۵ چیز که ترتیب تولد یک کودک در مورد آینده او پیش بینی می‌کند |
۵ چیز که ترتیب تولد یک کودک در مورد آینده او پیش بینی می‌کند

۵ چیز که ترتیب تولد یک کودک در مورد آینده او پیش بینی می‌کند

مترجم

سارا فیضی
مترجم

۲۹ / قوس ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

ترتیب تولد فرزندتان ممکن است سرنخی از آینده او به شما بدهد. دانشمندان بر این باورند که ترتیب تولد می‌تواند حتی در بزرگسالی اثرات طولانی مدت داشته باشد.

تاریخچه ترتیب تولد

آلفرد آدلر پیشگام ایده ترتیب تولد در دهه ۱۸۰۰ بود. مطالعات وی نشان داد که موقعیت و ترتیب تولد کودک، بر شخصیت او تأثیر می‌گذارد. تحقیقات بعدی نشان داد که ترتیب تولد بر هوش و انتخاب شغل و تا حدودی موفقیت افراد در بزرگسالی تأثیر می‌گذارد. البته ترتیب تولد به اندازه نحوه برخورد کودک با والدین و خواهر و برادرشان موثر نیست، به علاوه، عوامل دیگری (مانند فاصله تولد، جنسیت، ویژگی‌های جسمانی، دوقلو بودن) نیز بر شخصیت کودک تأثیر می‌گذارند.

پس از چند مطالعه مبحث ترتیب تولد، محققان اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که ممکن است تاثیر آن بر شخصیت یا آینده شما آنقدری که تصور می‌شد، عظیم نباشد. بسیاری از تحقیقات انجام‌شده در مورد ترتیب تولد با نتایج تحقیقات امروز مطابقت ندارد. یافته های علمی جدید در مورد ترتیب تولد ثابت می‌کند که تأثیر آن کمتر از فرزندپروری یا محیط است.

مطلب مرتبط: اینکه فرزند چندم خانواده هستید، روی شخصیت شما تاثیر می گذارد

بنابراین، چه چیزی را باور کنیم؟ اگر بعد از سال ۲۰۱۵ درباره موضوع ترتیب تولد تحقیق کنید، می‌بینید که دانشمندان از این فکر که ترتیب تولد بر زندگی کودک تأثیر می‌گذارد دور می‌شوند. مطالعات قبل از ۲۰۱۵ نیز از نظریه ترتیب تولد پشتیبانی می‌کنند. اتفاق نظر کلی این است که تحقیقات مربوط به ترتیب تولد قدیمی باید با کمی تردید دیده شود زیرا نمی‌توان آنها را به طور کامل اثبات کرد.

در اینجا فهرستی می‌بینید از مواردی که براساس ساختار خانواده می‌توانند بر آینده فرزند شما تأثیر بگذارند.

۱. آلرژی‌ها

در یک مطالعه معلوم شد بین ترتیب تولد و احتمال ابتلا به تنگی نفس رابطه‌ای وجود دارد. در کودکانی که در ترتیب تولد جزوِ آخری‌ها هستند، خطر ابتلا به تنگی نفس در اوایل کودکی افزایش می‌یابد. وقتی کودک به سن مدرسه رسید، خطر کاهش یافت. بنابراین، محققان فکر می‌کنند که تأثیر ترتیب تولد بر نوع بیماری آلرژیک ممکن است فقط در اوایل کودکی باشد.

مطلب مرتبط: شیوه پیام دادن شما، چیزهای زیادی از شخصیت تان می گوید!

۲. هوش و خرد

کودک اول از یک برخورد تبعیض‌آمیز از سوی والدینش برخوردار است. این برخورد یک به یک می‌تواند اندکی بر عقل کودک تأثیر بگذارد. محققان بر این باورند که والدین به دلیل داشتن وقت و انرژی بیشتر تحریکات ذهنی بیشتری را برای فرزندشان فراهم می‌کنند. در نتیجه، مغز کودک با چالش‌های بیشتری روبروست.

مطلب مرتبط: این ۱۰ زبان بدن رازهایی را از شخصیت شما فاش می کنند

۳. رفتار کمال‌گرا

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که بچه‌های اول بیشتر اهل کمال‌گرایی هستند. برای این بچه‌ها، حضور والدین قوی است. بنابراین، تصور می‌شود که میل به کمالگرایی می‌تواند به دلیل تأثیر والدین باشد زیرا آنها فقط یک کودک دارند و هیچ کم و کاستی برایش نمی‌گذارند. معلوم شده که کودکان اول خواسته‌های شخصی و اجتماعی بیشتری را روی دوش می‌کشند، روندی که منجر به رفتار کمال‌گرایانه می‌شود.

مطلب مرتبط: ۷ ویژگی یک شخصیت قدرتمند که می توانید در خود پرورش دهید

۴. مدیر عامل شدن

یک مطالعه از موسسه ملی بهداشت انگلیس در جون سال ۲۰۲۰، در مورد این موضوع که آیا احتمال دارد فرزند اول مدیر عامل یک شرکت شود یا نه، تحقیق کرد. محققان دریافتند که این امر اغلب نه به دلیل توانایی شناختی بالاتر، بلکه بیشتر به دلیل مزایایی که فرزند اول از سوی والدیش دریافت می‌کند، صادق است.

باید اشاره کرد که گاهی هنجارهای اجتماعی حکم می‌کنند که به اولین فرزند شغل خانوادگی داده شود. با این حال تصور می‌شود بزرگترین عامل موثر در زندگی کودک به جای ترتیب تولد، محیط تربیتی و انتخاب والدین برای اوست. به نظر می‌رسد که این‌ها تأثیر بیشتری در انتخاب شغل دارند.

مطلب مرتبط: ۱۰ بیماری و اختلال که می تواند شخصیت شما را تغییر دهد

۵. لاغری

ترتیب تولد می‌تواند با لاغری ارتباط داشته باشد. در چین، دانشمندان در اواخر آگست سال ۲۰۲۰ یک مطالعه انجام دادند تا بفهمند آیا بین تعداد خواهر و برادرها، ترتیب تولد و لاغر بودن ارتباطی وجود دارد. نتایج نشان داد که هرچه تعداد خواهر و برادرها و ترتیب تولد افزایش می‌یابد، احتمال لاغری کودک نیز افزایش می‌یابد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید