ترور های هدفمند در افغانستان؛ اتحادیه اروپا، ناتو و کشور های غربی طالبان را مسوول خواندند |
ترور های هدفمند در افغانستان؛ اتحادیه اروپا، ناتو و کشور های غربی طالبان را مسوول خواندند

ترور های هدفمند در افغانستان؛ اتحادیه اروپا، ناتو و کشور های غربی طالبان را مسوول خواندند

۱۲ / دلو ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

در‌ واکنش به تداوم ترورهای هدفمند در کشور، هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا، ناتو و نمایندگی‌ شماری از کشورهای غربی در کابل در اعلامیه ای طالبان را مسوول اکثریت ترورها و خشونت‌های هدف‌مند خوانده خواهان کاهش آن شده است.

اتحادیه اروپا، پیمان ناتو و کشور های آسترالیا، جمهوری چک، دانمارک، فنلند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هالند، سویدن، بریتانیا و امریکا امروز یک‌شنبه (۱۲دلو) در اعلامیه مشترک ادامه ترورها، آدم‌ربایی‌ها و تخریب زیرساخت‌های حیاتی افغانستان را که به مردم آسیب می رساند محکوم کرده اند.

آنان در این اعلامیه گفته اند که طالبان مسوولیت اکثریت چنین خشونت‌های هدف‌مند را برعهده دارند و حملات آن‌ها نهادهای دولتی را تضعیف می‌کند و محیط امنی را برای فعالیت آزادانه گروه‌های تروریستی فراهم کرده است.

در اعلامیه مشترک آمده است که: «طالبان باید این را درک کنند که اقدامات خشونت‌بار و ویرانگر آن‌ها جهان را خشمگین می‌سازد و اگر قرار است که صلح در افغانستان استقرار یابد، باید خشونت‌ها متوقف شود.»

آنان در این اعلامیه افزوده اند که انتظار دارند طالبان با پایان دادن به خشونت و توقف تخریب زیرساخت‌های حیاتی و تعهد به صلح پایدار به نفع همه افغان‌ها، حمایت خود را از مردم نشان‌دهند و نیز دولت افغانستان فعالانه‌تر و شفاف‌تر پیرامون حملات و ترورهای هدف‌مند تحقیق کند تا اطمینان از محاکمه این افراد حاصل شود.

نمایندگی های کشور های غربی تاکید کرده اند که حملات طالبان به ایجاد محیط ناامن در کشور کمک می‌کند و سبب می‌شود که گروه‌های تروریستی و جنایت‌کار بتوانند به‌شکل آزادانه فعالیت کنند.

آنان در اعلامیه شان تصریح کرده اند که ترورهای هدف‌مند و خشونت‌های فزاینده علیه جامعه مدنی، قضایی، رسانه‌ای، مذهبی، طبی و نمایند‌گان غیرنظامی دولت را که برای یک افغانستان صلح‌آمیز و مرفه ضرروی اند، هدف قرار می‌دهد.

نمایندگی‌های کشورها و سازمان‌های غربی در کابل گفته‌اند که جامعه بین‌المللی سرمایه‌‌های هنگفتی را در زمینه انرژی، مصونیت غذایی، منابع آب و زیرساخت‌های جاده‌ای هزینه کرده‌ است و تخریب مداوم این زیرساخت‌های حیاتی از جمله تخریب جاده‌ها، منفجرساختن پایه‌های مخابراتی و پایه‌های برق توسط طالبان را محکوم می‌کنند.

در بیانیه آن ها آمده است: «این اقدامات علاوه‌بر آسیب رساندن به مردم افغانستان که – عمدتاً به دلیل ادامه چندین دهه جنگ- از عدم مصونیت غذایی چالش‌های اقتصادی و عدم انکشاف قابل توجه رنج می‌برند و با شیوع کووید-۱۹ در حال گسترش روبه‌رو است، هیچ هدفی دیگری ندارد.»

ادامه ترور های هدفمند

این در حالی است که در ماه‌های اخیر میزان خشونت‌ها و ترورهای هدف‌مند در شهر کابل و ولایت‌ها به صورت بی‌رویه‌ای افزایش یافته است.

هرچند مسوولیت بسیاری از ترورها و انفجار ماین‌های مقناطیسی در شهر کابل را هیچ گروه و فردی بر عهده نمی‌گیرد اما دولت همواره گروه طالبان را در دست داشتن به این حملات متهم کرده اند.

در آخرین مورد از این ترورها روز گذشته تنها در شهر کابل سه رویداد ترور رخ داده است که در نتیجه آن یک تن کشته سه تن زخمی شده اند.

پیش از این کمیسیون حقوق بشر به تاریخ ۸ دلو در گزارشی گفته بود که با استفاده از ترور و قتل های هدفمند عمدتا کارمندان ملکی دولت، خبرنگاران، اعضای جامعۀ مدنی، علمای دینی، ‌شخصیت‌های متنفذ‌ و سرشناس، اعضای شورای ملی و مدافعان حقوق‌بشر، قربانی شده‌اند.

این کمیسیون افزوده بود که در جریان سال ۲۰۲۰ میلادی در نتیجه ترورهای هدفمند در مجموع دو هزار و ۲۵۰ نفر قربانی شده که از این میان یک هزار و ۷۸ نفر کشته و یک هزار ۱۷۲ نفر زخمی شده اند.

به گفته کمیسیون حقوق بشر تلفات غیرنظامیان ناشی از ترور و قتل‌های هدف‌مند در سال ۲۰۲۰ میلادی در مقایسه با سال گذشته سه برابر بوده که بیشترین رویدادهای آن در ماه های اخیر این سال ثبت شده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید