ۲۶ درصد افزایش یافته است.

در گزارشی که امروز پنج شنبه (۱۶ دلو) از سوی این کمیته منتشر شده، آمده که در جریان سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۳۲ مورد خشونت علیه خبرنگاران به ثبت رسیده است.

این موارد شامل قضایای قتل، مجروحیت، لت و کوب، تهدید، اختطاف، برخوردهای غیرقانونی، توهین و بدرفتاری می‌شود.

در گزارش کمیته مصئونیت خبرنگاران افغان همچنین آمده که از مجموع این موارد، ۷ مورد آن شامل قتل خبرنگاران می‌شود که ۵ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در نتیجه ترورهای هدفمند و دو نفر دیگر آنان نیز در نتیجه انفجار ماین کشته شده اند.

از قضایای دیگر نیز ۱۸ مورد مجروحیت، ۱۰ مورد لت و کوب، ۴۷ مورد تهدید، ۲۸ مورد بدرفتاری، توهین و تحقیر، ۱۳ مورد برخوردهای غیرقانونی توسط مدیران و مالکان رسانه ها و ۷ مورد اختطاف، و همچنان ۲ مورد دیگر نیز شامل سرقت وسایل کاری خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای به ثبت رسیده است.

طبق این گزارش عامل بیشتر این خشونت‌ها و تهدیدات علیه خبرنگاران توسط گروه‌های طالبان و داعش در سال ۲۰۲۰ صورت گرفته است.

حکومت نیز در جایگاه دوم عاملان این خشونت‌ها قرار دارد که ماهیت تهدیدها و خشونت‌های اعمال‌شده از سوی مسئولین حکومتی اغلب خفیف بوده، در حالی که تهدیدها و خشونت های طالبان و داعش معمولاً خشن و خونین بوده است.

در این گزارش نوشته شده که “منسوبین حکومتی بیشتر تهدیدهای لفظی و حمله‌ی فزیکی را اعمال می‌کنند، در حالی که داعش و طالبان اغلب به حملات مستقیم بر رسانه‌ها و خبرنگاران متوسل می‌شوند.”

نجیب شریفی، رییس کمیته‌ی مصئونیت خبرنگاران افغان گفته که افزایش حملات مستقیم و ترورهای زنجیره‌ای و هدفمند خبرنگاران در اواخر این سال سبب ایجاد وحشت و هراس گسترده میان خبرنگاران و رسانه‌ها در افغانستان شده است.

نجیب شریفی همچنین افزوده که در سال ۲۰۲۰ جامعه‌ی رسانه‌ای به‌دلیل نبود یک برنامه‌ی منسجم برای حراست از حقوق اساسی‌شان در تیم مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان در گفت‌وگو با طالبان، نگران بوده‌اند و همچنان این نگرانی ها پابرجا است.

علاوه بر چالش‌های امنیتی، شیوع ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ را نیز مسبب افزایش چالش‌های مالی در رسانه‌ها عنوان کرده که بر ظرفیت رسانه‌ها در قسمت تولید محتوا تأثیر منفی گذاشته است.

شیوع کرونا همچنین سبب شده تا ده ها خبرنگار و کارمند رسانه‌ای وظایف خود را از دست بدهند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید