زنگ خطر برای توافقنامه صلح آمریکا و طالبان؛ دولت بایدن این توافق نامه را بررسی می کند |
زنگ خطر برای توافقنامه صلح آمریکا و طالبان؛ دولت بایدن این توافق نامه را بررسی می کند

زنگ خطر برای توافقنامه صلح آمریکا و طالبان؛ دولت بایدن این توافق نامه را بررسی می کند

۱ / دلو ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

همزمان با روی کار آمدن دولت جدید در ایالات متحده و اعلام بررسی توافقنامه صلح آمریکا و طالبان، افغانستان خواهان ادامه همکاری های کابل واشنگتن بر اساس توافقنامه های امضا شده میان دو طرف شده است.

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در یک مصاحبه تازه با شبکه بی‌بی‌سی گفته است که واشنگتن و کابل توافقنامه‌های مختلف همکاری بین هم دارند و حکومت افغانستان از دولت جدید آمریکا خواهان ارج گذاری به این توافقنامه هاست.

صالح تاکید کرده: «آنها توافقنامه شراکت ستراتیژیک و توافق دوجانبه را امضاء کرده اند. براساس آن، آنها به حکومت افغانستان اطلاع می‌دهند و در مورد خروج مناسب و منظم نیروها با حکومت افغانستان کار می‌کنند.»

او افزوده که ماموریت آمریکایی ها در افغانستان هنوز پایان نیافته و خروج نیروهایی آمریکایی خطر خشونت بیشتر را به دنبال دارد.

معاون اول ریاست جمهوری خاطرنشان کرده که اعتماد به طالبان بدون وارد کردن سازوکار راستی آزمایی اشتباه مهلک خواهد بود.

از سویی هم وحید عمر مشاور رییس‌جمهور و رییس اداره ارتباطات عامه و استراتژیک ریاست‌جمهوری امروز چهارشنبه (۱دلو) در نشست خبری گفت که روابط آمریکا و افغانستان فراز و نشیب  نداشته اما رابطه حکومت قبلی امریکا با یک تعداد زیاد از کشورها متحول بوده است.

عمر افزود که کابل امیدوار است تا رابطه افغانستان و امریکا بر اساس دو موافقتنامه امضا شده میان کابل ـ واشنگتن پیش برود.

عمر تاکید کرد: «امیدوار هستیم که حکومت جدید امریکا با مشوره، تفاهم، با تدبیر تر در سطح دنیا به خصوص در افغانستان با هم کار کنیم. ما این امیدواری را داریم که حکومت جدید آمریکا در این قسمت در فضای بین المللی، در ممنطقه و در افغانستان با درک تر با تدبیر تر و استراتیژیک تر عمل کند.»

حکومت بایدن توافقنامه صلح آمریکا و طالبان را بررسی می کند

همزمان با این اظهارات آنتونی بلینکن که از سوی جو بایدن نامزد وزارت خارجه آمریکا شده روز گذشته در جلسه تایید صلاحیت هایش در مجلس سنای آمریکا گفته است که او توافق دولت ترامپ با طالبان را ارزیابی خواهد کرد.

بلینکن تاکید کرده: «ما می خواهیم به این جنگ به اصطلاح ابدی پایان دهیم. می خواهیم نیروهایمان را برگردانیم. می خواهیم تا حدودی ظرفیت برخورد با هرگونه بازگشت تروریسم که اصلا برای آن به آنجا رفتیم را حفظ کنیم.»

او با بیان اینکه در مورد جزییات توافقنامه صلح آمریکا و طالبان نمی داند افزوده که این توافقنامه باید به دقت بررسی شود تا بداند که در مورد چه چیزهایی مذاکره شده است.

بلینکن همچنان خاطرنشان کرده که بعید به نظر می رسد مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان بدون حفظ دستاورد های ۲۰ سال گذشته این کشور و نیز حقوق زنان نتایج قابل دوام داشته باشد.

بر اساس توافقنامه صلح آمریکا و طالبان که به تاریخ ۱۰ حوت سال گذشته در دوحه امضا شده بود آمریکا متعهد شده که تمامی نیروهایش را تا ماه مه ۲۰۲۱ از افغانستان خارج می کند و طالبان نیز متعهد شده است اجازه عملیات از خاک افغانستان را به گروه های افراط‌گرا نمی دهد.

با وجود مخالفت حکومت افغانستان با برخی از مواد این توافقنامه، دولت ترامپ شمار نیروهای آمریکایی از افغانستان را به دو هزار ۵۰۰ نفر کاهش داده است.

اما در این سو گروه طالبان بارها از حکومت جدید آمریکا به رهبری جوبایدن خواسته است که به توافقنامه صلح آمریکا و طالبان پایبند بمانند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید