دومین روز نشست کمیته‌ی رهبری شورای مصالحه؛ عبدالله: دور دوم مذاکرات در قطر آغاز می شود |
دومین روز نشست کمیته‌ی رهبری شورای مصالحه؛ عبدالله: دور دوم مذاکرات در قطر آغاز می شود

دومین روز نشست کمیته‌ی رهبری شورای مصالحه؛ عبدالله: دور دوم مذاکرات در قطر آغاز می شود

۷ / جدی ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

ریاست شورای عالی مصالحه اعلام کرده است که در دومین روز نشست کمیته‌ی رهبری این شورا به ریاست عبدالله عبدالله فیصله شده که دور دوم مذاکرات بین الافغانی در زمان تعیین شده‌ی آن در قطر آغاز می شود.

در اعلامیه شورای مصالحه آمده است که در دومین روز نشست کمیته رهبری که امروز یک‌شنبه (۷جدی) برگزار شده تمام اعضای جلسه روی چگونگی شروع مذاکرات در زمان تعیین شده، اولویت‌بندی آجندا در مذاکره، تقویت هیئت مذاکره کننده، تقویه‌ی روحیه اتحاد و اجماع ملی و همه‌شمول بودن روایت صلح گفتگو کرده اند.

شورای مصالحه افزوده که اهمیت و ضرورت فوری آتش‌بس، توقف کشتار و خون‌ریزی مردم افغانستان، حقوق اساسی شهروندان و آزادی بیان نیز از بحث های این نشست بوده که روی آن گفتگو شده است.

این شورا خاطرنشان کرده که اعضای جلسه با توافق نظر فیصله کرده اند که هیئت مذاکره‌کننده‌‌، مورد حمایت و اعتماد جمهوری اسلامی افغانستان است و تنها این هیئت از جمهوری اسلامی افغانستان و شهروندان نمایندگی می‌کند.

به نقل از اعلامیه شورای مصالحه در این نشست کمیته رهبری این شورا همچنان فیصله شده است که یک کمیته تخنیکی ایجاد ‌شود تا قبل از حرکت هیئت مذاکره کننده برای دور دوم مذاکرات، اولویت‌های جمهوری اسلامی افغانستان را ترتیب و تدوین و بعد از تأیید کمیته‌ی رهبری، به عنوان رهنمود حمایتی برای هیئت مذاکره‌کننده، از آن استفاده شود.

عبدالله عبدالله رییس شورای مصالحه در این نشست گفته است که کشورهای حمایت کننده و تسهیل کننده‌ی صلح که برای میزبانی دور بعدی مذاکرات اعلان آمادگی بودند اما به دلیل دشواری‌ها و محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا از میزبانی این دور مذاکرات توسط قطر حمایت شان را اعلام کراده اند.

عبدالله تاکید کرده که دور بعدی مذاکرات در قطر برگزار می شود.

‌موافقت ارگ با برگزاری مذاکرات در دوحه

همزمان با این و پس از اختلاف ها ارگ ریاست جمهوری نیز با برگزاری دور دوم مذاکرات بین الافغانی در دوحه قطر موافقت کرده است.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری در توییتی نگاشته است: «براساس درخواست روسای محترم هیات مذاکره کننده و شورای عالی مصالحه، مشوره گروه حامیان بین‌المللی و به منظور جلوگیری از تعطل در دور دوم مذاکرات، رییس جمهور افغانستان توافق کردند تا دور بعدی مذاکرات در قطر انجام شود».

صدیقی افزوده که تاکید حکومت بر انجام دورهای بعدی مذاکرات در داخل افغانستان پا برجا است.

این در حالی است که رییس جمهور غنی با عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در ارگ امروز یک‌شنبه دیدار و در مورد زمان و مکان مرحله بعدی مذاکرات گفتگو کرده اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید