در میانه مذاکرات بین الافغانی؛ ناتو بر ادامه همکاری هایش با نیروهای امنیتی افغانستان تاکید کرد |
در میانه مذاکرات بین الافغانی؛ ناتو بر ادامه همکاری هایش با نیروهای امنیتی افغانستان تاکید کرد

در میانه مذاکرات بین الافغانی؛ ناتو بر ادامه همکاری هایش با نیروهای امنیتی افغانستان تاکید کرد

۲۹ / جدی ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

در تداوم روند مذاکرات بین الافغانی صلح و کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو می گوید که پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) به ادامه همکاری هایش با نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می دهد.

ینس استولتنبرگ امروز دوشنبه (۲۹جدی) در توییتی نگاشته است که او با رییس جمهورغنی در باره روند صلح افغانستان گفتگو کرده است.

دبیر کل ناتو ضمنِ تاکید بر همکاری با نیروهای امنیتی افغانستان، افزوده که موضع این پیمان تغییر نکرده و حضور این نیروها بر اساس شرایط است.

آقای استولتنبرگ تاکید کرده: «ما به همکاری مان با نیروهای امنیتی افغان ادامه می دهیم تا افغانستان هیچگاهی به پناهگاه امن هراس افکنی جهانی مبدل نشود».

ارگ ریاست جمهوری تاکنون در مورد این گفتگوی تلیفونی چیزی نگفته است.

در همین حال ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای گفته است که رییس جمهور غنی قبل از ظهر امروز با سکات موریسن نخست وزیر آسترالیا در تماس تیلفونی در مورد روابط دوامدار افغانستان و آسترالیا و پروسه صلح گفتگو کرده و خشونت جاری از سوی طالبان را مردود دانسته است.

ارگ افزوده که نخست وزیر آسترالیا حملات هدفمند اخیر را محکوم کرده گفته است که طالبان باید آتش بس را که خواست مردم افغانستان است بپذیرند.

او تاکید کرده که آسترالیا از پروسۀ صلح به رهبری و مالکیت افغان ها که در آن ارزش ها و دستاوردهای دو دهه گذشته نه تنها حفظ شود بلکه تقویت و ادامه یابد، حمایت می کند.

ناتو در حالی به حضور نیروهایش در افغانستان و همکاری با نیروهای امنیتی افغانستان بر اساس شرایط و ادامه همکاری هایش تاکید کرده که خشونت ها در افغانستان افزایش یافته و وزارت دفاع آمریکا چندی قبل اعلام کرده بود که شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان به دو هزار ۵۰۰ نفر کاهش یافته است.

کندی در روند مذاکرات بین الافغانی

با وجود گذشت دو هفته از حضور هیات‌های مذاکره‌کننده حکومت افغانستان و طالبان در دوحه، روند مذاکرات بین الافغانی به کندی به پیش می رود.

هرچند تا اکنون گروه ‌های تعیین‌شده دو طرف دو بار دیدار کرده اند، اما هنوز برای ترتیب آجندای گفتگوهای صلح به نتیجه‌ای دست نیافته اند.

تیم های مذاکره کننده حکومت افغانستان و گروه طالبان به تازگی گفته اند که شام روز گذشته رییسان هیئت مذاکره کننده دو طرف نشست کرده اند.

آنان افزوده اند که در این نشست بحث‌های بیشتر روی موضوع اجندا صورت گرفته است.

در همین حال گزارش ها می‌رساند که اولویت گفتگوهای صلح برای ادامه این روند که از سوی حکومت افغانستان تعیین شده در اختیار هیئت طالبان قرار گرفته اما هیئت طالبان تا حال برنامه خود را به جانب دولت ارائه نکرده است.

گفته می شود که تغییر در حکومت ایالات متحده و روی کارآمدن عنقریب حکومت جدید یکی از دلایل اساسی است که منجر به کندی مذاکرات بین الافغانی شده است.

مجلس نمایندگان نیز امروز از کندی روند صلح انتقاد کرده است. میر رحمان رحمانی، رییس مجلس گفت که پیچیدگی گفتگوها، تاخیر در ترتیب آجندا، بی‌علاقگی هیات طالبان، موقف‌گیری‌های مرموز و آمادگی هر دو طرف برای آغاز جنگ‌های ویرانگر از جمله مواردی است که روند صلح را دشوار ساخته است.

رحمانی همچنان نبود اجماع سیاسی داخلی، پراکندگی کار هیئت رهبری شورای عالی مصالحه در نبود طرح ملی نجات کشور را از جمله مواردی خواند که روند مذاکرات بین الافغانی را با مشکل مواجه کرده است.

او از از جامعۀ جهانی خواست که در پیشبرد مذاکرات صلح و رسیدن به نتیجۀ مطلوب افغانستان را بیشتر از پیش کمک کند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید