صدور فرمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان؛ غنی با وزیر دفاع آمریکا گفتگوی تلیفونی کرد |
صدور فرمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان؛ غنی با وزیر دفاع آمریکا گفتگوی تلیفونی کرد

صدور فرمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان؛ غنی با وزیر دفاع آمریکا گفتگوی تلیفونی کرد

۲۸ / عقرب ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

همزمان با صدور فرمان دونالد ترامپ مبنی بر خروج نزدیک به نیمی از نظامیان آمریکایی از افغانستان ارگ ریاست جمهوری می گوید رییس جمهور غنی با کریستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع آمریکا گفتگوی تلیفونی داشته است.

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده که آقای غنی در تماس تیلفونی با‌ کریستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع امریکا در رابطه به روابط دوکشور و پروسه صلح گفتگو کرده است.

در خبرنامه ارگ آمده است که سرپرست وزارت دفاع در این تماس تیلفونی برکیفیت حمایت دوامدار نیروهای نظامی امریکا از افغانستان تاکید کرده است.

به نقل از این اعلامیه در جریان این گفتگوی تلیفونی مایک میلی رییس ستاد ارتش آمریکا نیز حضور داشته است.

خروج نزدیک به نیمی نیروهای آمریکایی از افغانستان

این گفتگوی تلیفونی ساعتی پس از آن انجام شده است که وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که بربنیاد دستور دانلد ترمپ، رییس‌جمهور این کشور نیروهای این کشور در افغانستان به دو هزار ۵۰۰ نفر تا ۱۵ ماه جنوری سال ۲۰۲۱ کاهش می یابد.

دونالد ترامپ دستور داده که دو هزار نظامی آمریکایی از افغانستان و نیز ۵۰۰ نظامی این کشور از عراق به امریکا برگردانده شوند.

کرستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا ناوقت روز گذشته در نشست خبری گفته است: «تا ۱۵ جنوری شمار نظامیان ما در افغانستان به  دو هزار ۵۰۰ نفر کاهش خواهد یافت. شمار قوای ما در عراق نیز تا عین تاریخ به دو هزار ۵۰۰ نفر خواهد رسید.»
آمریکا در حال حاضر حدود چهار هزار و ۵۰۰ نظامی در افغانستان دارد.

خروج نیروهای آمریکایی پس آز ان سرعت گرفته است که آمریکا و طالبان سال گذشته در دوحه قطر توافقتنامه صلح امضا کردند که بر بنیاد آن تمام نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک می کنند.

 اطمینان و نگرانی از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

خروج نیروهای آمریکای از افغانستان با نگرانی های نیز به همراه شده است. به تازگی روز گذشته ینس استولتنبرگ سرمنشی ناتو گفته است که هیچ متحد ناتو خواهان ادامه حضور بیش از نیاز در افغانستان نیست.

او هشدار داده که بهای ترک قبل از وقت افغانستان سنگین خواهد بود.

استولتنبرگ افزوده که خطر آن می‌رود که افغانستان بار دیگر میدان فعالیت‌های تروریستان بین‌المللی شود که حملات بر کشورهای آنها را طرحریزی و سازماندهی کنند و این که داعش ممکن است خلافت شکست خورده‌اش در سوریه و عراق را در افغانستان احیا کند.

در همین حال سرپرست وزارت دفاع افغانستان که روز گذشته در مجلس نمایندگان سخنرانی می کرد گفت که نیروهای خارجی به‌گونۀ کامل از افغانستان، بیرون نخواهند شد و این امکان وجود دارد که شمار این نیروها در این کشور افزایش یابد.

او تاکید کرد که هیچ تشویشی برای بیرون شدن کامل نیروهای خارجی از افغانستان وجود ندارد و نیروهای افغان ۹۶ درصد عملیات‌ها را برعهده دارند. به گفته سرپرست وزارت دفاع تنها در ۴ درصد عملیات های آن ها به پشتیبانی هوایی نیروهای خارجی، نیاز وجود دارد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید