سفر عبدالله به ایران؛ رییس شورای مصالحه با جواد ظریف دیدار کرد |
سفر عبدالله به ایران؛ رییس شورای مصالحه با جواد ظریف دیدار کرد

سفر عبدالله به ایران؛ رییس شورای مصالحه با جواد ظریف دیدار کرد

۲۷ / میزان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

عبدالله عبدالله رییس شورای مصالحه ملی  در سلسله سفرهای منطقه‌ای اش به هدف جلب حمایت کشور های منطقه از روند صلح افغانستان به ایران رفته و با جواد ظریف وزیر خارجه آن کشور دیدار کرده است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که جواد ظریف وزیر خارجه این کشور در دیدار با عبدالله عبدالله تاکید کرده که افغانستان آباد، مستقل، توسعه‌یافته و با صلح و ثبات خواست همیشگی ایران خوانده است.

ظریف در این دیدار تاکید کرده: «تمامی مساعی خود را برای کمک به گفتگو‌های اصیل بین‌الافغانی بکار خواهیم گرفت».

سفر عبدالله به ایران

آقای عبدالله صبح امروز در یک سفر رسمی دو روزه کابل را به قصد تهران ترک کرد.

او در میدان هوایی مهرآباد تهران از سوی سید رسول موسوی مدیرکل آسیای غربی و معاون ویژه‌ و حاجی‌زاده رییس بخش افغانستان وزارت امورخارجه‌ ایران و نیز عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان و دیپلوماتان کشور در جمهوری اسلامی ایران استقبال گردیدند.

از سوی هم مجیب الرحمن رحیمی مشاور ارشد و رییس امور رسانه‌های شورای عالی مصالحه گفته است که آقای عبدالله در این سفرش ضمن قدردانی از تلاش ها و حمایت ایران از روند صلح در افغانستان، خواهان حمایت این کشور از تلاش‌های صلح می شود.

‌ رحیمی تاکید کرده:‌ «از نظر ما صلح و ثبات در افغانستان به معنای صلح در منطقه و فراتر از منطقه است. صلح و ثبات در افغانستان با پایان بخشیدن به بحران منطقه‌ای، بی‌ثباتی، دهشت‌افگنی، افراط‌گرایی، زرع، تولید و قاچاق موادمخدر می‌تواند فصل تازه‌ای از همکاری، همگرایی، تجارت، اتصال و توسعه‌ منطقه‌ای را رقم زند».

آقای عبدالله پیش از این سفرهایی به کشور پاکستان و هند نیز داشت.

سفر او به ایران در حالی صورت می‌گیرد که چند روز پیش زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفته که ایران می‌خواهد آمریکا در افغانستان در یک جنگ غیرقابل پیروزی و پرهزینه مشغول بماند و دوست ندارد روند صلح در این کشور موفق شود.

ایران بارها تاکید کرده است که از روند صلحی در افغانستان حمایت می کند که به رهبری و مدیریت خود افغانها باشد.

مقامات ایران آمریکا را بارها متهم به معامله با طالبان کرده اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید