واکنش رییس ستاد ارتش به اظهارات جنجالی مشاور امنیت ملی ایران؛ «درک تان از جنگ افغانستان نادرست است» |
واکنش رییس ستاد ارتش به اظهارات جنجالی مشاور امنیت ملی ایران؛ «درک تان از جنگ افغانستان نادرست است»

واکنش رییس ستاد ارتش به اظهارات جنجالی مشاور امنیت ملی ایران؛ «درک تان از جنگ افغانستان نادرست است»

۹ / دلو ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

یاسین ضیا در واکنش به اظهارات مشاور امنیت ملی ایران پس از دیدار با طالبان که گفته بود شورشیان را در مبارز با آمریکا مصصم دیده است می گوید درک مشاور امنیت ملی ایران از جنگ افغانستان نادرست.

یاسین ضیا امروز پنج‌شنبه (۹دلو) در توییتی خطاب به علی شمخانی نگاشته است «متأسفانه درک و فهم شما به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نسبت به جنگ جاری در افغانستان نادرست است.»

ضیا افزوده که گروه طالبان در برابر امریکا نه بلکه در برابر مردم افغانستان می‌جنگد.

رییس ستاد ارتش تاکید کرده که در برابر هر گروه از دشمنان مردم افغانستان با قاطعیت عمل می‌کند.

این اظهارات یاسین ضیا پس از آن مطرح شده که علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی ایران پس از دیدار با هیئت طالبان در توییتی گفته است که در ملاقات اش با هیئت سیاسی این گروه رهبران طالبان را در مبارزه با آمریکا مصمم دیده است.

شمخانی افزوده: «کسی که سیزده سال در گوانتانامو زیر شکنجه‌های آنان بوده، مبارزه با آمریکا در منطقه را کنار نگذاشته است.»

این اظهارات او با واکنش های زیادی در افغانستان همراه شده است اما یاسین ضیا نخستین مقام بلندپایه حکومتی است که در این مورد واکنش نشان داده است.

سفر هیئت طالبان به ایران

هیئت سیاسی طالبان به تاریخ ۷ دلو به ریاست ملا برادر به دعوت ایران از تهران بازدید نمودند.

نعیم وردک سخنگوی طالبان گفته است که هیئت این گروه در دیدار با مشاور امنیت ملی ایران در مورد مذاکرات بین‌الافغانی و اهمیت و راهکارهای صلح و امنیت افغانستان و منطقه گفت‌وگو کرده‌اند.

نعیم وردک همچنان مسایل مرزی، رفت‌وآمد تاجران و مسافران افغان، مشکلات مهاجران افغان در ایران و تحکیم روابط دو کشور را نیز بخشی از این دیدار گفته است.

پس از سفر هیئت طالبان به ایران وزارت خارجه افغانستان در اعلامیه ای تایید کرد که ایران از سفر هیئت طالبان، دولت افغانستان را اطلاع داده بود.

وزارت خارجه افزوده که سفر هیئت طالبان به ایران به این هدف تنظیم شده است تا تهران افزون بر شرح دیدگاه‌های خود، طالبان را درباره موجودیت اجماع منطقه‌ای برای تأمین آتش‌بس فوری، دست‌یابی به یک توافق جامع صلح در چهارچوب نظام جمهوری و حفظ ارزش‌های قانون اساسی آگاه کند.

این سفر در حالی انجام شده که هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان می گوید که از نه روز به این سو گروه طالبان آماده برگزاری نشست‌های رسمی برای بحث روی ختم جنگ و تأمین صلح نشده اند.

پیش تر شورای امنیت ملی افغانستان نیز گفته بود به نظر می‌رسد که طالبان از نتایج مذاکرات صلح ترسیده و به جای مذاکره به سفرهای خارجی روی آورده اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید