تاریکی پایتخت؛ نشست ها با مسوولان برق ازبیکستان بی نتیجه بوده است |
تاریکی پایتخت؛ نشست ها با مسوولان برق ازبیکستان بی نتیجه بوده است

تاریکی پایتخت؛ نشست ها با مسوولان برق ازبیکستان بی نتیجه بوده است

۱۸ / جدی ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

پس از قطع برق وارداتی از سوی ازبیکستان و ادامه تاریکی در پایتخت شرکت برشنا اعلام کرده است که نشست ها به منظور حل مشکلات برق با مسوولان برق ازبیکستان نتیجه‌ای در پی نداشته است.

شرکت برشنا شب گذشته اعلام کرده است که هیئت رهبری این شرکت پس از قطع برق وارداتی ازبیکستان به افغانستان و یافتن راه‌حل‌های بدیل به منظور حل آن نشست اضطراری برگزار کرده است.

این شرکت به نقل از صفی الله احمدزی سرپرست ریاست تجارتی و ریاست عمومی اجرائی برشنا گفته است ازبیکستان یک سرکت برق را به تاریخ ۱۶ جدی و سرکت دومی را به ساعت ۴:۲۴ همان روز به دلیل عارضه تخنیکی در دستگاه ۹۰۰ میگاوات برق آن کشور قطع کرده است.

احمدزی افزوده برای حل این مشکل از دو روز قبل تاکنون با مسوولان برق ازبیکستان و سفیر افغانستان در آن کشور در تماس بوده اما به نتیجه‌ای نرسیده است.

رییس اجرایی شرکت برشنا تاکید کرد: «در مورد راه‌های بدیل انتقال برق ترکمنستان از طریق ازبیکستان، صحبت با جانب تاجیک پیرامون افزایش میزان برق نیز کار صورت گرفته ولی تاکنون از سوی مقام‌های دو کشور پاسخ مثبت دریافت نگردیده است.»

به گفته او این موضوع با ریاست جمهوری برای دریافت همکاری ها نیز شریک شده و نیز با وزارت خارجه افغانستان برای همکاری گفتگو شده است.

تاریکی پایتخت

افغانستان ۴۶۰ میگاوات برق از ازبیکستان وارد می‌کند که تنها ۳۰۰ میگاوات آن به کابل اختصاص داده شده است. با قطع برق ازبیکستان شهر کابل بشمول ۱۳ ولایت دیگر دچار کمبود شدید انرژی برق شده است.

شرکت برشنا تاکید می کند که برای تامین انرژی برق از منابع داخلی توانسته است تا ۳۲۶ میگاوات برق شامل ۸۲ میگاوات از بند برق نغلو، ۲۲ میگاوات از سروبی، ۴۰ میگاوات از ماهیپر، ۸۰ میگاوات برق حرارتی ترخیل و ۱۰۲ میگاوات برق وارداتی چمتله تامین کند.

این شرکت خاطرنشان کرده که هیئت رهبری شرکت برشنا با تاجیکستان نیز گفتگو کرده است تا ۱۰۰ میگاوات برق وارداتی تاجیکستان الی رفع مشکل تخنیکی برق ازبیکستان افزوده شود.

افغانستان ۴۵۰ میگاوات برق از ازبکستان وارد می‌کند اما گفته می شود که ازبکستان به دلیل نیاز داخلی خود صدور برق به افغانستان را ۱۵۰ میگاوات کاهش داده است.

افغانستان در حال حاضر حدود ۱۶۰۰ میگاوات برق نیاز دارد که ۷۰ درصد آن را از ازبیکستان، ترکمنستان، تاجیکستان و ایران وارد و ۳۰ درصد دیگر را از منابع داخلی تولید می‌کند.

تاریکی پایتخت با واکنش گسترده شهروندان نیز همراه شده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید