امرالله صالح گزارش قاچاق پول از میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی را بی‌اساس خواند |
امرالله صالح گزارش قاچاق پول از میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی را بی‌اساس خواند

امرالله صالح گزارش قاچاق پول از میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی را بی‌اساس خواند

۷ / دلو ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری گزارش دفتر بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در مورد قاچاق پول از میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در کابل را شایعه خوانده و رد کرده است.

دفتر بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) یک‌شنبه شب گزارشی را منتشر کرد که از قاچاق غیرقانونی پول نقد از میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی حکایت داشت.

در این گزارش آمده بود که قاچاق پول از ترمینال‌های ویژه‌ی میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی ادامه دارد و مسئولان این میدان هوایی برای کنترل آن تلاش کافی نکرده‌اند.

در پی این گزارش آقای صالح صبح امروز سه‌شنبه (۷ دلو) در صفحه‌ی فیس‌بوک خود نوشته است که گزارش‌ها در مورد قاچاق پول از میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی بی‌اساس و جعل است، اما پول به‌صورت “سرسام آور” از مرزهای ضعیف افغانستان به بیرون قاچاق می‌شود.

به گفته‌ی او، صرافان حدود یک سال است که با مراجعه‌ی مکرر به دولت می‌خواهند که بیرون شدن پول از کشور رسمیت یابد، اما از آن‌جایی‌که دولت افغانستان قانون ضد پول‌شویی را تصویب کرده، به این خواست صرافان پاسخ منفی داده شده است.

او نوشته است پولی که از داخل افغانستان به بیرون قاچاق می‌شود، بخش زیادی آن از پاکستان به افغانستان و از افغانستان به بیرون منتقل می‌شود. او تأکید کرده است که خروج پول از بندرهای رسمی و غیررسمی یک واقعیت تلخ است که دولت تا کنون نتوانسته است آن‌را کنترل کند.

معاون اول ریاست‌جمهوری گفته است: “قانون ضد پول‌شویی درحالی‌که مزایای زیاد دارد، اما باعث شده است که دولت کم‌ترین اشراف بر مارکت موازی و سیاه داشته باشد. مارکت موازی یعنی غیررسمی که اکنون برای آن مقرره نداریم، در بعضی ساحات و بعضی موارد بزرگ‌تر از مارکت رسمی است.”

این گفته ها در حالی مطرح شده است که براساس گزارش سیگار، مسافران عادی در حال حاضر در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی از پنج ایست بازرسی عبور می‌کنند، درحالی که اموال مسافران «VIP» فقط یک بار چک می‌شود.

این گزارش همچنان گفته است که چمدان‌های کسانی که از درب «VVIP» میدان هوایی عبور می‌کنند، اصلا بررسی نمی‌شوند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید