عدد بد؛ 39 از میان نمبرپلیت های افغانستان حذف می شود |
عدد بد؛ ۳۹ از میان نمبرپلیت های افغانستان حذف می شود

عدد بد؛ ۳۹ از میان نمبرپلیت های افغانستان حذف می شود

۲۵ / جدی ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری می گوید مراجعین به ریاست ترافیک برای عبور از عدد ۳۹ وابا ورزی از اخذ پلیت با آن شماره تا سه صد دالر رشوه می دهند و این عدد به گاو شیری برای بعضی از افراد تبدیل شده است.

آقای صالح امروز پنج‌شنبه (۲۵جدی) در گزارش جلسه شش و نیم اش نگاشته است که برای عبور از عدد ۳۹ و ابا ورزی از اخذ پلیت با این شماره تا سه صد دالر رشوه پرداخت شده که به گفته او در این مورد اسناد در اختیار ندارد اما این موضوع واقعی است.

صالح افزوده: «از اینکه عدد سی و نه به گاو شیری برای بعضی از افراد مخل و کارشکن تبدیل شده است به ریاست ترافیک هدایت داده می شود که در توزیع پلیت برای موتر ها در سراسر افغانستان این عدد را برای ابد حذف نمایند.»

او تاکید کرده که به زودی این موضوع را به ریاست جمهوری پیشنهاد می کند و سر از روز شنبه نباید کسی بخاطر عدد ۳۹ سرگردان و یا مجبور به رشوه دهی شود.

به گفته او این هشداریه باید جدی گرفته شده و اجراات شود.

صالح خاطرنشان کرده که بر اساس گزارش مدیریت ترافیک کابل سر از روز یکشنبه هفته آینده توزیع اسناد امنیتی برای موترهای دست غلط آغاز می شود.

او اضافه کرده که این اسناد به موتر های دست غلط مشهور به دست پاکستان اجازه می دهد که در شهر زیر شرایط سخت شامل عدم تغییر رنگ، عدم خرید و فروش، پرداخت ۱۰ هزار در سال اول، ۲۰ هزار در سال دوم و نیز پرداخت ۳۰ هزار در سال سم به دولت بخاطر عبور و مرور فعالیت کنند.

معاون اول ریاست جمهوری در حالی تصمیم به حذف عدد ۳۹ از ریاست ترافیک گرفته است که این در افغانستان عدد «بد» به حساب می اید و همواره جنجال افرین بوده است.

در جامعه افغانستان موترهای را که پلیت آن عدد ۳۹ داشته باشد به سخت خرید و فروش می شود.

حساسیت که برای عدد ۳۹ در افغانستان وجود دارد این است که عدد نماد «بی‌غیرتی» و «بی ناموسی» است و برای بار اول این ذهنیت منفی در مورد عدد ۳۹ در ولایت هرات شایع شده و بعد از آن در سایر مناطق هم گسترش پیدا کرده است.

اینن عدد در جلسات مهم مانند لویه جرگه نیز جنجال افرین بود. این عدد برای نخستین بار به صورت عمومی در لویه جرگه مشورتی سال ۱۳۹۲ مشکل ساز شد، جایی که در تشکیل ۴۰ کمیته، هیچ کسی قبول نکرد عضو کمیته ۳۹ شود و به این ترتیب، ۴۱ کمیته بدون کمیته ۳۹ تشکیل شد.

تاکنون آمار دقیق از از خساره این عدد به اقتصاد افغانستان وجود ندارد اما آماری که در سال ۱۳۹۳ منتشر شد در آن حکومت افغانستان اعلام کرد که خود‌داری مردم از گرفتن شماره‌ی پلیت ۳۹ باعث کاهش یک میلیارد افغانی ‌از درآمد دولت شده است.

رویداد های امنیتی کابل

معاون اول ریاست جمهوری در خصوص رویدادهای امنیتی در کابل نگاشته است که ذبیح الله مشهور به بنگی و بسم الله دو نفر از باند چهار نفری که افسر قطعات خاص را روز گذشته در ناحیه پنجم ترور کرده بود بازداشت شده است.

صالح افزوده که تاکنون دلیل و انگیزه این ترور معلوم نیست و دو نفر از عاملین آن هنوز فراری اند.

او تصریح کرده که ریاست امنیت ملی کابل یک فرد را در حال جاسازی میان مقناطیسی بازداشت کرده است.

معاون اول ریاست جمهوری تاکید کرده که تجربه نشان می دهد که بکار گیری «رابر» در بعضی از حصص موتر ماین چسپکی را کاملا بی اثر می کند و چسپ آن از کار می افتد.

او تصریح کرده که رویه مسوولین هرات با هیات اعزامی دادستانی کل از کابل بمنظور امتحان از منسوبین غیر مسلکی «خشک و سرد» بوده و این موضوع را بررسی می کند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید