فاجعه کشتار دانشگاه کابل؛ ۱۴۲ تماس تلفنی و پیامی «جان پدر کجاستی» چگونه همدردی جهانی را به باور آورد؟ |
فاجعه کشتار دانشگاه کابل؛ ۱۴۲ تماس تلفنی و پیامی «جان پدر کجاستی» چگونه همدردی جهانی را به باور آورد؟

فاجعه کشتار دانشگاه کابل؛ ۱۴۲ تماس تلفنی و پیامی «جان پدر کجاستی» چگونه همدردی جهانی را به باور آورد؟

۱۵ / عقرب ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

چهار روز از حمله مهاجمان انتحاری بر دانشگاه کابل می گذرد اما با گذشت این مدت همدردی با قربانیان و یادآوری خاطرات آنان همچنان ادامه دارد و کاربران فضای مجازی با راه اندازی هشتک «جان پدر کجاستی» الهام گرفته شده از پیام ارسالی پدر یک دانشجوی قربانی به تلفن همراه پسرش، با قربانیان این رویداد ابراز همدردی کرده اند.

حوالی ساعت ۱۱ قبل از ظهر روز دوشنبه گذشته سه مهاجم مسلح بر دانشگاه کابل حمله کردند‌ و داخل ساختمان «استاژ قضایی دانشکده حقوق» شدند و به تیر اندازی و درگیری با نیروهای دولتی پرداختند.

در این حمله مهاجمان که نزدیک به ۷ ساعت به درازا کشید ۲۲ دآنشجو کشته و ۲۷ تن زخمی شدند.

هرچند مسوولیت این رویداد را گروه داعش برعهده گرفت و گروه طالبان دست داشتن در آن را رد کرد اما حکومت افغانستان بارها بر دست داشت طالبان در این حمله تاکید کردند.

حمله بر دانشگاه کابل با محکومیت گسترده در سطح داخلی و بین المللی همراه شد.

ماجرا از کجا آغاز شد

پس از آنکه امید مهریار شاهد صحنه و کسی که مسوول جمع آوری وسایل قربانیان این رویداد بوده در یادداشتی در صفحه فیسبوک اش تحت عنوان «روایت یک فاجعه؛ چشم دید‌ها و واقعیت‌ها» نوشت: «متوجه تلفونِی شدم که ۱۴۲ بار تماس گرفته و نهایتا یک مسیج دریافت کرده بود؛ جان پدر کجا استی؟»

پس از این روایت دردناک او، کاربران شبکه‌های اجتماعی برای همدردی با قربانیان این فاجعه هشتگ جان پدرکجا هستی را راه اندازی کردند و پیام های شان را همرسانی نمودند.

جان پدر کجاستی؟

هشتک به عبارت جان پدر کجاستی امروز پنجشنبه بیش از ۲۲ هزار بار توییت شده و تبدیل به ترند کاربران شبکه‌های اجتماعی در دو کشور افغانستان و ایران شده است.

روز گذشته عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران هم با انتشار عکسی از خود درحال امضای دفتر یادبود کشته‌شدگان حمله به دانشگاه کابل، با خانواده‌های آنان نیز با نوشتن این هشتک ابراز همدردی کرده بود.

از سوی هم بی‌بی سی فارسی گزارش داده است که شهرداری تهران با نصب پوسترهای در سطح پایتخت ایران، و نیز برخی شهروندان ایرانی، با فرستادن دسته گل و پیام تسلیت به سفارت افغانستان، با مردم و با خانواده قربانیان حمله انتحاری به دانشگاه کابل ابراز همدردی کرده اند.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران نیز در توییتی گفته است: «خدا امید هیچ کسی رو ناامید نکنه. ۱۴۲ بار تماس و دست آخر پیامکی که جان‌پدرکجاستی؟ قلب هر انسانی از شنیدن و دیدن این اتفاق ناگوار می‌گیره.»

او به مردم افغانستان و خانواده‌های داغدار حمله بر دانشگاه کابل تسلیت گفته است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید