افزایش حاصلات؛ افغانستان امسال بیش از ۶.۹ هزار تُن ناک تولید کرده است |
افزایش حاصلات؛ افغانستان امسال بیش از ۶.۹ هزار تُن ناک تولید کرده است

افزایش حاصلات؛ افغانستان امسال بیش از ۶.۹ هزار تُن ناک تولید کرده است

۱۰ / عقرب ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

وزارت زراعت اعلام کرده که با وجود کاهش و افزایش حاصلات ناک در ولایت های مختلف، افغانستان امسال شش هزار ۹۶۶ تن ناک تولید کرده است.

وزارت زراعت امروز شنبه (۱۰عقرب) گفته است که براساس سروی سال گذشته ساحه کشت ناک در سطح افغانستان حدود دو هزار و ۴۷۳ هکتار است و از همین ساحه، در سطح کشور شش هزار و ۹۶۶ تن ناک تولید شده است.

این وزارت افزوده که حاصلات ناک امسال در ولایت های افغانستان مختلف بوده و در شماری از ولایت ها نسبت به سال گذشته حاصلات ناک کاهش داشته و در شماری دیگر از ولایت ها این حاصلات افزایش داشته است.

وزارت زراعت خاطرنشان کرده که ولایت بدخشان از جمله ولایت های است که حاصلات ناک در آن کاهش داشته و برعکس آن این حاصلات در ولایت های هرات و میدان وردک افزایش داشته است.

ولایت‌هایی که بیش‌ترین ناک را تولید می‌کنند

بر اساس آمار ارایه شده از سوی وزارت زراعت حاصلات ناک در هرات ۸ درصد افزایش داشته و از ۷۸ هکتار باغ ساخته شده در سطح ولایت هرات، ۸۷۴ تن ناک برداشت می شود.

بیش‌ترین ناک های هرات از ولسوالی‌های گذره، انجیل، اوبه، چشت شریف، پشتون‌زرغون، کرخ، زنده‌جان، شیندند، رباط سنگی، غوریان، ادرسکن و فارسی تولید می‌شود.

وزارت زراعت اضافه کرده که حاصلات ناک در ولایت میدان‌وردک ۱۶ درصد افزایش یافته و در این ولایت از ۲۳۶ هکتار  باغ تحت کشت ناک حدود دو هزار و ۵۳۷ تن ناک تولید شده است.

بر اساس آمار ارایه شده از سوی وزارت زراعت حاصلات ناک در ولایت بدخشان به دلیل سردی به موقع آب و هوا کاهش داشته و ۲۷ هکتار باغ ناک حدود ۷۰۰ تن ناک امسال تولید می‌شود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید