کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان؛ کابل: تغییر در شمار نیروهای خارجی بر وضعیت جنگی تاثیری ندارد |
کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان؛ کابل: تغییر در شمار نیروهای خارجی بر وضعیت جنگی تاثیری ندارد

کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان؛ کابل: تغییر در شمار نیروهای خارجی بر وضعیت جنگی تاثیری ندارد

۲۷ / جدی ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

پس از آن که وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان به دو هزار ۵۰۰ نفر کاهش یافته شورای امنیت ملی کاهش و افرایش  این نیروها را بر وضعیت جنگ بی تاثیر می خواند اما گروه طالبان از آن استقبال کرده است.

رحمت الله اندر سخنگوی دفتر شورای امنیت امروز شنبه (۲۷جدی) در واکنش به کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان در پیام ویدیویی گفته است که هم‌اکنون ۹۶ درصد عملیات توسط نیروهای امنیتی و دفاعی افغان راه‌اندازی می‌شود.

او تاکید کرده که به این دلیل افزایش و کاهش نیروهای خارجی تآثیر منفی بر وضعیت جنگ در افغانستان ندارد.

از سویی هم محمدنعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توییتی گفته است که خروج بیشتر نیروهای آمریکایی از افغانستان که روز گذشته اعلام شده گامی عملی در جهت توافق دوحه و دستیابی به موفقیت است.

محمد نعیم تاکید کرده که عملی شدن توافقنامه گروه طالبان و آمریکا به نفع دو کشور است و این گروه به تعهدات شان در توافقنامه پایبند است.

کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان

افغانستان پس از آن به کاهش نیروهای آمریکایی واکنش نشان داده است که روز گذشته وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) اعلام کرده بود که شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به ۲۵۰۰ نفر کاهش یافته است.

کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع امریکا خاطرنشان کرد که این شمار نیروها برای مأموریت مبارزه با تروریزم امریکا و تصمیم این کشور با شرکای ناتو برای حمایت از نیروهای امنیتی افغان که برای تأمین صلح در کشورشان کار می‌کنند، سودمند است.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا تاکید کرده که کاهش نیروهای آمریکایی براساس هدایت دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا مطابق برنامه اعلام شده صورت گرفته است.

آقای میلر حدود دو ماه پیش اعلام کرده بود که شمار نیروهای امریکایی در افغانستان تا پانزدهم جنوری ۲۰۲۱ میلادی از ۴۵۰۰ نفر به ۲۵۰۰ تن کاهش خواهد یافت.

این در حالی است که به تازگی کنگره‌ی امریکا قانونی را تصویب کرده که براساس آن خروج نیروهای بیشتر از افغانستان بدون تأیید کنگره غیرقانونی است.

کاهش نیروهای امریکایی و خروج آنها از افغانستان براساس توافق‌نامه امریکا – طالبان که در دهم حوت سال گذشته امضا شد صورت گرفته و بر مبنای این توافق نیروهای امریکایی تا ماه می سال جاری میلادی به صورت کامل از افغانستان خارج می‌شوند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید