تایید طرح تعدیل شناس‌نامه‌ الکترونیک از سوی مجلس؛ معاش کارمندان دولتی براساس شناس‌نامه‌های سابق اجرا شود |
تایید طرح تعدیل شناس‌نامه‌ الکترونیک از سوی مجلس؛ معاش کارمندان دولتی براساس شناس‌نامه‌های سابق اجرا شود

تایید طرح تعدیل شناس‌نامه‌ الکترونیک از سوی مجلس؛ معاش کارمندان دولتی براساس شناس‌نامه‌های سابق اجرا شود

۷ / عقرب ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

مجلس نمایندگان همزمان با تایید طرح تعدیل شناس‌نامه‌ الکترونیک پیشنهاد کرده که معاش و حقوق کارمندان دولتی، متقاعدین، افراد دارای معلولیت و خانواده‌ی شهدا براساس شناس‌نامه‌های سابق اجرا شود.

طرح شماری از اعضای مجلس نمایندگان برای تعدیل شناسنامه الکترونیک در نشست عمومی امروز چهارشنبه (۷ عقرب) این مجلس تأیید شده است.

در این طرح که امروز از سوی عارف رحمانی نماینده مردم غزنی در مجلس نمایندگان همگانی شده یشنهاد گردیده که معاش و حقوق کارمندان دولتی، متقاعدین، افراد دارای معلولیت و خانواده‌ی شهدا براساس شناس‌نامه‌های سابق اجرا شود.

در این طرح که از سوی بیش از ۵۰ عضو مجلس نمایندگان امضا شده تاکید گردیده که بند دوم ماده‌ی ششم قانون ثبت احوال نفوس تعدیل شود.

بر اساس این طرح به طرف راست شناسنامه نام، نام پدر، نام پدرکلان، محل تولد، سکونت اصلی و سکونت فعلی به زبان‌های رسمی کشور درج شود و نیز گفته شده که محتویات متن انگلیسی آن نیز مانند فارسی و پشتو نوشته شود.

در طرح پیشنهادی شماری از اعضای مجلس تاکید کرده که توزیع شناس‌نامه الکترونیک الی طی مراحل تعدیل فوق متوقف شود.

براساس این طرح، نام ملیت، ملت و دین در شناس‌نامه درج نمی‌شود.

جنجال ها بر سر توزیع شناسنامه الکترونیک

توزیع شناسنامه الکترونیک از آغاز تا کنون همیشه جنجال برانگیز بوده و یکی از موارد جنجال‌برانگیز آن میان سیاست‌مداران و شهروندان کشور درج کلمه‌ی «افغان» در این شناسنامه ها بوده که شماری با آن موافق نیستند.

پیش از این نیز درج زبان فارسی به عنوان زبان خارجی و درج نام مادر در شناسنامه جنجالی شده بود و در تازه ترین مورد مکلف شدن کارکنان دولت به گرفتن تذکره الکترونیک، به دور تازه‌ای از جنجال‌ها در زمینه‌ی این نوع تذکره دامن زده است.

بعضی کارکنان دولت مدعی‌اند که اگر آن‌ها تذکره‌ی الکترونیک نگیرند، غیرحاضر و کسر معاش خواهند شد.

با وجود این همه روند توزیع شناسنامه های برقی همچنان ادامه دارد و دو روز قبل نیز اداره ملی احصاییه اعلام کرده بود که اخیراً دو مرکز جدید توزیع شناسنامه الکترونیکی را در نواحی پنجم، هفتم شهر کابل ایجاد کرده و عملاً به شهروندان خدمات ارایه می کند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید