اپیدمی خاموش؛ مسوولان در وزارت صحت: بیماری ایدز در افغانستان به سرعت در حال انتشار است |
اپیدمی خاموش؛ مسوولان در وزارت صحت: بیماری ایدز در افغانستان به سرعت در حال انتشار است

اپیدمی خاموش؛ مسوولان در وزارت صحت: بیماری ایدز در افغانستان به سرعت در حال انتشار است

۱۱ / قوس ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

همزمان با روز جهانی ایدز (اچ آی وی) وحید مجروح معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت می گوید بیماری ایدز به حیث یک اپیدمی خاموش در کشورهای جهان سوم بخصوص افغانستان به سرعت در حال انتشار است.

آقای مجروح امروز سه‌شنبه (۱۱قوس) در گرامی داشت از روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز گفت آمار افراد مبتلا به بیماری ایدز در افغانستان بیشتر از آن است که توسط سازمان صحی جهان و دفتر ملل متحد در بخش مبارزه با ایدز به نشر رسیده است.

او استفاده کنندگان مواد مخدر، موج دوم ویروس کرونا، فقر، ازدیاد معتادین مواد مخدر، نپذیرفتن افراد بیمار از طرف خانواده ها و سطح پایین آگاهی مردم را از جمله چالش ها در زمینه ازدیاد افراد مصاب به بیماری ایدز در کشور عنوان کرد.

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت به خاطر جلوگیری از ازدیاد بیماران ایدز، خواهان بسیج ملی ارگان های ذیدخل، استفاده موثر از منابع دست داشته، آگاهی دهی و هماهنگی بیشتر بین ادارات، ایجاد مراکز صحی بیشتر تداوی بیماران ایدز در ولایت ها و برنامه های مشخص مبارزه با بیماری ایدز در افغانستان شده تاکید کرد که در این راستا تلاش های وزارت صحت‌ ادامه دارد.

از سوی هم نماینده سازمان جهانی صحت در این مراسم گفت که اداره سازمان صحی جهان متعهد است تا وزارت صحت‎عامه را در امر مبارزه با بیماری ایدز و بخش های دیگر صحی کمک تخنیکی و مالی کند.

ثبت بیش از ۳ هزار ابتلا به بیماری ایدز در افغانستان

وزارت صحت عامه در حالی از روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز تجلیل می کند که بر اساس آمار این وزارت از سال ۱۹۸۹ الی اخیر سال ۲۰۲۰ میلادی به صورت مجموعی سه هزار ۳۳ واقعه ایدز در افغانستان ثبت شده است.

بر اساس این آمار در میان این مجموع مبتلایان به بیماری ایدز ۷۵ درصد آن را مردان و ۲۵ درصد آن را زنان تشکیل می دهد.

آمار وزارت صحت همچنان نشان می دهد که که در میان سه هزار ۳۳ فرد مبتلا به ایدز ۱۷۶ تن آنان اطفال زیرسن ۱۵ سال اند.

وزارت صحت در حالی این آمار را بیرون داده است که آماز سازمان صحی جهان و اداره ملل متحد در بخش مبارزه با ایدز شمار مبتلایان به این بیماری را در افغانستان هفت هزار ۷۹۴ نفر تخمین زده اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید