شک وزیر دفاع؛ فریبکاری طالبان در قطر / نتیجه مذاکرات صلح اطمینان بخش نیست |
شک وزیر دفاع؛ فریبکاری طالبان در قطر / نتیجه مذاکرات صلح اطمینان بخش نیست

شک وزیر دفاع؛ فریبکاری طالبان در قطر / نتیجه مذاکرات صلح اطمینان بخش نیست

۲۷ / عقرب ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

اسدالله خالد سرپرست و نامزد وزیر وزارت دفاع می گوید طالبان از قطر به عنوان «چال و فریب» استفاده کرده اند. او می گوید که مطمیین نیست مذاکرات نتجه دهد اما در عین حال تاکید دارد که مخالف مذاکرات نیز نیست.

اسدالله خالد امروز سه‌شنبه (۲۷عقرب) که همراه با نامزد وزیران تحصیلات عالی و عدلیه برای ارایه برنامه هایش به مجلس نمایندگان رفته بود گفت اگر «محدودیت ها و مزاحمت های» مذاکرات قطر نمی بود ارتش افغانستان دست آورد های زیادی می داشت.

خالد افزود که اداره صلح در طالبان و حامیان بین المللی آن دیده نمی شود و تا کنون مرکز های طالبان در کویته و بخش های دیگری از پاکستان فعال است.

سرپرست وزارت دفاع خاطرنشان کرد که در یک سال گذشته ۹ ولسوالی را به گونه کامل از کنترول طالبان خارج ساخته اند و ۷۰۰ نظامی و غیرنظامی را از زندان های طالبان آزاد نموده اند.

خروج نیروهای خارجی از افغانستان

اسدالله خالد در ادامه گفت که نیروهای خارجی به‌گونۀ کامل از افغانستان، بیرون نخواهند شد و این امکان وجود دارد که شمار این نیروها در این کشور افزایش یابد.

او تاکید کرد که هیچ تشویشی برای بیرون شدن کامل نیروهای خارجی از افغانستان وجود ندارد. سرپرست وزارت دفاع گفت که نیروهای افغان ۹۶ درصد عملیات‌ها را برعهده دارند و تنها در ۴ درصد به پشتیبانی هوایی نیروهای خارجی، نیاز دارند.

خالد همچنان افزود که روند جایگزین شدن هواپیماهای امریکایی به‌جای هواپیماهای روسی در نیروهای هوایی کشور ادامه دارد. او گفت که این روند تا سال ۲۰۲۴ تکمیل می شود.

درکنار این، نامزد وزرات دفاع ایجاد واحدهای تازۀ نظامی به نام «رنجر» در قول اردوها را از برنامه هایش خوانده اضافه کرد که این واحدهای تازه برای جلوگیری از مصروفیت بیشتر نیروهای کماندو تشکیل می شود.

گزارش تازه از خروج نیروهای امریکایی در افغانستان

این اظهارات نامزد وزیر و سرپرست وزارت دفاع در حالی بیان می شود که روزنامه نیویارک تایمز به نقل از مقامات نظامی امریکا گزارش داده که قراراست دونالد ترمپ، رییس‌جمهور ایالات متحده، دستور خروج هزاران نیرو را از افغانستان، عراق و سومالیا پیش از پایان دورۀ ریاست‌جمهوری‌اش تا ماه جنوری سال آینده، صادر کند.

در این گزارش آمده است که ترمپ بر خلاف مشوره مقام‌های بلندپایۀ نظامی می‌خواهد تا پایان سال روان میلادی، ۲ هزار و ۵۰۰ سرباز امریکایی را از افغانستان و عراق، به خانه‌های شان برگرداند.

با این کاهش، شمار نیروهای امریکایی درافغانستان، از ۴ هزار و ۵۰۰ تن به ۲ هزار و ۵۰۰ تن و شمار نیروهای امریکایی در عراق هم از ۳ هزار، به ۲ هزار و ۵۰۰ تن، کاهش خواهد یافت.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید